Koperta Życia

Koperta Życia

0 komentarzy

Władze Gogolina (opolskie) wpadły ostatnio na intrygujący pomysł, który wart jest rozpropagowania: Koperta Życia.

Nie jest to nic odkrywczego, ani przełomowego, ale czasem genialność pomysłu tkwi w prostocie i właściwym wykorzystaniu dostępnych środków. Koperta życia to nic innego jak prosty kwestionariusz, w którym pacjent wymienia swoje choroby przewlekłe, przebyte operacje i przyjmowane leki. Całość podpisuje i umieszcza… w lodówce. Dlaczego w lodówce? Cóż, dzięki temu ratownicy przyjeżdżający na wezwanie będą wiedzieć, gdzie szukać Koperty – lodówkę łatwo znaleźć, a w niej kopertę, niż szukać po mieszkaniu.
Jest to doskonały przykład ujednolicenia standardów, dzięki którym Służby Medyczne będą w stanie w krótkim czasie uzyskać najważniejsze dane o zdrowiu osoby chorej.
System z założenia jest przewidziany dla osób starszych i samotnych i póki co jest wdrażany lokalnie – do tej pory rozesłano 500 kopert z ankietami do seniorów zamieszkujących gminę. Uważam jednak, że nie zaszkodzi wprowadzić go na całą Polskę – koszt papieru i wysyłki jest nieporównywalny do potencjalnych korzyści.

Przy okazji pragnę przypomnieć o wprowadzonym jakiś czas temu standardzie ICE. Jest to skrót od angielskiego In Case of Emergency. Zgodnie z nim każda osoba powinna zapisać w swoim telefonie (lub na kartce w portfelu) kontakt do osoby zaufanej, zatytułowany jako ICE. Będzie to numer,na jaki zadzwonią ratownicy lub lekarze w sytuacji, gdy my sami stracimy przytomność (np. na skutek wypadku). Kosztuje niewiele wysiłku, a wiele upraszcza.

Linki:

Źródło miniatury artykułu:

nto.pl

| fot. Radosław Dimitrow

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
Wczytywanie komentarzy

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się