Badanie zdrowia psychicznego lekarzy w czasie pandemii

Badanie zdrowia psychicznego lekarzy w czasie pandemii

0 komentarzy

Pandemia COVID-19 jest ogromnym zagrożeniem dla zdrowia fizycznego całego społeczeństwa, jednak trzeba też pamiętać o jej negatywnym wpływie na zdrowie psychiczne. Od początku pandemii w wielu krajach zanotowano podwyższony poziomu lęku, napięcia, obniżenie nastroju oraz zwiększenie użycia środków redukujących odczuwany stres, takich jak alkohol, narkotyki i tytoń. 

Pracownicy ochrony zdrowia są szczególnie narażeni na negatywne skutki psychologiczne pandemii. Z powodu nadmiaru pracy, trudnych decyzji terapeutycznych, ryzyka zakażenia siebie i swoich bliskich oraz ciągłego doświadczania śmierci pacjentów, zmagają się z ogromnym stresem i napięciem. W niektórych krajach, takich jak Hiszpania czy Wielka Brytania, powstały specjalne grupy wspierające psychicznie personel medyczny. Ponadto, ONZ podkreśla, że dobry stan psychiczny medyków jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia oraz efektywnego zwalczania pandemii

W Polsce sytuacja jest dramatyczna. W szpitalach brakuje personelu, środków ochrony osobistej oraz leków i sprzętu medycznego dla pacjentów, a liczba zakażonych jest przytłaczająca. Z danych Ministerstwa Zdrowia z 28.10.2020  wynika, że od początku pandemii 25 743 przedstawicieli zawodów medycznych zostało zakażonych SARS-CoV-2, a 36 zmarło. Dodatkowo, 55 174 przebywało w tamtym okresie na kwarantannie. 

W trosce o lekarzy w Polsce, rozpoczęliśmy wraz z Therapify projekt #AkcjaMedyk, w ramach którego przeprowadzamy badanie zdrowia psychicznego lekarzy w czasie pandemii. Zapraszamy Was do wypełnienia krótkiej ankiety.

Pamiętajcie -  jest ona anonimowa i w żaden sposób nie umożliwia identyfikacji! Wypełnienie jej zajmie Wam maksymalnie 3-5 min. Dziękujemy!

Dołączcie do nas! 

Mamy nadzieję, że #AkcjaMedyk pomoże osobom zaangażowanym w walkę z pandemią w zadbaniu o swój stan psychiczny w tym ciężkim okresie. 

   

Referencje:

  1. Policy brief: COVID-19 and the Need for Action on Mental Health, UN, 13.05.2020 https://www.un.org/sites/un2.un.org/files/un_policy_brief-covid_and_mental_health_final.pdf

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
Wczytywanie komentarzy

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się