wynagrodzenie lekarzy

Medycy znów piszą do premiera w sprawie wynagrodzenia

0 komentarzy

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wysłał oświadczenie do ministra zdrowia i premiera w sprawie obniżenia gwarantowanej pensji zasadniczej dla lekarzy walczących z COVID-19. Propozycja rządzących, zdaniem Związku, obniży medykom gwarantowane wynagrodzenia. 

- Nie możemy zrozumieć, że Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy, która – na okres po epidemii i na stałe obniża lekarzom gwarantowane pensje zasadnicze (relatywnie - w stosunku do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce). Takie skutki przynosi projekt nowelizacji ustawy z 8 czerwca 2017r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Nowelizacja ta ustala dla lekarzy specjalistów „współczynnik pracy” określający relację między ich pensją zasadniczą a przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce za rok ubiegły w wysokości 1,31 – mówi Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL. 

I podkreśla, że lekarze ze specjalizacją, pracujący w szpitalach publicznych, którzy w ostatnim roku byli „na pierwszej linii frontu” w wojnie z koronawirusem, w roku 2018, na mocy odpowiedniej ustawy, otrzymali podwyżkę swoich pensji zasadniczych (finansowaną z budżetu państwa) do kwoty 6750 zł, co stanowiło 1,6 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce za rok ubiegły, czyli 2017. Zdaniem Związku, uchwalenie planowanej przez MZ nowelizacji spowoduje faktyczne obniżenie pensji lekarzy szpitalnych w relacji do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce o ponad 20%. 

Przeczytaj również

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się