Zagubiony Raport: Rezydentury na Mazowszu

Zagubiony Raport: Rezydentury na Mazowszu

0 komentarzy

Mieliśmy już okazję zapoznać się z opracowaniem surowych danych dotyczących przyznanych rezydentur w obecnej, październikowej sesji. Jednak informacje te, poza zaspokojeniem ciekawości, wnoszą niewiele praktycznych informacji dla lekarza stażysty planującego karierę. Dużo większe znaczenie ma bardziej szczegółowa informacja dotycząca regionu, w którym planuje odbyć specjalizację. Ponieważ sam znajduję się właśnie w punkcie krytycznym, w którym trzeba ostatecznie zdecydować o swojej najbliższej przyszłości, postanowiłem zrobić zestawienie danych dotyczących mojego regionu, czyli województwa mazowieckiego.

Zgodnie z tworzącą się tradycją, zacznijmy od podania kilku liczb:

  • lekarzy stażystów odbywających staż w woj. mazowieckim w roku 2012/13: 442
  • przyznanych miejs rezydenckich: 347
  • lekarzy czynnych zawodowo: 19 755 (blisko 16% wszystkich czynnych zawodowo lekarzy, największa izba w Polsce)

Oczywiście, liczby te nie muszą mieć ze sobą ścisłego związku, tj. stażyści z Mazowsza nie muszą odbywać tu rezydentury, z kolei ich miejsce mogą zająć lekarze z innych części Polski, ale podane liczby pozwalają nam się zorientować w skali zjawiska.

W pierwszej piątce rezydentur z największą ilością dostępnych miejsc znalazły się (dla porównania statystyki ogólnopolskie; w nawiasach liczba miejsc):

lp.   Mazowsze: Polska:
1   Pediatria (64) Choroby wewnętrzne (410)
2   Choroby wewnętrzne (49) Pediatria (280)
3   Medycyna rodzinna (35) Medycyna rodzinna (230)
4   Onkologia kliniczna (28) Anestezjologia (170)
5   Psychiatria (18) Psychiatria (101)

Jak więc widzimy, nie ma dużych rozbieżności pomiędzy generalnym a lokalnym trendem. Jedyna znacząca różnica polega na zainwestowaniu strategicznej ilości miejsc w onkologię kliniczną - ponad połowa ze wszystkich 53 dostępnych miejsc jest przyznana właśnie w mazowieckim. Dodać należy, że 4 spośród 6 miejsc, w których można odbyć rezydenturę z tej specjalizacji znajduje się w Warszawie lub jej okolicach. Na mało miejsc specjalizacyjnych mogą również narzekać potencjalni psychiatrzy - w mazowieckim znajdą ich tylko 8. Skarżyć się na brak szpitali do wyboru nie mogą natomiast przyszli pediatrzy (48 miejsc) i, oczywiście, interniści (aż 105 różnych placówek). Uwagę zwraca również zupełny brak miejsc rezydenckich z takich dziedzin jak dermatologia, medycyna sądowa czy protetyka.

TOP10-najliczniejsze

Jeśli chodzi o tzw. progi procentowe, czyli wymagany minimalny wynik z LEPu (obecnie LEKu) potrzebny do otrzymania upragnionej rezydentury, to patrząc na zestawienie z ostatnich lat i porównując je z pierwszą dziesiątką "najliczniejszych" rezydentur, można stwierdzić, że poza Rehabilitacją medyczną, Chorobami Zakaźnymi czy Chirurgią Dziecięcą, reszta specjalizacji wymaga co najmniej 75% wyniku z egzaminu.

top-10-najtrudniejsze

Z kolei gdyby spojrzeć na najtrudniejsze do otrzymania rezydentury (tj te, które miały największe progi - uwaga, tutaj patrzyłem na rekrutację z sesji październikowej, która jest bardziej miarodajna od marcowych), okazałoby się, że królują wśród nich głównie specjalizacje lekarsko-dentystyczne (periodontologia, protetyka, chirurgia stomatologiczna, ch. szczękowo-twarzowa). Z lekarskich dziedzin najbardziej wymagające rok temu były: neurochirurgia (potrzeba było zdobyć aż 88%!), neurologia, dermatologia, kardiologia i ginekologia.

Zachęcam również do obejrzenia przygotowanego przeze mnie detalicznego raportu możliwego do ściągnięcia poniżej.

Szczegółowe zestawienie danych dot. przyznawania miejsc rezydenckich
w województwie mazowieckim na przestrzeni ostatnich lat:
POBIERZ

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
Wczytywanie komentarzy

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się