lekarski egzamin końcowy

LEK i LDEK wiosna 2020 statystyki

0 komentarzy

Egzaminy końcowe co roku rozpalają emocje absolwentów ubiegających się o miejsca specjalizacyjne. Usiedliśmy z kalkulatorem i przygotowaliśmy dla Was krótkie podsumowanie ostatniej sesji egzaminacyjnej.

Na stronach Centrum Egzaminów Medycznych są już dostępne wyniki oraz statystyki Lekarskiego Egzaminu Końcowego oraz Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego w sesji wiosennej 2020 r. Do LDEKu przystąpiło 796 lekarzy dentystów, uzyskując średnio 111,6 punktu. Maksymalny wynik wyniósł 161 (81%), a minimalny 42 punkty. 2 pytania anulowano.
Kilka tygodni później do egzaminu podeszło 3689 lekarzy, uzyskując średnio 131,5 punktów. Maksymalny wynik wyniósł 175 (88,8%), który uzyskała osoba będąca absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a minimalny zaledwie 28 punktów (3 pytania anulowano).

Im mniej praktyki, tym lepsze wyniki?

Podobnie jak w poprzednich latach, zdecydowanie lepsze wyniki uzyskały osoby przystępujące do egzaminu w ciągu 2 lat od zakończenia studiów. Spośród tej grupy osób niemal 91% uzyskało wymaganą do zdania liczbę punktów z LEKu oraz 68% z LDEKu, natomiast osoby, które ukończyły uczelnię medyczną ponad 2 lata temu kolejno 53% oraz 27%. Jednak wbrew temu trendowi to osoba, która ukończyła ponad 2 lata temu kierunek lekarsko-dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie uzyskała najwyższy wynik spośród wszystkich przystępujących do egzaminu!

Zdawalność

Najwyższą zdawalnością LEKu mogą poszczycić się absolwenci Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (96,66%), którym po piętach drepczą lekarze, którzy ukończyli studia w Gdańsku(95,39%). Najwyższy średni wynik osiągnęli absolwenci z Krakowa, kończący w ciągu ostatnich 2 lat CMUJ, uzyskując średnio 143,61 punktów. Na drugim, mniej chlubnym, końcu listy znaleźli się absolwenci Collegium Medicum UMK im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (84,77%), Uniwersytetu Medycznego w Lublinie(85,05%) oraz we Wrocławiu(85,56%).

Zupełnie inaczej kształtują się wyniki LDEKu z podziałem na ukończone uczelnie. Absolwenci poznańskiej uczelni zaprezentowali się w tej sesji najgorzej, zaledwie 48,39% stomatologów zdało egzamin. Największy odsetek osób, które zdały LDEK tej wiosny to absolwenci Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego(81,81%) oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (81,25%), którzy uzyskali również średni najwyższy wynik spośród absolwentów z 2 ostatnich lat (127,56).

Nie da się bezpośrednio porównywać zdawalności oraz wyników LEKu i LDEKu nie tylko dlatego, że egzaminy mogły mieć różny poziom trudności, ale także dlatego, że absolwenci obu tych kierunków, często mają różne oczekiwania wobec niego. Wielu stomatologów rezygnuje z ubiegania się o miejsca specjalizacyjne w obliczu ich braku, co nie ogranicza drastycznie drogi do kariery zawodowej.

Już niedługo opublikujemy Zaginiony Raport: Rezydentury wiosna 2020!

*źródło:CEM

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
Wczytywanie komentarzy

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się