Publikacje
Ciekawostki
Pandemia plastiku

Pandemia plastiku

Zapisuję
Zapisz
Zapisane

Zmierzamy pewnym krokiem w stronę katastrofy klimatycznej. Mimo rosnących w siłę inicjatyw społecznych wywierających coraz większą presję na organizacje międzynarodowe i rządy w celu podjęcia stanowczych działań, statystyki są nieubłagane – robi się brudno i gorąco. Niestety, kryzys zdrowotny spowodowany pandemią COVID-19 przekłada się jednocześnie na zagrożenie dla środowiska.

śoi
Credit: Geoffrey Abraham 

Środki ochrony osobistej (ŚOI) stały się nieodłącznym elementem nowej codzienności, nie tylko szpitalnej. Szacuje się, że przez COVID-19 na świecie miesięczne zużycie jednorazowych maseczek i rękawiczek wynosi odpowiednio 129 miliardów sztuk i 65 miliardów par [1]. W lutym 2020 w Chinach produkowano 116 milionów sztuk maseczek chirurgicznych dziennie, czyli dwanaście razy więcej niż przed wybuchem pandemii. W szpitalach w samym Wuhan w szczycie epidemii zużycie ŚOI wzrosło sześciokrotnie, co oznacza powstawanie zawrotnych 240 ton plastikowych śmieci dziennie, traktowanych jako odpady medyczne zakaźne, czyli zupełnie nie poddawane recyklingowi [2]. Taką taktykę podjęło większość krajów na świecie, jednocześnie zmieniając politykę dotyczącą składowania odpadów komunalnych. Portugalia postanowiła zmierzyć się z problemem możliwej transmisji wirusa, który utrzymuje zakaźność na plastiku do 3 dni [3], rekomendując wyrzucanie zużytych ŚOI w szczelnie zamkniętych workach do śmieci zmieszanych. W USA wiele magistratów zdecydowało się na wstrzymanie programów recyklingowych, również ze względu na konieczność zmian budżetowych i przeznaczenia środków na walkę z pandemią, promując tym samym spalanie odpadów i składowanie ich na wysypiskach [4]. Te rekomendacje stoją w rażącej sprzeczności z założeniami zrównoważonego rozwoju gospodarczego, a nieprawidłowa utylizacja tylko 1% ŚOI przekłada się na 30 do 40 tysięcy kilogramów plastiku. Ponadto, wiele ze zużytych maseczek i rękawiczek nawet nie dociera do koszy na śmieci, swobodnie podróżując z podmuchami wiatru ku lasom i rzekom. 

Zaloguj się

covid-19

Dołącz do dyskusji


Źródła

  1. Prata JC et al. COVID-19 Pandemic Repercussions on the Use and Management of Plastics
  2. Adyel TM. Accumulation of plastic waste during COVID-19. Science. 2020 Sep 11;369(6509):1314-1315
  3. van van Doremalen et al. Aerosol and surface stability of HCoV-19 (SARS-CoV-2) compared to SARS-CoV-1 N Engl J Med 2020; 382:1564-1567
  4. Patrício Silva AL et al, Increased plastic pollution due to COVID-19 pandemic: Challenges and recommendations. Chem Eng J. 2021 Feb 1; 405:126683.
  5. https://www.scientificamerican.com/article/covid-19-has-worsened-the-ocean-plastic-pollution-problem/ (ostatni dostęp: 14/02/2020)

Polecane artykuły