emigracja lekarzy

NRL, OZZL i Porozumienie Rezydentów o emigracji lekarzy spoza UE

0 komentarzy

Naczelna Rada Lekarska zwróciła się do dyrektorów szpitali, by nie zatrudniali w szpitalach medyków o niezweryfikowanych kwalifikacjach i kompetencjach zawodowych oraz bez znajomości języka polskiego. Zdaniem lekarzy, szpitale ze względów ekonomicznych, będą przyjmować ich do pracy. 

- Jako dyrektorzy szpitali, jesteście odpowiedzialni za zapewnienie swoim pacjentom profesjonalnej pomocy medycznej oraz bezpiecznych warunków jej udzielania. Dlatego ufam, że w trosce o wysokie standardy opieki medycznej, bezpieczeństwo zdrowotne Waszych pacjentów oraz bezpieczeństwo finansowe szpitali, nie będą Państwo podejmowali decyzji o zatrudnieniu osób, których kwalifikacje zawodowe nie zostały w sposób dostateczny zweryfikowane – zaapelował do dyrektorów szpitali, prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Ustawa z 27 listopada 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych, pozwala na zatrudnianie w polskich szpitalach medyków o niezweryfikowanych kwalifikacjach i kompetencjach zawodowych, a także bez znajomości języka polskiego. Prezes NRL przypomniał, że samorządy zawodów medycznych negatywnie oceniły tę ustawę uznając, że stanowią one bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa pacjentów.

Przeczytaj również

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się