Wspomnienia z rezydentury Ginekologia i Położnictwo z perspektywy początkującej lekarki

Wspomnienia z rezydentury Ginekologia i Położnictwo z perspektywy początkującej lekarki

22 komentarzy

Wybór specjalizacji jest jedną z najtrudniejszych decyzji jaką młody lekarz podejmuje na początku swojej kariery. Ginekologia i położnictwo to bardzo specyficzna specjalizacja, nie decydują się na nią przypadkowe osoby. Nie da się ukryć, wchodząc w to trzeba być świadomym w co się pakujesz i po prostu – trzeba to lubić. W niniejszym tekście chcę Wam wytłumaczyć mój wybór i przybliżyć wahającym się osobom wady i zalety specjalizacji z ginekologii i położnictwa.

Po pierwszym roku studiów praktyki pielęgniarskie odbyłam na oddziale ginekologicznym małego szpitala w swoim rodzinnym mieście. No i bęc – stało się, miłość od pierwszego wejrzenia! Trzasnęło mną. Przez kolejne lata studiów starałam się znaleźć inną drogę. Wiedziałam, że jeśli nie znajdę alternatywy, ginekologia będzie niełatwą ścieżka kariery, obarczoną wieloma trudnościami. To na nią zwalę każdą zmarszczkę i pierwsze siwe włosy. W ten sposób 1.10.2015 zawarłyśmy związek, w nadziei na całe życie… No ale przecież zawsze można wziąć rozwód? Od prawie roku moja miłość jednak tylko rośnie, nie pożałowałam jeszcze ani razu swojego wyboru, mimo, że były chwile zwątpienia.

Dla kogo?

Na sali porodowej sytuacja może zmienić się diametralnie w ciągu chwili, trzeba być przygotowanym na wszystko.Wybierając dla siebie tę dziedzinę medycyny trzeba oczywiście posiadać podstawowe informacje na jej temat. Ginekologia i położnictwo to specjalizacja z grupy “pomiędzy” – mamy do czynienia zarówno z zabiegówką – dużymi i małymi operacjami, drobnymi zabiegami leczniczymi i diagnostycznymi – jak i leczeniem zachowawczym, pracą bezpośrednio z pacjentem. Myślę, że jest to jeden z ważniejszych aspektów przyciągających tak wielu adeptów tej dziedziny – możemy się wykazać na wielu polach. Położnictwo szczególnie powinno się kojarzyć ze stresem i ciężkimi dyżurami. Porodówka, zresztą jak cały szpital, czynna jest całą dobę, ale to właśnie tu mamy najwięcej nocnych przyjęć. To ta część oddziału wymaga od młodego lekarza najwięcej skupienia i czujności. We mnie wzbudza też największy szacunek, ale i daje najwięcej satysfakcji.

Na sali porodowej sytuacja może odwrócić się o 180 stopni w ciągu jednej minuty, wtedy trzeba szybko biegać (do zapamiętania zasada: “nie biegaj gdy nie ma potrzeby, bo ktoś pomyśli, że coś się dzieje”).
Stresu jest w tej dziedzinie rzeczywiście dość sporo, a żeby przekonać się, czy damy radę, trzeba tego po prostu spróbować. Myślę również, że każdemu wiadomo, że ginekologia i położnictwo jest jedną ze specjalizacji najbardziej „procesową” – ilość skarg pacjentek z roku na rok dramatycznie rośnie. Warto być na to przygotowanym gdzieś z tyłu głowy… i wykupić porządne ubezpieczenie OC.
Podsumowując odporność to słowo klucz – stres, zmęczenie i presja towarzyszy nam codziennie.

Przebieg specjalizacji

Obecnie szkolenie specjalizacyjne zostało skrócone z 6,5 do 5 lat. Nie do końca jestem w stanie powiedzieć, czy to dobrze, na pewno ten czas szybko upływa. Za chwilę minie rok od początku mojej przygody a mam wrażenie, że dopiero zaczęłam.

W trakcie specjalizacji musimy zrobić staże na odpowiednich oddziałach, 5 najdłuższych to:

 • Blok porodowy z oddziałem położniczym
 • Ginekologia
 • Patologia ciąży
 • Poradnia ginekologiczno -położnicza
 • Chirurgia ogólna

Warto wybrać szpital, który dysponuje wszystkimi z danych odcinków, jednak nie jest to konieczne.
Dla pilnie wybierających miejsce specjalizacji: dobrze jest zapoznać się z jej programem wcześniej. Oficjalny program Ginekologii i Położnictwa zmienił się w roku 2014 wraz ze zmianą czasu trwania szkolenia. Dla ciekawskich: wpisując w wyszukiwarkę “program specjalizacji ginekologia i położnictwo” znajdziecie cały plik pdf – ważne by znaleźć jego najbardziej aktualną wersję z 2014r.

W zmienionej wersji zwraca uwagę inna liczba procedur do wykonania (w większości ich liczba spadła): więcej mamy nowoczesnej operatywy – histeroskopia, laparoskopia, oraz niestety więcej samodzielnych zabiegów w położnictwie. Konkretnie chodzi mi o punkt procedurowy: pomoc ręczna/próżniociąg położniczy/kleszcze położnicze/poród pośladkowy.
Samodzielność młodych lekarzy jest bardzo pozytywnym aspektem, jednak obecnie rośnie procent wykonywanych cięć cesarskich względem porodów zabiegowych. Przy większej liczbie kształcących się na oddziale lekarzy może to być trudne do wykonania w takiej ilości jak wymagana w programie. Może więc lepiej… nie martwić się na zapas.

Ilość kursów specjalizacyjnych nie uległa zmianie – (mimo skrócenia czasu nauki do 5 lat), dobrze pamiętać by zapisy planować wcześniej i starać się odrabiać swą powinność systematycznie. Głównych tematów jest 12 – jednak niektóre ze szkoleń są powtarzane co roku, oczywiście na wyższym poziomie zaawansowania jak: endoskopia, kurs USG.

Szpital powiatowy czy duża klinika?

Dzięki dużemu zapotrzebowaniu na ręce do pracy, samodzielnie przyjmujemy porody, wykonujemy cięcia cesarskie, zabiegi drobne, asysty do operacji ginekologicznych. Znając rówieśników w innych klinicznych szpitalach widzę, że robimy tu dużo.Mój wybór padł na szpital powiatowy, w którym robiłam staż podyplomowy i była to w pełni świadoma i przemyślana decyzja. Mały szpital, niewielki oddział, siedmioro lekarzy w zespole. Wraz ze mną specjalizację rozpoczęło dwoje innych rezydentów. Dzięki dużemu zapotrzebowaniu na ręce do pracy, samodzielnie przyjmujemy porody, wykonujemy cięcia cesarskie, zabiegi drobne, asysty do operacji ginekologicznych. Znając rówieśników w innych klinicznych szpitalach widzę, że robimy tu dużo. Dzięki skromnemu w liczbie zespołowi dobrze znamy swoich starszych kolegów, którzy chętnie nas uczą, przekazują wiedzę i przede wszystkim cały czas motywują do rozwoju.

Obowiązek dyżurowy spadł na nas bardzo wcześnie, jednak nigdy nie znalazłam się w sytuacji, w której szef dyżuru odmówiłby mi pomocy przy badaniu bądź jakiejkolwiek procedurze medycznej. Plusy małego szpitala to na pewno kameralny klimat, możliwość szybkiej samodzielnej nauki, styczność z całym zespołem – codziennie. W większych szpitalach często stosowanym systemem nauki rezydentów jest wykonywanie staży po kolei – ponad rok położnictwa, dopiero potem przejście na inny odcinek. W małym szpitalu nie ma takiego podziału, dzięki czemu nie zamykamy się w jednej “szufladce” na jakiś czas. Minusem jest oczywiście brak wszystkich pododdziałów. W ośrodkach o I stopniu referencyjności nie zawsze znajdziemy patologię ciąży, tak też jest w moim miejscu pracy.

Jedną z najbardziej nieprzyjemnych sytuacji jest konieczność przekazania pacjentki wymagającej pilnej hospitalizacji do innego szpitala. Każdy z nas zna niekończący się sygnał nieodbieranego telefonu w słuchawce, bądź odpowiedzi: “nie mamy miejsca”, “proszę się dowiadywać…” Myśl, że danej pacjentce nie możemy zapewnić odpowiedniej opieki, a ja osobiście się tym zajmując nie mogę przekazać jej dalej, jest niesamowicie frustrująca i nawet teraz wywołuje u mnie niepokój. W szpitalu klinicznym taki problem rzadziej nas spotka.

Duże szpitale mają również swoje ogromne plusy: znanych profesorów, od których można bardzo wiele się nauczyć, dostęp do panelu wszelkich możliwych badań diagnostycznych, brak konieczności odrabiania staży cząstkowych w innych miejscach…

Osobiście jestem bardzo zadowolona ze swojego wyboru i nie planuję zmieniać miejsca specjalizacji, aczkolwiek czeka mnie przeprowadzka do innego szpitala na chociażby wspomniany przeze mnie wyżej oddział Patologii Ciąży. Czy wtedy zmienię zdanie na temat tego gdzie lepiej robić specjalizację? Trudno powiedzieć. Miałam ogromne oczekiwania wobec startu swojej kariery w ginekologii i położnictwie. Cofając się myślami w czasie nigdy bym nie pomyślała, że na danym etapie będę potrafiła już tak wiele. Oczywiście, jest to kropla w morzu nauki, jednak jestem niesamowicie zadowolona z samorozwoju i ciągłej możliwości kształcenia.

Porady dla zaczynających

Wiem na pewno i nie jest to tylko moje osobiste doświadczenie: WARTO pokazać się wcześniej w miejscu, gdzie chcemy zacząć pracę, uczestniczyć w dyżurach towarzyszących, pokazać zainteresowanie, poznać zespół. Na pewno będziemy wtedy milej przyjęci, a jeśli coś nam nie będzie odpowiadać mamy większe pole manewru.Perspektywy rozwoju

Dla ginekologa znalezienie dodatkowej pracy nie jest trudne, trzeba jednak umieć zdobyć zaufanie pacjentek, tak by do nas wracały.W trakcie rezydentury praca nie chodzi ze mną do domu, przynajmniej formalnie. Jednak stale myślę o moich pacjentkach i czasem z duszą na ramieniu wracam kolejnego dnia na oddział biegnąc sprawdzić jak się mają. Niedługo planuję rozpoczęcie pracy w gabinecie prywatnym. Nie ukrywam, że dla ginekologa znalezienie dodatkowej pracy nie jest trudne, trzeba jednak umieć zdobyć zaufanie pacjentek, tak by do nas wracały…

Wśród szkoleń i kursów, które warto dodatkowo zrobić na pewno należy wymienić kursy ultrasonografii. Nie tylko pomagają w diagnostyce i codziennej pracy w oddziale, ale dają również możliwość pracy dodatkowo jeśli np. uzyskamy certyfikat, by wykonywać badania prenatalne.
Dostępny jest szereg dodatkowych kursów z USG, które są dość kosztowne (ceny pomiędzy 2000 -2500zł za tydzień kursu), jednak po odbyciu jednego z nich śmiało powiem, że były to dobrze wydane pieniądze. Mamy do wyboru zrobienie certyfikatu USG w ramach Polskiego Towarzystwa Ultrasonografii bądź Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Do szkoleń, które warto dodatkowo zrobić na pewno należy kurs USG i kolposkopii.Są również dostępne kursy z kolposkopii – podobnie jak przy USG, istnieje możliwość zatrudnienia się dodatkowo jako lekarza wykonującego to badanie w poradni kolposkopowej. W rozwijającej się profilaktyce i diagnostyce chorób szyjki macicy jest to niezbędna umiejętność. W trakcie specjalizacji możemy podjąć pracę w poradniach – ważne, by wiedzieć jakie pacjentki lekarz bez tytułu specjalisty może prowadzić. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministra Zdrowia – lekarz rezydent może przyjmować w gabinecie pacjentki w ciąży o przebiegu fizjologicznym. W trakcie prowadzenia ciąży rozpoznanie jakiejkolwiek patologii zobowiązuje nas do odesłania pacjentki do specjalisty. Możemy jednak prowadzić wszelkie pacjentki ginekologiczne oraz wykonywać badania USG w tym zakresie.

Po zakończeniu szkolenia specjalizacyjnego mamy ponownie wiele dróg rozwoju – kontynuację pracy w szpitalu, gabinet prywatny, badania USG… Można skupić się na węższej dziedzinie i stać się ekspertem a jest w czym wybierać

Zarobki i możliwości pracy dodatkowej

Ginekologia jest na pewno dobrym wyborem, jeśli komuś zależy na zarobku, ze względu na wiele możliwych form pracy.Średnie zarobki zarówno lekarzy w trakcie szkolenia jak i specjalistów różnią się zależnie od miejsca pracy. Jedyną formą stałego wynagrodzenia jest pensja rezydencka. Płatność za dyżury medyczne jest już indywidualną sprawą naszego pracodawcy.
W małych szpitalach najczęściej pensja jest liczona ze stawki godzinowej. W jednym z warszawskich szpitali klinicznych już rezydenci dostają jednak bardzo wysokie stawki za dyżury (od 70zł/h/brutto do 100zł/g/brutto w weekend). Rozrzut jest gigantyczny.
Średnio młody lekarz rezydent pracując na etacie plus ok 6-7 dyżurów miesięcznie (łącznie 280-300h) zarabia pomiędzy 4000 a 5000 zł netto. Stawka wydaje się całkiem w porządku, dopóki nie przeliczymy tego na godzinę pracy.

Finanse oczywiście zmieniają się po ukończeniu specjalizacji. W ostatnich czasach dominują zatrudnienia w formie kontraktu, gdzie średnie wynagrodzenie za godzinę pracy to ok 100zł/h brutto. Ginekologia jest na pewno dobrym wyborem, jeśli komuś zależy na zarobku, ze względu na wiele możliwych form pracy. Jednak liczba godzin, jak w każdej specjalizacji, do godnego zarobku jest nadal zbyt duża.

Podsumowanie

Jeśli jesteś gotowy/a na wiele wyzwań, lubisz adrenalinę i kobiety nie są Ci straszne, jest to specjalizacja w sam raz dla Ciebie. Moim zdaniem, trzeba się przekonać o właściwym wyborze próbując. Nie bez przyczyny wielu młodych lekarzy po rozpoczęciu specjalizacji zmienia swoją drogę kariery. Dzieje się tak właśnie dlatego, że dopiero prawdziwa praca potwierdza lub zaprzecza naszym wcześniejszym oczekiwaniom. Wybierając ginekologie i położnictwo, na pewno trzeba być świadomym, że czasem pracujemy do granic wytrzymałości fizycznej jak i psychicznej przy dużym stresie. Od naszej pracy zależy niejednokrotnie dobrostan dwojga pacjentów – mamy i dziecka. Presja jest ogromna, satysfakcja później… znacznie większa.

Wady:

 • stres
 • ciężkie dyżury
 • zmęczenie fizyczne
 • duża ilość procesów prawnych

Zalety:

 • wiele możliwości dodatkowej pracy
 • satysfakcja
 • łatwość znalezienia zatrudnienia

Chciałabyś / chciałbyś podzielić się swoimi wspomnieniami ze specjalizacji? Zachęcić innych do jedynej słusznej drogi, do wybrania swojej wymarzonej dziedziny medycyny? A może czujesz się w obowiązku przestrzec innych, by nie powtórzyli Twoich błędów? Jest coś, na co powinni zwrócić szczególną uwagę na początku swojej kariery?

Chcesz pomóc innym lekarzom w wyborze? Napisz do nas!

Przeczytaj również pozostałe artykuły z cyklu "Wspomnienia z:"

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
Wczytywanie komentarzy

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się