Massachusetts General Hospital - główny szpital kliniczny Harvard Medical School

Massachusetts General Hospital - główny szpital kliniczny Harvard Medical School

0 komentarzy

Massachusetts General Hospital to trzeci najstarszy szpital w Stanach Zjednoczonych. Utworzony w Bostonie w 1811r. jest obecnie głównym szpitalem klinicznym Harvard Medical School. W jego murach miało miejsce jedno z największych odkryć współczesnej medycyny. 

Pierwsza sala operacyjna szpitala działała w latach 1821-1867. Szacuje się, że w tym czasie przeprowadzono w niej około 8 tysięcy zabiegów. Jednak dopiero ćwierć wieku od otwarcia wydobywające się z niej odgłosy wyjących z bólu pacjentów zaczęły powoli słabnąć. Pewnego październikowego dnia lokalny dentysta, W.T. Morton, po raz pierwszy skutecznie zastosował znieczulenie ogólne. Przy pomocy specjalnie na tę okazję zaprojektowanego szklanego inhalatora z gąbką nasiąkniętą eterem dietylowym, Morton w kilka minut zniósł świadomość pacjenta poddawanego operacji. J.C. Warren, jeden z założycieli szpitala, uchodzący za najlepszego chirurga owych czasów, przystąpił do usuwania naczyniaka szyi. Ku zdziwieniu wszystkich obecnych, zabieg odbył się w całkowitej ciszy. Na pamiątkę pierwszej wolnej od bólu operacji, 16 października 1846r. okrzyknięto Dniem Eteru, a miejsce, w którym się odbył, do dziś nazywane jest Kopułą Eteru (ang. Ether Dome). 

Kopuła Eteru pełniła funkcję sali operacyjnej, magazynu, dormitorium, jadalni. Dziś wykorzystywana jest jako sala wykładowa dla pracowników szpitala oraz stanowi atrakcję turystyczną.
Logo BML

BML to przede wszystkim społeczność.

Zarejestruj się w naszym serwisie, aby mieć dostęp do naszych treści.

Przeczytaj również

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się