Lekarz Emigrant odpisuje – specjalizacja w Niemczech. Część pierwsza: zarobki i język.

28 komentarzy

Opublikowany 13 stycznia 2016 na łamach BML artykuł „Lekarz emigrant pisze” – specjalizacja w Niemczech – spotkał się z Waszą żywą reakcją. Skrzynka mailowa naszego kolegi lekarza i autora bloga lekarz-emigrant.blogspot.com została zasypana podziękowaniami i licznymi pytaniami. W swojej uprzejmości zdecydował się zebrać powtarzające się pytania i opisać warunki kształcenia w Niemczech bardziej szczegółowo. Dziś prezentujemy pierwszą część jego odpowiedzi, w której skupia się na kwestii dochodów, kosztów utrzymania i nauce języka.

Lista tematów na dziś:

 1. Zarobki
 2. Koszty utrzymania
 3. Czy w Niemczech można robić staż podyplomowy?
 4. Dokąd wyjechać? Niemcy czy Szwajcaria?
 5. Gdzie się uczyć niemieckiego? Szkoła językowa, prywatne lekcje?
 6. Język
 7. Certyfikat językowy

1. Zarobki

W Niemczech obowiązuje minimalna stawka (bez dyżurów) dla lekarzy w zależności od zajmowanego stanowiska (lekarz na specjalizacji, specjalista, Oberarzt) i lat pracy. Nie ma znaczenia jakiej specjalizacji jest lekarz. Te stawki co roku wzrastają.
Link do tabelki płac (kwoty brutto): http://www.oeffentlichen-dienst.de/tv-l/tv-aerzte.html

Początkujący lekarz bez specjalizacji będzie mieć "na rękę" około 2300-2400 euro – zależy to też od grupy podatkowej – ja jestem w pierwszej (kawaler, bez dzieci, samotny) i to jest ta najgorsza z możliwych :).

Oczywiście szpital może dorzucić coś "od siebie". Czasem lekarze mają dodatkowe kwalifikacje i wtedy mogą próbować negocjować lepsze wynagrodzenie.
No i najważniejsze: w Niemczech nie ma czegoś takiego jak specjalizacja z wolontariatu!

2. Koszty utrzymania

Miesięcznie mam około 500-600 euro kosztów stałych (bez wyżywienia). Wlicza się w to m.in: czynsz, internet, telefon, ubezpieczenie, abonament radiowo-telewizyjny, miejsce parkingowe etc.
Oczywiście w większym mieście (i po zachodniej stronie kraju) czynsz będzie wynosił więcej, niż w małej miejscowości.

Na wyżywienie trzeba liczyć średnio 60-70 euro tygodniowo (max 100 euro, ale to trzeba bardzo szaleć).
Kosz benzyny: ja do pracy mam blisko, więc tankuję rzadko. Mój szpitala zwraca do 100 euro za benzynę dla osób, które mieszkają dalej niż 50 km od szpitala.

3. Czy w Niemczech można robić staż podyplomowy?

Można. Kiedy zaczynałem pracę, poznałem lekarkę odbywającą staż podyplomowy w moim szpitalu. Z tego co wiem, robiła go za darmo. Nie dostawała pieniędzy z Polski, tak jak inni stażyści pracujący w ojczyźnie. Niemieckie szpitale też jej nie płaciły. Wszystko musiała sobie sama zorganizować. Gdyby jakąś część stażu odbywała normalnie w Polsce, to za ten czas by dostawała normalnie wynagrodzenie. Ważne, żeby dowiedzieć się w swojej polskiej izbie lekarskiej jak jest z uznawaniem odbycia stażu zagranicą (na ogół nie ma problemów).

Czy warto? Uważam, że tak, bo już można się obyć ze szpitalem. No i liczy się przede wszystkim kontakt z językiem (ona nie miała wówczas certyfikatu). Tym bardziej, że ta koleżanka robi teraz tutaj specjalizację, więc na stażu mogła się zaprezentować.

4. Dokąd wyjechać? Niemcy czy Szwajcaria?

Ja nie brałem Szwajcarii pod uwagę, bo szukałem tylko we wschodnich Landach. Może gdybym nie dostał pracy to bym szukał dalej – zachodnie Landy, a może i Szwajcaria. Mieszkam blisko rodzinnego miasta i to było dla mnie ważne. Ale jeśli ktoś jest np. z Olsztyna, to podejrzewam, że raczej mu nie będzie robić różnicy Dortmund, Monachium czy Zurych, bo to jest już i tak daleko.

W Szwajcarii wynagrodzenie jest około dwa razy większe (to są takie szacunkowe wyliczenia przy przeliczniku 1 CHF = 1 EUR), ale utrzymanie także jest ok. dwa razy droższe niż w Niemczech. Osobiście sprawdziłem – mam kolegę w Szwajcarii na specjalizacji z chirurgii. Porównaliśmy koszty, jakie średnio ponosimy miesięcznie, i okazało się, że na koniec miesiąca zostaje nam porównywalna kwota bezwzględna oszczędności.

Jeśli więc komuś odległość nie robi różnicy, to Szwajcaria jest równie dobrą opcją jak i Niemcy.
W zeszłym roku jeszcze u nich obowiązywał poziom B2 z języka, z tym że w mowie potocznej mówią dialektem, co początkowo utrudnia komunikację, ale jest do przejścia.

5. Gdzie się uczyć niemieckiego? Szkoła językowa, prywatne lekcje?

Ja miałem niemiecki 3 lata w liceum. Przez całe studia zerowy kontakt z tym językiem. Coś tam z niego pamiętałem, więc nie musiałem zaczynać nauki od podstaw czyli "der, die, das".

Szkoły językowe są jednak tańsze niż prywatny lektor (w przeliczeniu na stawkę godzinową), dlatego poszedłem na zorganizowany kurs. Pytałem znajomych, gdzie chodzili i najczęściej wymieniali Instytut Austriacki (Österreich Institut). Dzisiaj tę szkołę polecam innym – mają bardzo rozbudowaną ofertę, świetnych lektorów i dobre wyniki w nauczaniu.

Na początku musiałem napisać test i miałem krótki ustny egzamin, po którym zostałem skierowany do grupy A2. Rok później byłem już między poziomem B2 a C1. Do ukończenia poziomu B2 chodziłem na kurs. Następnie chodziłem już indywidualnie do lektorki, która była jednocześnie egzaminatorem, więc wiedziała jak przygotować do egzaminu.

6. Język

Bez znajomości niemieckiego niestety nie zostanie przyznane PWZ. Certyfikaty z innych języków nie mają w tym momencie znaczenia (mogą za to mieć znaczenie dla potencjalnego pracodawcy).
Kiedy ja szykowałem się do wyjazdu, to minimum językowe było określane na poziomie B2 (ale nie we wszystkich Landach). Nie wiem jak jest obecnie, bo podobno trzeba już mieć w całym kraju C1 – pod koniec 2015 r. akceptowano B2 (zwłaszcza we wschodniej części – czasem w szpitalu zatrudniali i prosili, aby jednak w ciągu roku dorobić do C1 tak na wszelki wypadek).

Dodatkowo trzeba zdać egzamin z medycznego niemieckiego (mnie ominęła ta przyjemność) – z rozmów z osobami, które go zdawały wynika, że podobno nie jest to trudny egzamin. Widziałem przykładowy arkusz i wydaje mi się, że poziom nawet nie był tak trudny jak B2 – ważne, aby obyć się ze słownictwem medycznym

7. Specjalizacja w Niemczech: certyfikat językowy

Nie każdy certyfikat językowy umożliwia otrzymanie Prawa Wykonywania Zawodu w Niemczech. Na swojej pierwszej rozmowie o pracę powiedziałem, że zamierzam zdawać egzamin w Instytucie Austriackim. W odpowiedzi usłyszałem, że lepiej aby jednak w Instytucie Goethego – certyfikat z Instytutu Goethego ma większy prestiż (nie wiem, czy jest inna instytucja odnośnie certyfikatów, która ma wyższą rangę). Prawdopodobnie dlatego, że w Instytucie Austriackim egzamin jest łatwiejszy (osobiście powiedział mi to egzaminator, który egzaminuje w obu instytutach). Nie ma jednak znaczenia, czy egzamin zdajemy w Polsce czy w Niemczech. Ważna jest instytucja, która go wydaje. Wszelkie świadectwa z jakichś "mniej prestiżowych" szkół na ogół nie są brane pod uwagę i wtedy taki kandydat nie dostanie PWZ.

Lista tematów FAQ "Lekarz Emigrant odpisuje" – specjalizacja w Niemczech:

 1. Zarobki
 2. Koszty utrzymania
 3. Czy w Niemczech można robić staż podyplomowy?
 4. Dokąd wyjechać? Niemcy czy Szwajcaria?
 5. Gdzie się uczyć niemieckiego? Szkoła językowa, prywatne lekcje?
 6. Język
 7. Certyfikat językowy
 8. Co potrzeba aby otrzymać niemieckie PWZ, czyli Approbation?
 9. Jak znaleźć pracę?
 10. Co trzeba spełniać, aby dostać się na specjalizację w Niemczech?
 11. Rozmowa kwalifikacyjna.
 12. Umowa o pracę.
 13. Ile trwa specjalizacja?
 14. Hospitacja – co to jest?
 15. Jak wygląda mój dzień/ tydzień w pracy?
 16. Dyżury
 17. Życie towarzyskie
 18. Czy/ Jakie jest zapotrzebowanie na lekarzy i jakiej specjalności?
 19. Czy warto zaczynać w małej miejscowości, czy szukać dłużej i zacząć w większej?

Ze względu na objętość, tematy będą publikowane w każdą sobotę, w następujących odcinkach I: 1-7, II: 8-10, III: 11-15, IV: 16-19.

Jeśli macie dodatkowe pytania i chcecie, aby Lekarz Emigrant poruszył jakiś dodatkowy temat, piszcie!

Zobacz też:

Lekarz Emigrant
mail do autora: lekarz.emigrant@gmail.com
blog autora: lekarz-emigrant.blogspot.com

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
Wczytywanie komentarzy

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się