Publikacje
Wywiady
Informatyzacja w ochronie zdrowia

Informatyzacja w ochronie zdrowia

Zapisuję
Zapisz
Zapisane
pinezkaW SKRÓCIE

Rozmowa z Pawłem Kikosickim, nowym dyrektorem Centrum e-Zdrowia o tym, jak transformacja cyfrowa zmieniła system ochrony zdrowia i o wyzwaniach na 2022 rok. 

Cyfryzacja kluczowym element funkcjonowania systemu ochrony zdrowia

- Pandemia mocno wpłynęła na rozwój cyfrowych rozwiązań w zdrowiu, zmieniło się też podejście sceptyków do e-usług czy wykorzystania sztucznej inteligencji w medycynie. Nastąpił ogromny przełom. Transformacja cyfrowa sprawiła, że zyskali zarówno pacjenci jak i lekarze oraz cały system ochrony zdrowia. 

Zgadza się. W pandemii ochrona zdrowia stała się newralgicznym punktem. Nagle pojawiła się potrzeba, aby pacjenci mogli załatwić najważniejsze sprawy online, bez konieczności kontaktu osobistego z personelem medycznym. Teleporady czy e-wizyty, wcześniej dosyć nieufnie odbierane przez pacjentów, z dnia na dzień stały się skutecznym narzędziem diagnostyki i leczenia. Nie byłoby to jednak możliwe bez wdrożonych wcześniej rozwiązań informatycznych, takich jak: aplikacje Internetowe Konto Pacjenta oraz gabinet.gov.pl, e-zwolnienia, e-recepty, e-skierowania, które w sytuacji kryzysowej pozwoliły w pełni świadczyć opiekę zdrowotną. W trakcie pandemii nie tylko przyspieszył proces cyfryzacji ochrony zdrowia i nastąpiła zmiana postaw beneficjentów e-usług, ale także zweryfikowaliśmy kompatybilność systemów informatycznych w opiece zdrowotnej. To było szczególnie istotne na początku pandemii, kiedy liczył się czas reakcji na dynamicznie zmieniającą się sytuację i konieczność wdrażania centralnych rozwiązań wspierających walkę z epidemią.

Zaloguj się

e-zdrowie
teleporady
technologia

Polecane artykuły