Zanim zacznę leczyć – pilot episode

0 komentarzy

Student medycyny- najinteligentniejsza znana mi forma białka, ale też osoba ludzka w rozwoju. Typ charakterologiczny bliżej nieokreślony – od neurotyka House’a po empatyczną Zosię. Wszystkich nas łączy jedno: chcemy być efektywni w przyszłej pracy zawodowej. Różne są drogi realizacji tego założenia. Na pierwszym miejscu stoi wiedza, rzetelna i uaktualniana.

Istnieje jeszcze jeden niezawodny środek terapeutyczny, który odpowiednio dawkowany wyzwala w pacjencie energię, niezbędną do podejmowania zachowań prozdrowotnych. Tą tajemniczą substancją jest osobowość lekarza.

Obserwujemy ostatnio spory BUM! na różnego rodzaju kursy oraz studia podyplomowe, które można otagować wspólnym hasłem: coaching medyczny, skierowane są one jednak głównie do ludzi z dyplomem… A może warto zacząć myśleć tymi kategoriami nieco wcześniej – i po to powstało Zanim Zacznę Leczyć (ZZL).

Z czym to się je?

Nowy dział BML powstaje po to, aby z perspektywy studenta przyjrzeć się trzem obszarom:

  • komunikacji klinicznej
  • rozwojowi osobistemu
  • działaniom wolontariackim.

Ciężko jednoznacznie ocenić zależność między tymi czynnikami a efektywnością późniejszej pracy zawodowej. Brakuje mi parametru określanego liczbowo. Skupię się zatem na jakościowych, a nie ilościowych metodach badawczych. Wikipedia dzieli te metody na stosowane w naukach przyrodniczych oraz te, które sprawdzą się w odniesieniu do nauk społecznych. Medycyna leży gdzieś pomiędzy.

Storytelling!

Zaskoczeniem dla Was może być fakt, że ta forma narracji jest uznana za metodę badawczą. Dlaczego mi pasuje? Znaczna część naszej pracy zawodowej polegać będzie na zbieraniu wywiadu, opisaniu historii choroby czy obaleniu mitów medycznych.

System nawala?

Jakie zmiany muszą zostać zainicjowane, abyś po ukończeniu studiów z optymizmem wkroczył na rynek pracy w naszym idealnym systemie opieki zdrowotnej?

Te zmiany dotyczą w dużym stopniu Ciebie. Pora rozpocząć trening interpersonalny. Nie ważne czy jesteś studentem pierwszego roku, osiągnąłeś półmetek czy finiszujesz.

Jako obiekt badań wybieram przede wszystkim siebie. Będę się tutaj dzielić tym, czego doświadczam, a także konfrontować moje spostrzeżenia z ludźmi o wyższych kompetencjach.

Pojawiać się będą wywiady z ciekawymi ludźmi (Okiem Specjalisty), relacje z różnych wydarzeń (Zdrowe Relacje), a także refleksje z Hospicjum Cordis (Mam Nadzieję)… oraz wiele, wiele innych!

A więc – dajcie się namówić na współudział! Pzdr.

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
Wczytywanie komentarzy

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się