staż podyplomowy lekarza

Jak wygląda staż podyplomowy w innych krajach Europy?

3 komentarzy

Kwestię stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty reguluje szczegółowo Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2012 r. (z późniejszymi zmianami), zgodnie z którym odbywany jest po otrzymaniu dyplomu ukończenia studiów i jego ukończenie jest konieczne do uzyskania pełnego Prawa Wykonywania Zawodu. Zgodnie z najnowszymi zmianami staż podyplomowy w obecnej formie ma już wkrótce zniknąć i zostać niejako zastąpiony praktykami w ramach szóstego roku studiów na kierunku lekarskim. Modyfikacje te były i są szeroko krytykowane przez środowisko lekarskie a Naczelna Rada Lekarska otwarcie krytykuje ten pomysł, który pociąga za sobą wiele niejasnych konsekwencji prawnych. Niewykluczone, że nowi ministrowie powrócą do starego systemu, ale zanim to nastąpi, przyjrzyjmy się, jak wygląda sytuacja w innych częściach naszego kontynentu?

W ramach krótkiego przypomnienia: staż w Polsce trwa 13 miesięcy, obejmuje 8 bloków, w skład których wchodzi większość głównych specjalizacji lekarskich. Można go rozpocząć 1 października, albo 1 marca i co najciekawsze (uwaga werble) – nasze zasadnicze wynagrodzenie miesięczne wynosi 2007 PLN brutto. Yay!

A jak to jest zagranicą? Otóż nie we wszystkim krajach istnieje coś takiego jak staż podyplomowy. Nie ma go na przykład we Francji, Holandii, Niemczech czy Hiszpanii. Europejskie kraje ze stażem, oprócz Polski, to m.in: Grecja, Norwegia, Portugalia, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy.

Przyglądając się dokładniej: Grecy mogą pochwalić się siedmioma uczelniami medycznymi, dzięki czemu każdego roku przybywa około 1500 absolwentów, co plasuje ich na szczycie rankingu krajów posiadających najwięcej lekarzy i absolwentów medycyny na 100 000 mieszkańców. Dla porównania: 12 polskich uczelni wypuszcza co roku ok. 3000 absolwentów, co – jak zwykle – sprawia, że zamykamy listę. Staż u Greków trwa rok, natomiast studia 6 lat, podobnie jest w Norwegii. Z tym, że w Norwegii przyjęcia na wydział lekarski odbywają się w sposób bardzo selektywny (dodatkowo Norwedzy mają tylko cztery uczelnie medyczne!) – zapewne dlatego tak często możemy ich spotkać na naszych uniwersytetach. Staż w Norwegii trwa 18 miesięcy: 12 miesięcy spędzamy w szpitalu (6 miesięcy interna, 6 miesięcy chirurgia), a pół roku pracujemy w lokalnej wersji POZ-u.

×Ciekawostka: przeczytaj, jak wygląda odbywanie rezydentury w Grecji w anegdocie
Okiem w Dal: Rezydentury w Grecji

Najbardziej zbliżonym programem stażu do polskiego może pochwalić się Portugalia. Staż tam trwa 12 miesięcy, gdzie 4 miesiące stanowi interna, 3 miesiące medycyna rodzinna, po 2 miesiące chirurgia ogólna i pediatria oraz 1 miesiąc ginekologia i położnictwo.

Mimo, że to właśnie Portugalia ma najbardziej zbliżony system do polskiego, to jednak nie ona cieszy się największym zainteresowaniem naszych absolwentów. Najczęściej chcemy wyjechać do Wielkiej Brytanii – jednak w tym kraju system szkolenia zawodowego jest zorganizowany zupełnie inaczej – studia trwają 5 lat, a staż podyplomowy aż 24 miesiące! Na pierwszym roku pracujemy na internie, chirurgii i dowolnie wybranym trzecim bloku, np. psychiatrii – i naprawdę jest to ciężka praca. Na drugim roku brytyjscy stażyści rejestrują się w GMC (lokalny odpowiednik izb lekarskich) jako lekarze, by na drugim roku przyjmować pacjentów, leczyć ich w porozumieniu z konsultantami.

Mogłoby się wydawać, że to właśnie Wielka Brytania powinna być krajem, który może pochwalić się największą ilością uczelni medycznych (27), jednak we Włoszech jest ich aż 33, a studia trwają tam 6 lat, po nich zaś odbywamy bezpłatny trzymiesięczny staż (1 miesiąc interna, 1 miesiąc chirurgia, 1 miesiąc medycyna rodzinna).

To tyle, jeżeli chodzi o kraje, w których możemy odbyć staż podyplomowy (licząc, że zostanie on nam zaliczony w Polsce). A jak jest w innych państwach?

Najbardziej nieprzyjemnym krajem dla studentów medycyny wydaje się być Francja. Studia tam trwają 6 lat, jednak po pierwszym roku odbywa się tam bardzo selektywny egzamin, po którym naukę kontynuuje około 10% uczniów. Na trzecim roku nauka przybiera następujący schemat: rano odbywają się zajęcia kliniczne, a popołudniami kursy teoretyczne. Studenci odbywają również płatne dyżury nocne (25 EUR / dyżur).

U naszych zachodnich sąsiadów studia również trwają 6 lat i chociaż staż podyplomowy w Niemczech jako taki nie istnieje, to ostatni rok studiów to tzw. Praktisches Jahr, do złudzenia przypominający nasz rodzimy odpowiednik. Jednak niemiecki Praktisches Jahr jest nieodpłatny i składa się tylko z trzech bloków: interny, chirurgii i trzeciego do wyboru.

Mimo, że wyjeżdżanie za granicę, odkrywanie innej kultury jest bardzo pociągające, szczególnie dla tych, którzy nie załapali się na program Erasmus i mogli tylko słuchać o nim opowieści, to powinniśmy zastanowić się dwa razy zanim podejmiemy decyzję o odbywaniu stażu z dala od domu. Wyjazd zawsze pociąga za sobą dużo problemów organizacyjnych, którym nie każdy byłby w stanie podołać. Tak czy inaczej – w domu czy na obczyźnie – "siódmy rok studiów" będzie jednym z piękniejszych okresów życia lekarza i okresem, w którym wreszcie znajdzie się czas na solidne zaplanowanie kariery zawodowej.

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
Wczytywanie komentarzy

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się