Konieczne jest oddłużenie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej

0 komentarzy

Panie doktorze, gdyby nie pana zaangażowanie i nagłośnienie niezgodnych z prawem procedur stosowanych przez przychodnie, nie byłoby dziś decyzji Rzecznika Praw Pacjenta. Jest pan zadowolony?

lek. Bartosz Fiałek - Jestem usatysfakcjonowany, ponieważ to mały, ale istotny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli Polski oraz bezpieczeństwa prawnego (zawodowego, karnego i cywilnego) lekarzy. Sprawa zaczęła się w listopadzie 2019 roku. Wtedy natknąłem się na ogłoszenie przychodni, która poszukiwała lekarza w trakcie rezydentury lub specjalisty. Zainteresowałem się ofertą i dowiedziałem się, że w umowie jest zapis mówiący o tym, że to ja będę ponosił koszty badań dodatkowych (m.in. laboratoryjnych czy obrazowych), które zlecę chorym. Zacząłem drążyć temat i okazało się, że nie tylko ta poradnia tak postępuje, ale robią to także inne szpitale oraz publiczne i niepubliczne przychodnie prowadzące ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Okazało się, że taka sytuacja trwa od wielu lat i mimo apeli lekarzy, do tej pory przechodziło to bez echa, pomimo, że w mojej ocenie ta sytuacja nie była zgodna z prawem. Nagłośniłem tę sprawę. Szczęśliwie spotkało się to z zainteresowaniem środowiska lekarskiego, pacjentów oraz NFZ i RPP. Zwróciłem się do moich kolegów lekarzy, by poinformowali mnie, jeśli ich umowy zawierają taki zapis i na tej podstawie przekazałem RPP listę takich placówek. Było ich ponad 50 w całej Polsce. To oczywiście zaniżona skala, ponieważ z jednej strony nie wszyscy lekarze usłyszeli mój apel, a z drugiej niektórzy bali się przekazać takie informacje, gdyż byli np. jedynymi lekarzami pracującymi w danej placówce leczniczej. Po otrzymaniu listy, RPP zdecydował o podjęciu postępowań wyjaśniających w zgłoszonych podmiotach. Trwało to długo, ale na szczęście zapadła korzystna decyzja.

Co zmieni ta decyzja?

lek. Bartosz Fiałek - Po pierwsze, myślenie na temat ochrony zdrowia. Lekarz powinien leczyć, a nie dodatkowo finansować to leczenie. Słyszałem o sytuacji lekarki, która nie dość, że nie otrzymała wynagrodzenie, to jeszcze musiała dopłacić kontrahentowi za wykonywanie świadczeń medycznych, ponieważ zleciła dużo badań. Po drugie, zmienia się też status prawny tej sprawy, ponieważ od około 20 lat nikt odgórnie z tym nic nie zrobił. 

Co zrobią placówki medyczne?

lek. Bartosz Fiałek - Mają dwie możliwości. Ponieważ teraz to one będą pokrywać koszty, które wcześniej pokrywał lekarz, zadłużenie tych przychodni będzie rosnąć. Może się też zdarzyć tak, że będą one proponować mniejsze wynagrodzenie lekarzom, ale mam nadzieję, że koledzy się na to godzić nie będą. W ochronie zdrowia mamy w końcu rynek pracownika, więc środowisko lekarskie nie powinno pracować za mniejsze pieniądze. Na całym świecie to właśnie lecznictwo ambulatoryjne (AOS i POZ) jest fundamentem systemu opieki zdrowotnej. Jeśli więc postępować będzie zadłużanie się tych placówek, to – miejmy nadzieję – popłynie do nich dodatkowy strumień pieniędzy. Decyzja RPP może w konsekwencji doprowadzić do wzrostu finansowania. Jeśli ono nie wzrośnie, wzrośnie dług. 

Myśli pan, że znajdą się pieniądze?

lek. Bartosz Fiałek - Mam taką nadzieję. W polskiej ochronie zdrowia wciąż brakuje innowacyjności, dominuje archaiczne myślenie. Ale poprawa nawet w tak małym zakresie, może skierować podejście do zdrowia na bardziej nowoczesne tory. Koronawirus obnażył niewydolność naszego systemu opieki zdrowotnej. Pokazał, że potrzebujemy pilnych zmian. W innym razie system się załamie. Źle funkcjonująca ochrona zdrowia sprawi, że wyjadą wykwalifikowani pracownicy ochrony zdrowia. W końcu i społeczeństwo zacznie protestować, kiedy kolejki do świadczeń zdrowotnych jeszcze się wydłużą. Dzisiaj, na wizytę u reumatologa, pacjenci czekają ponad 10 miesięcy. Dlatego tak ważne jest zwiększenie finansowania ochrony zdrowia, w tym AOS, a decyzja RPP może do tego pośrednio doprowadzić. 

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
Wczytywanie komentarzy

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się