Fizjoterapeuci będą walczyć

0 komentarzy

Obecna świadczeń rehabilitacyjnych nie odzwierciedla prawdziwych kosztów ich realizacji, szczególnie w dobie pandemii – apelują fizjoterapeuci i domagają się podwyższenia stawek. NFZ podaje, że bez wyceny Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nie jest w stanie zmienić wycen. Jednak NFZ, na podstawie samodzielnej decyzji, zmienił wycenę dla świadczeń z zakresu stomatologii. Krajowa Izba Fizjoterapeutów wytyka NFZ, że łamie prawo i stosuje podwójne standardy.  

Wycena świadczeń rehabilitacyjnych nie odzwierciedla prawdziwych kosztów ich realizacji, zwłaszcza w sytuacji epidemii COVID-19, gdy trzeba zapewnić pełne bezpieczeństwo zarówno pacjentom, jak i fizjoterapeutom – twierdzi Krajowa Izba Fizjoterapeutów, która od dwóch lat ubiega się o wyższe stawki. Narodowy Fundusz Zdrowia utrzymuje, że bez wyceny Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i zmian koszyka gwarantowanego nie jest w stanie nic zmienić. 

Krajowa Izba Fizjoterapeutów od lat postuluje o zmiany. Oczekuje przede wszystkim wyceny indywidualnej pracy z pacjentem i wizyty fizjoterapeutycznej oraz zmiany wskaźnika korygującego, który uwzględni ponoszone koszty na zabezpieczenie pacjenta i fizjoterapeuty przed zakażeniem w okresie zaostrzonego reżimu sanitarnego, analogicznie jak to zrobiono to w stomatologii. - NFZ twierdzi, że ochrona w fizjoterapii nie jest wymagana. A przecież fizjoterapeuci mają bliski, często bezpośredni kontakt z pacjentem. Warto też pamiętać, że rehabilitacja za 1 proc. budżetu NFZ obsługuje 10-12 proc. pacjentów, którzy są w systemie. To bardzo dużo. Konieczne jest urealnienie wyceny, tak by pokrywała realne koszty ponoszone przez fizjoterapeutów. Już w zeszłym roku pisaliśmy w liście otwartym do ministerstwa zdrowia o tym, że wiele placówek wypowiada kontrakty, a szpitale planują zamknąć swoje zakłady rehabilitacyjne, jak np. w jednym z wrocławskich szpitali z powodu strat, jakie przynoszą. Pamiętajmy, że „zaopiekowany” pacjent, który ma indywidualną, czyli dostosowaną do swoich potrzeb fizjoterapię, a nie opartą na najlepiej opłacanych przez NFZ procedurach, nie będzie wracał na rehabilitację po raz kolejny i dzięki temu istnieje szansa na skrócenie kolejek, w których przed pandemią oczekiwało 2 mln osób, a obecnie liczymy, że jest ich nawet 1 mln więcej – mówi Dominika Kowalczyk, rzecznik prasowy Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Niższa wycena mimo protestów 

Zdaniem fizjoterapeutów, NFZ jest głuchy na wszelkie apele przedstawicieli tego zawodu. Właśnie prezes NFZ podpisał zarządzenie, które zmniejszyło wycenę za usługi telerehabilitacji w stosunku do normalnych o 30 proc. 


Zrobiono to mimo naszych protestów, wróżąc z kart, bo NFZ nie słucha naszych argumentów. Niestety wiele osób, nawet tych, które tworzą system ochrony zdrowia, bardzo mało wiele o fizjoterapii. I porównują nas do masażu relaksacyjnego czy niemal spa

– dodaje rzeczniczka. 

Według NFZ za te świadczenia należy się mniej, bo ich koszty są mniejsze. W uzasadnieniu zmian NFZ wyjaśnia: "Mając na uwadze porównanie kosztów realizacji świadczeń z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych z realizacją tego świadczenia przy bezpośrednim kontakcie z pacjentem, wprowadzono zastosowanie wskaźnika korygującego o wartości 0,69. Świadczeniodawca realizując świadczenie w tradycyjny sposób ponosi koszty utrzymania lokalu w tym m.in. sprzątania, amortyzacji sprzętu wykorzystywanego do realizacji zabiegów itp. Obecnie należy mieć także na uwadze koszty związane z zaostrzonym reżimem sanitarnym. W przypadku natomiast realizowania świadczeń z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych ponoszone koszty są mniejsze". 

Nowe wyceny będą obowiązywały w rozliczeniach za okres od 11 kwietnia.

Podwójne standardy, naruszenie prawa? 

Krajowa Izba Fizjoterapeutów wytyka NFZ, że złamał prawo i stosuje podwójne standardy. Chodzi o wycenę dla świadczeń z zakresu stomatologii. 


Nam NFZ wielokrotnie odmawiał zmiany wycen, tłumacząc, że to nie jego kompetencje. A w przypadku lekarzy stomatologów to zrobił. Więc może to robić czy nie może? To jest złamanie prawa czy nie? W kolejnych dniach będziemy decydować o kolejnych krokach. Do końca tygodnia czekamy na stanowisko NFZ

– mówi Dominika Kowalczyk. 


Zgodnie z ustawą o finansowaniu świadczeniach opieki zdrowotnej wyceną świadczeń medycznych zajmuje się Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Narodowy Fundusz Zdrowia jest otwarty na wszelkie konstruktywne rozmowy w zakresie swoich kompetencji. Fizjoterapeuci, podobnie jak przedstawiciele pozostałych środowisk medycznych, aktywnie uczestniczą w procesie opiniowania aktów prawnych

– mówi Sylwia Wądrzyk dyrektor Biura Komunikacji Społecznej, Narodowy Fundusz Zdrowia.  

Tagi:

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
Wczytywanie komentarzy

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się