AMEE – An International Association for Medical Education – co to jest?

0 komentarzy

AMEE (An International Association for Medical Education) to organizacja w całości poświęcona rozwijaniu edukacji medycznej na świecie. Każdy student kierunku lekarskiego jako przyszły lekarz, niezależnie od etapu kształcenia, w którym się obecnie znajduje powinien zainteresować się działalnością tego stowarzyszenia. Dlaczego? Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Na samym początku jednak warto poświęcić trochę czasu na wytłumaczenie, czym tak właściwie jest edukacja medyczna. Choć terminem tym na co dzień operuje większość studentów medycyny, niewielu z nich tak naprawdę w pełni rozumie jego znaczenie i prawidłowo go stosuje.

AMEE

Czym jest edukacja medyczna?

Edukacja medyczna większości studentów kojarzy się z kursami szycia chirurgicznego, podwyższaniem kwalifikacji i dodatkowymi szkoleniami. Jednak na całym świecie termin ten ma dużo szersze znacznie i w dużym uproszczeniu określa się nim dziedzinę wiedzy dotyczącą tego, jak efektywnie nauczać przedmiotów medycznych. Pod tym hasłem kryje się wiele działów takich jak na przykład tworzenie programu nauczania czy też zasady pracowania w małych grupach. Czym jednak różnią się studia medyczne od innych kierunków, że wytworzyła się aż osobna dziedzina poświęcona ich nauczaniu? Przede wszystkim wiążą się one z odpowiedzialnością społeczną oraz są regulowane przepisami. W wielu innych dziedzinach korzyścią jest, jeśli uniwersytety prezentują różne programy nauczania danego kierunku (wystarczy wymienić tutaj chociażby kierunki artystyczne). Nie jest to jednak możliwe przy kształceniu pracowników ochrony zdrowia – w tym zawodzie każdy powinien bowiem spełniać określone wymogi, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjenta. To właśnie troska bezpieczeństwo naszych przyszłych pacjentów jest powodem, dla którego każda osoba ściśle związana z medycyną powinna zainteresować się tą nietypową dziedziną nauki.

Inicjatywy AMEE

amee promotional flyer

Od zainteresowania edukacją medyczną niedaleka już droga do wspominanego na początku artykułu stowarzyszenia. AMEE jest największą na świecie organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny edukacji medycznej. Jej działalność opiera się na realizacji szeregu tzw. inicjatyw. Po pierwsze, co roku organizowana jest konferencja zbierająca ok. 3,5 tys. entuzjastów edukacji medycznej. Ponadto, w ramach działalności organizacji, co miesiąc ukazuje się czasopismo Medical Teacher, które wskazuje najnowsze trendy i badania. Przewodniki – AMEE Guides są natomiast pracami przeglądowymi, które stanowią dla każdego nauczyciela akademickiego zestaw gotowych rozwiązań i wskazówek do zastosowania w codziennej pracy ze studentami. Essential Skills in Medical Education (ESME) to kurs, który ma za zadanie w bardzo przystępny i zrozumiały sposób przygotować osoby pracujące na uczelniach medycznych do swoich ról. Co ciekawe, można odbywać go zarówno stacjonarnie, jak i online, co stanowi jedyną w swoim rodzaju szansę na zdobycie niezbędnej wiedzy z zakresu edukacji medycznej dla nauczycieli na całym świecie. Ten sam kurs przygotowany został także dla zainteresowanych studentów, co oznacza, że każdy z nas już od samego początku swojej przygody z medycyną ma okazję, by rozwijać się w tej dziedzinie. Oprócz tego, AMEE przyznaje co roku nagrodę ASPIRE, która jest wyróżnieniem dla uczelni cechujących się doskonałością w nauczaniu (warto zapoznać się z rankingiem, bo pierwsze miejsca mogą zaskakiwać). Należy w tym miejscu wspomnieć również o serwisie MedEdWorld, który jest miejscem wymiany doświadczeń, opinii, a także nabywania wiedzy.

Student Task Force

Student-Task-Force

AMEE bardzo ceni sobie zaangażowanie studentów. Oznacza to, że są oni traktowani nie jako podrzędna jednostka uczelni, ale partner w procesie edukacji. W zarządzie AMEE co roku zasiada dwóch przedstawicieli studentów – reprezentanci The International Federation of Medical Students’ Associations i European Medical Students’ Association. Obecnie są to Stijntje Dijk (IFMSA Representative) oraz Kristina Filipova (EMSA Representative).

Aby umożliwić studentom z całego świata uczestnictwo w konferencji AMEE powoływane jest Student Task Force (STF), w którego skład co roku wchodzą studenci działający w ramach EMSA oraz IFMSA. Student Task Force pomaga w przeprowadzaniu warsztatów, sympozjów i spotkań oraz udziela uczestnikom wszelkich niezbędnych informacji praktycznych. W zamian za swoją pracę, studenci mogą nieodpłatnie uczestniczyć we wszystkich zaplanowanych podczas konferencji szkoleniach, a także otrzymują zwrot kosztów dojazdu i zakwaterowania. Nabór do STF na rok 2016 będzie ogłoszony już wkrótce na stronie http://www.amee.org/conferences/amee-2016/students oraz poprzez kanały informacyjne organizacji studenckich. Od kilku lat Polska co roku reprezentowana jest przez co najmniej jednego studenta.

Z perspektywy studenta

Powyżej wymieniony został już cały szereg powodów, dla których warto zainteresować się edukacją medyczną. Z naszej – studenckiej perspektywy można dodać do nich jeszcze co najmniej kilka. Pewnie nie raz zdarzyło Ci się narzekać na to, w jaki sposób zostały poprowadzone zajęcia czy też na jakość lub ilość wykładów. Co chwilę nagłaśniana jest sprawa likwidacji stażu podyplomowego. Aby być dla uczelni godnym partnerem do rozmów i umiejętnie argumentować swoje zdanie, warto, by każdy z nas wiedział jakie są obowiązujące na świecie standardy w edukacji medycznej, do których powinny dążyć również polskie uczelnie medyczne. Mamy świadomość, że wiele spośród innowacyjnych rozwiązań prezentowanych przez AMEE nie może zostać wprowadzona od razu, jednak małymi krokami możemy pracować nad wyrównaniem, a w dalszej perspektywie podnoszeniem poziomu nauczania medycyny w Polsce.

Więcej przydatnych informacji

Wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się nieco więcej na temat edukacji medycznej i być na bieżąco z najnowszymi informacjami zapraszamy do śledzenia strony AMEE oraz FB Edukacja Medyczna. Opisane w artykule inicjatywy AMEE przedstawione zostały również w poniższym filmiku:

Aleksandra Likońska i Agnieszka Makarow

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
Wczytywanie komentarzy

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się