Zagubiony Raport: Rezydentury w październiku 2013

Zagubiony Raport: Rezydentury w październiku 2013

0 komentarzy

Połowa września to czas wzmożonego planowania swojej przyszłej ścieżki zawodowej wielu kończących staż lekarzy. Powód? Ogłoszenie liczby przyznanych miejsc rezydenckich w procesie kwalifikacyjnym w sesji październikowej, czyli mówiąc krótko: komu uda się uzyskać wejście na upragnioną specjalizację na koszt Budżetu Państwa, a kto będzie musiał radzić sobie sam...
Tegoroczne ogłoszenie list rezydenckich utrzymało głęboko już zakorzenioną świecką tradycję odwlekania wszystkiego na ostatnią chwilę, dzięki czemu dniom nadchodzącej jesieni towarzyszyła aura podobna do wigilijnego, niespokojnego oczekiwania...czy było na co czekać? Przyjrzyjmy się szczegółowo surowym danym, jakie przygotowałem specjalnie dla www.bedacmlodymlekarzem.pl

Szczegółowe zestawienie danych dot. miejsc rezydenckich w postępowaniu kwalifikacyjnym przeprowadzonym w październiku 2013:
POBIERZ

Zacznijmy od podania kilku dużych liczb:

 • liczba stażystów w całej Polsce: 3339
 • przyznanych miejsc rezydenckich: 2464
 • Lekarzy czynnych zawodowo: ok 125 000

Najwięcej miejsc rezydenckich stażyści znajdą w województwie:

 1. Mazowieckim (347)
 2. Śląskim (251)
 3. Małopolskim (241)
 4. Dolnośląskim (235)
 5. Lubelskim (193)

Jeśli zestawimy te dane z liczbą lekarzy pracujących w danym województwie, zauważymy pewien niedomiar miejsc rezydenckich m.in w województwie łódzkim, wielkopolskim, głównie na korzyść województwa mazowieckiego, śląskiego i dolnośląskiego.

Do pierwszej piątki przyznanych rezydentur zaliczyły się (w nawiasach województwa, które oferują najwięcej miejsc):

 1. Choroby wewnętrzne (Dolnośląskie, 70)
 2. Pediatria (Mazowieckie, 64)
 3. Medycyna Rodzinna (Mazowieckie, 35)
 4. Anestezjologia ((Śląskie, 30)
 5. Psychiatria (Lubelskie, 21)

Informacje te nie są szokujące, biorąc pod uwagę, że średnia wieku pediatry to 58 lat, Ministerstwo konsekwentnie realizuje politykę "produkowania" lekarzy rodzinnych (jednocześnie nie dając im żadnych uprawnień, ale to już rozmowa na inny temat), a anestezjolodzy to specjaliści najczęściej emigrujący z Polski. O tym, że psychiatrów i internistów zawsze brakuje tłumaczyć chyba nie trzeba.

Gdyby natomiast porównać rozkład procentowy lekarzy specjalistów w Polsce (liczba danych specjalistów/liczba wszystkich lekarzy ogółem) i porównać go do rozkładu procentowego różnych rezydentur, może zastanawiać duża ilość miejsc rezydenckich z rehabilitacji medycznej, a mała z chirurgii, ginekologii i położnictwa czy z medycyny pracy.

Poniżej zamieszczam zestawienie danych w tabelach, zachęcam również do pobrania szczegółowego raportu:

wg-spec
wg-woj

 

Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa analiza, od lewej: ilość przyznanych miejsc rezydenckich, ich stosunek procentowy względem całości (wszystkich rezydentur), ilość lekarzy czynnych zawodowo posiadających daną specjalizację i ich procentowy stosunek do ilości wszystkich lekarzy w RP. Porównując kolumnę 3 i 5 można zauważyć, ww które specjalizacje w tym roku Ministerstwo Zdrowia próbuje inwestować bardziej:

Tutaj znajduje się analogiczne zestawienie względem województw, od lewej: ilość miejsc rezydenckich, ich procentowy stosunek względem wszystkich miejsc, ilość lekarzy czynnych zawodowo w danym województwie i procentowy stosunek ich liczby do wszystkich lekarzy w RP:

 

 

Szczegółowe zestawienie danych dot. miejsc rezydenckich w postępowaniu kwalifikacyjnym przeprowadzonym w październiku 2013: POBIERZ

Żródło:

Centralny Rejestr Lekarzy RP prowadzony przez NIL

Ogłoszenie MZ dot. liczby przyznanych miejsc rezydenckich którzy rozpoczną specjalizację na podstawie postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego w październiku 2013

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
0 komentarze

Bądź pierwszym, który skomentuje.

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się