Lekarz Emigrant odpisuje – specjalizacja w Niemczech. Część pierwsza: zarobki i język.

Lekarz Emigrant odpisuje – specjalizacja w Niemczech. Część pierwsza: zarobki i język.

28 komentarzy

Opublikowany 13 stycznia 2016 na łamach BML artykuł „Lekarz emigrant pisze” – specjalizacja w Niemczech – spotkał się z Waszą żywą reakcją. Skrzynka mailowa naszego kolegi lekarza i autora bloga lekarz-emigrant.blogspot.com została zasypana podziękowaniami i licznymi pytaniami. W swojej uprzejmości zdecydował się zebrać powtarzające się pytania i opisać warunki kształcenia w Niemczech bardziej szczegółowo. Dziś prezentujemy pierwszą część jego odpowiedzi, w której skupia się na kwestii dochodów, kosztów utrzymania i nauce języka.

Lista tematów na dziś:

 1. Zarobki
 2. Koszty utrzymania
 3. Czy w Niemczech można robić staż podyplomowy?
 4. Dokąd wyjechać? Niemcy czy Szwajcaria?
 5. Gdzie się uczyć niemieckiego? Szkoła językowa, prywatne lekcje?
 6. Język
 7. Certyfikat językowy

1. Zarobki

W Niemczech obowiązuje minimalna stawka (bez dyżurów) dla lekarzy w zależności od zajmowanego stanowiska (lekarz na specjalizacji, specjalista, Oberarzt) i lat pracy. Nie ma znaczenia jakiej specjalizacji jest lekarz. Te stawki co roku wzrastają.
Link do tabelki płac (kwoty brutto): http://www.oeffentlichen-dienst.de/tv-l/tv-aerzte.html

Początkujący lekarz bez specjalizacji będzie mieć "na rękę" około 2300-2400 euro – zależy to też od grupy podatkowej – ja jestem w pierwszej (kawaler, bez dzieci, samotny) i to jest ta najgorsza z możliwych :).

Oczywiście szpital może dorzucić coś "od siebie". Czasem lekarze mają dodatkowe kwalifikacje i wtedy mogą próbować negocjować lepsze wynagrodzenie.
No i najważniejsze: w Niemczech nie ma czegoś takiego jak specjalizacja z wolontariatu!

2. Koszty utrzymania

Miesięcznie mam około 500-600 euro kosztów stałych (bez wyżywienia). Wlicza się w to m.in: czynsz, internet, telefon, ubezpieczenie, abonament radiowo-telewizyjny, miejsce parkingowe etc.
Oczywiście w większym mieście (i po zachodniej stronie kraju) czynsz będzie wynosił więcej, niż w małej miejscowości.

Na wyżywienie trzeba liczyć średnio 60-70 euro tygodniowo (max 100 euro, ale to trzeba bardzo szaleć).
Kosz benzyny: ja do pracy mam blisko, więc tankuję rzadko. Mój szpitala zwraca do 100 euro za benzynę dla osób, które mieszkają dalej niż 50 km od szpitala.

3. Czy w Niemczech można robić staż podyplomowy?

Można. Kiedy zaczynałem pracę, poznałem lekarkę odbywającą staż podyplomowy w moim szpitalu. Z tego co wiem, robiła go za darmo. Nie dostawała pieniędzy z Polski, tak jak inni stażyści pracujący w ojczyźnie. Niemieckie szpitale też jej nie płaciły. Wszystko musiała sobie sama zorganizować. Gdyby jakąś część stażu odbywała normalnie w Polsce, to za ten czas by dostawała normalnie wynagrodzenie. Ważne, żeby dowiedzieć się w swojej polskiej izbie lekarskiej jak jest z uznawaniem odbycia stażu zagranicą (na ogół nie ma problemów).

Czy warto? Uważam, że tak, bo już można się obyć ze szpitalem. No i liczy się przede wszystkim kontakt z językiem (ona nie miała wówczas certyfikatu). Tym bardziej, że ta koleżanka robi teraz tutaj specjalizację, więc na stażu mogła się zaprezentować.

4. Dokąd wyjechać? Niemcy czy Szwajcaria?

Ja nie brałem Szwajcarii pod uwagę, bo szukałem tylko we wschodnich Landach. Może gdybym nie dostał pracy to bym szukał dalej – zachodnie Landy, a może i Szwajcaria. Mieszkam blisko rodzinnego miasta i to było dla mnie ważne. Ale jeśli ktoś jest np. z Olsztyna, to podejrzewam, że raczej mu nie będzie robić różnicy Dortmund, Monachium czy Zurych, bo to jest już i tak daleko.

W Szwajcarii wynagrodzenie jest około dwa razy większe (to są takie szacunkowe wyliczenia przy przeliczniku 1 CHF = 1 EUR), ale utrzymanie także jest ok. dwa razy droższe niż w Niemczech. Osobiście sprawdziłem – mam kolegę w Szwajcarii na specjalizacji z chirurgii. Porównaliśmy koszty, jakie średnio ponosimy miesięcznie, i okazało się, że na koniec miesiąca zostaje nam porównywalna kwota bezwzględna oszczędności.

Jeśli więc komuś odległość nie robi różnicy, to Szwajcaria jest równie dobrą opcją jak i Niemcy.
W zeszłym roku jeszcze u nich obowiązywał poziom B2 z języka, z tym że w mowie potocznej mówią dialektem, co początkowo utrudnia komunikację, ale jest do przejścia.

5. Gdzie się uczyć niemieckiego? Szkoła językowa, prywatne lekcje?

Ja miałem niemiecki 3 lata w liceum. Przez całe studia zerowy kontakt z tym językiem. Coś tam z niego pamiętałem, więc nie musiałem zaczynać nauki od podstaw czyli "der, die, das".

Szkoły językowe są jednak tańsze niż prywatny lektor (w przeliczeniu na stawkę godzinową), dlatego poszedłem na zorganizowany kurs. Pytałem znajomych, gdzie chodzili i najczęściej wymieniali Instytut Austriacki (Österreich Institut). Dzisiaj tę szkołę polecam innym – mają bardzo rozbudowaną ofertę, świetnych lektorów i dobre wyniki w nauczaniu.

Na początku musiałem napisać test i miałem krótki ustny egzamin, po którym zostałem skierowany do grupy A2. Rok później byłem już między poziomem B2 a C1. Do ukończenia poziomu B2 chodziłem na kurs. Następnie chodziłem już indywidualnie do lektorki, która była jednocześnie egzaminatorem, więc wiedziała jak przygotować do egzaminu.

6. Język

Bez znajomości niemieckiego niestety nie zostanie przyznane PWZ. Certyfikaty z innych języków nie mają w tym momencie znaczenia (mogą za to mieć znaczenie dla potencjalnego pracodawcy).
Kiedy ja szykowałem się do wyjazdu, to minimum językowe było określane na poziomie B2 (ale nie we wszystkich Landach). Nie wiem jak jest obecnie, bo podobno trzeba już mieć w całym kraju C1 – pod koniec 2015 r. akceptowano B2 (zwłaszcza we wschodniej części – czasem w szpitalu zatrudniali i prosili, aby jednak w ciągu roku dorobić do C1 tak na wszelki wypadek).

Dodatkowo trzeba zdać egzamin z medycznego niemieckiego (mnie ominęła ta przyjemność) – z rozmów z osobami, które go zdawały wynika, że podobno nie jest to trudny egzamin. Widziałem przykładowy arkusz i wydaje mi się, że poziom nawet nie był tak trudny jak B2 – ważne, aby obyć się ze słownictwem medycznym

7. Specjalizacja w Niemczech: certyfikat językowy

Nie każdy certyfikat językowy umożliwia otrzymanie Prawa Wykonywania Zawodu w Niemczech. Na swojej pierwszej rozmowie o pracę powiedziałem, że zamierzam zdawać egzamin w Instytucie Austriackim. W odpowiedzi usłyszałem, że lepiej aby jednak w Instytucie Goethego – certyfikat z Instytutu Goethego ma większy prestiż (nie wiem, czy jest inna instytucja odnośnie certyfikatów, która ma wyższą rangę). Prawdopodobnie dlatego, że w Instytucie Austriackim egzamin jest łatwiejszy (osobiście powiedział mi to egzaminator, który egzaminuje w obu instytutach). Nie ma jednak znaczenia, czy egzamin zdajemy w Polsce czy w Niemczech. Ważna jest instytucja, która go wydaje. Wszelkie świadectwa z jakichś "mniej prestiżowych" szkół na ogół nie są brane pod uwagę i wtedy taki kandydat nie dostanie PWZ.

Lista tematów FAQ "Lekarz Emigrant odpisuje" – specjalizacja w Niemczech:

 1. Zarobki
 2. Koszty utrzymania
 3. Czy w Niemczech można robić staż podyplomowy?
 4. Dokąd wyjechać? Niemcy czy Szwajcaria?
 5. Gdzie się uczyć niemieckiego? Szkoła językowa, prywatne lekcje?
 6. Język
 7. Certyfikat językowy
 8. Co potrzeba aby otrzymać niemieckie PWZ, czyli Approbation?
 9. Jak znaleźć pracę?
 10. Co trzeba spełniać, aby dostać się na specjalizację w Niemczech?
 11. Rozmowa kwalifikacyjna.
 12. Umowa o pracę.
 13. Ile trwa specjalizacja?
 14. Hospitacja – co to jest?
 15. Jak wygląda mój dzień/ tydzień w pracy?
 16. Dyżury
 17. Życie towarzyskie
 18. Czy/ Jakie jest zapotrzebowanie na lekarzy i jakiej specjalności?
 19. Czy warto zaczynać w małej miejscowości, czy szukać dłużej i zacząć w większej?

Ze względu na objętość, tematy będą publikowane w każdą sobotę, w następujących odcinkach I: 1-7, II: 8-10, III: 11-15, IV: 16-19.

Jeśli macie dodatkowe pytania i chcecie, aby Lekarz Emigrant poruszył jakiś dodatkowy temat, piszcie!

Zobacz też:

Lekarz Emigrant
mail do autora: lekarz.emigrant@gmail.com
blog autora: lekarz-emigrant.blogspot.com

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
28 komentarze
avatar JJ
JJ
25.01.2016 14:25:06
Bardzo ciekawy tekst, jak kształtują się zarobki za dyżury w Twoim szpitalu?
avatar Lekarz Emigrant
Lekarz Emigrant
26.01.2016 19:54:57
Ja nie dyżuruję, więc nie wiem dokładnie. Za dyżur pod telefonem stawki ryczałtowe są około 150 euro. Jest też opcja, że płaci się tylko za godziny przepracowane, ale to w zależności od oddziału opłaca się mniej lub bardziej. Poza tym w Niemczech nie dorabia się na dyżurach tak jak w Polsce. Większość lekarzy dyżuruje tam w szpitalu gdzie pracuje i im wystarcza. Zasadniczym wynagrodzeniem jest to co dostaje się za normalną etatową pracę.
avatar jaa
jaa
25.01.2016 16:28:10
Cześć! Mam prośbę, żebyś doprecyzował kilka aspektów: 1) wydatki na wyżywienie - serio 100euro/tydzień jak się szaleje ? Ja w Polsce wydaję około 1300/miesiąc, czyli wychodzi około 80euro/tydzień. A wcale nie szaleję ;) 2) ile na rękę będzie miało małżeństwo młodych lekarzy (w myśl tego, że Ty jesteś w tej nagorszej grupie i masz 2300-2400euro) 3) jakie mieszkanie wynajmujesz i ile dokładnie za nie płacisz?
avatar Lekarz Emigrant
Lekarz Emigrant
26.01.2016 20:06:46
1) Nie przeliczaj. Też tak robiłem na początku i w sumie to do niczego nie prowadzi. 100 euro na tydzień to naprawdę tutaj dużo. Idę do sklepu, kupuję to co chcę i tyle ile potrzebuję. Lodówki nigdy nie mam pustej :P Odliczyć trzeba obiady, które często jem w szpitalu (3,10 euro za obiad), albo sam gotuję na dwa dni i mam do pracy; i na śniadania robimy zrzutkę w pracy po 10 euro. Czasem sobie coś przywiozę z domu jak mama zrobi zapasy, ale to też nie przekłada się jakoś bardzo na oszczędność (bardziej na jakoś, bo nie ma to jak domowe ogórki kiszone). 2) Nie wiem jakie dokładnie są stawki, ale to nie są jakieś duże różnice. Chyba 6%. 3) Mieszkanie mam 37m2, do tego osobne pomieszczenie na pralnię i suszarnię (pralkę sam musiałem kupić). Mieszkanie mam umeblowane (Niemcy na ogół wynajmują gołe ściany i wszystko trzeba urządzać z kuchnią włącznie). Do tej pory płaciłem 360 euro. Teraz 395 (podwyżka w związku z prognozą za media). Przy podpisywaniu umowy musiałem zapłacić kaucję (dwukrotność czynszu, ale znajomy musiał trzykrotność - mi pozwolili nawet na raty ją zapłacić). Internet na ogół nie jest w standardzie (ja płacę 20 euro za miesiąc razem z telewizją, umowę musiałem podpisać na min. 2 lata). Znajomy wynajmuje większe mieszkanie (chyba 55m2) w większym mieście i płaci 550 euro. Przy szukaniu mieszkania należy zwracać uwagę są już wliczone rachunki czy nie.
avatar muluulu
muluulu
01.02.2016 20:07:18
Proszę więcej informacji na temat certyfikatu językowego - czy rzeczywiście trzeba mieć poziom C1.
avatar jnn.ddk
jnn.ddk
05.02.2016 13:04:42
jestem wlasnie w trakcie rekrutacji do pracy w Niemczech wiec moge odpowiedziec - Na stronie odpowiedniego Urzedu kazdego z Landow, ktory przyznaje Approbation czyli PWZ sa napisane wszystkie wymagania - w Niemczech kazdy Land ma swoje zasady, chociaz sa one zazwyczaj podobne nie sa odgornie narzucane przez Panstwo. dla przykladu link urzedu z Berlina https://www.berlin.de/lageso/gesundheit/berufe-im-gesundheitswesen/akademisch/aerztin-arzt/artikel.115935.php tutaj w Berlinie potrzebny jest certyfikat b2 i egzamin ze znajomosci jezyka medycznego przeprowadzany przez tutajesza izbe lekarska, ktory jest niby na poziomie C1 ale jest calkiem latwy, jedyne co to trzeba znac slownictwo medyczne potoczne przydatne do rozmowy z pacjentem. Ale nie polecam skladania wniosku o Aprobacje w Berlinie, bo po oddaniu wszystkich wymaganych dokumantow i zdaniu tego egzaminu trzeba czekac kolejne 4 miesiace, chyba ze komus sie nie spieszy..
avatar medicus helveticus
medicus helveticus
10.02.2016 11:07:03
A propos Szwajcarii to to co piszesz nie jest prawda. Moglbym napisac, ale redakcja zignorowala mojego maila
avatar dumspiro
dumspiro
10.02.2016 20:45:41
Wlasnie odpowiedzialem na maila. Dziekuje za zainteresowanie i propozycje. Z checia umiescilibysmy taka relacje i sprostowali ewentualne niescisloci. Zapraszam do odpisania, pozdrawiam.
avatar marta
marta
11.05.2016 16:44:38
Witam. Jestem studentką 6 roku. Za 2 miesiące kończę studia i bardzo chce wyjechać do Niemiec. Chciałabym zrobić staż i zdaje sobie sprawę , że byłby bezpłatny. Czy orientuje się Pan jak to załatwić? Nie mam też certyfikatu z języka niemieckiego. Bardzo proszę o kontakt. Uprzejmie dziękuję
avatar Anonim
Anonim
06.07.2016 18:43:26
Ania Moje pytanie jest następujące :czyli specjalizacji w Niemczech nie można robić w ramach wolontariatu jako np.tej drugiej ,chodzi mi o dermatologię .
avatar Lekarz emigrant
Lekarz emigrant
07.01.2017 16:38:59
W DE nie ma czegoś takiego jak specjalizacja z wolontariatu. Najpierw robisz jedną, a później robisz drugą.
avatar Mateo
Mateo
11.07.2016 23:10:34
Jestem operatorem żurawia w UK podstawa brutto 25funtów za godzinę, nadgodziny +50% dni wolne jak niedziele i święta 100% i tak jeżeli trafią się 12h dziennie 8 płacone normalnie czyli 25x8= 200 9 i 10 godzina + 50% (75 funtów) i 11 i 12 godzina 100% (100 funtów) czyli dniówka za 12 godzin wychodzi 375 funi brutto po dzisiejszym kursie 5.20 = 1950 PLN dziękuje. Brawo JA!
avatar Anonim
Anonim
19.07.2016 17:12:32
Wpisz "se" do CV!
avatar Anonim
Anonim
19.12.2016 19:09:12
tylko ze masz o duzo mniej rozumu od lekarzy. .... prawda
avatar Antonjo
Antonjo
01.11.2016 00:58:19
Pytanie bardzo ogólne: od czego zacząć? najpierw szukanie pracy, potem formalności (ten egzamin językowy, aprobacja), czy na odwrót? Czy obojętnie? chodzi mi o to, czy żeby starać się o pracę, trzeba mieć aprobację, czy może żeby starać się o aprobację trzeba najpierw znaleźć szpital, który cię zatrudni?:)
avatar Lekarz emigrant
Lekarz emigrant
07.01.2017 16:39:41
W każdym Landzie panują inne zasady i zwyczaje.
avatar Anonim
Anonim
07.12.2016 05:37:56
Witam jestem robotnikiem fizycznym w Niemczech zarabiam bardzo dobrze , W Polsce skończyłem ekonomię lecz poważnie myślę za zaoszczedzone pieniądze studia medyczne na Ukrainie w języku angielskim jezyk Niemiecki znam na poziomie C1 rozumię też prawie wszystkie gwary ,wiem że w Niemczech jest spora liczba lekarzy z dawnego bloku wschodniego ,czy możesz mi opisać jak wygląda proces Nostryfikacji Dyplomu z Ukrainy w Niemczech Bo wiem że leczą tam lekarze z całego świata. Pozdrawiam
avatar Lekarz emigrant
Lekarz emigrant
07.01.2017 16:41:00
Nie wiem jaką procedurę muszą przechodzić osoby spoza UE.
avatar Anonim
Anonim
06.03.2017 21:19:01
Dowiedziales sie czegos?
avatar Mizgal
Mizgal
18.12.2016 18:56:28
Witam! Mam pytanie. Czy dla Niemców liczy się kiedy zdobyło się certyfikat językowy, np maksymalnie 2 lata przed rozpoczęciem pracy? Czy nie ma znaczenia kiedy? Pytam bo mam certyfikat c1 i nie chciałbym zdawać go po raz kolejny.
avatar Lekarz emigrant
Lekarz emigrant
07.01.2017 16:41:17
Nie powinno to stanowić problemu.
avatar Anonim
Anonim
15.01.2017 18:00:27
Hej. Bardzo bym Pana prosiła jak się Pan orientuje jak to jest ze specjalizacjami po stomatologii?
avatar WWW
WWW
03.03.2017 11:29:15
Mógłby ktoś opisać specializacje po stomie ?
avatar student VI roku
student VI roku
13.08.2017 15:52:54
Jak wygląd kwestia ubezpieczenie OC dla lekarza, jakie to są koszta roczne?
avatar Pawel
Pawel
21.08.2017 17:23:20
Cześć! Przede wszystkim bardzo Ci dziękuje za bloga, kapitalna sprawa, fajnie mieć dużo informacji w jednym miejscu Ja i moja małżonka jesteśmy lekarzami (pulmonologia, pulmonologia dziecieca) w trakcie specki, teraz bedzie juz 3 rok. Myslimy o wyjezdzie do Niemiec. Czy wiesz moze czy istnieje mozliwosc kontynuacji juz rozpoczetej w Polsce specjalizacji w Niemczech ? czy przeklada sie to wtedy na wynagrodzenie ? Dzieki za odp !
avatar Ania
Ania
01.09.2017 08:00:57
Czy dobrze rozumiem z podanego powyżej linka? jeśli przeniosę się teraz do Niemiec (kończę 4 rok rezydentury) to obowiązują mnie stawki Entgeltgruppe 1, Stuffe 4 czy 5 ( rok stażu się tutaj wlicza do stażu pracy??) ? Czy te kwoty są stale we wszystkich szpitalach ? Pośrednik pyta mnie jakich zarobków oczekuje. Wiadomo-im wyższe tym lepiej, ale nie wiem jaką kwotę mogę podać . Czy te zarobki się różnią w pozczegolnych szpitalach? Będę wdzięczna za odpowiedz. Pozdrawiam :)
avatar Anna
Anna
01.09.2017 11:51:18
Cześć:) Ile zarobię w Niemczech jako rezydent pod koniec 4 roku specjalizacji? Zgodnie z linkiem podanym powyżej należę do Stuffe 4 czy 5? Czy podane w tabeli zarobki są identyczne we wszystkich szpitalach czy też mogą się różnić? Pośrednik pyta mnie jakie zarobki mnie interesują, nie wiem jaką wysokość mogę śmiało podać :/ Pozdrawiam
avatar Albatros
Albatros
03.11.2017 16:45:29
Polska to dla lekarzy swoiste, jedyne i niepowtarzalne ELDORADO ; w żadnym kraju lekarze nie żyją tak luksusowo jak w Polsce, emigrują głównie nieudacznicy , ale wymagania i roszczenia wobec ojczystego kraju maja takie ze hoho ;)))

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się