Polki w medycynie - konferencja od kobiet dla kobiet

0 komentarzy

“Polki w medycynie” to pierwsza w historii polskiej ochrony zdrowia konferencja skierowana do kobiet podejmujących się zawodów medycznych.

KIM SĄ #POLKI W MEDYCYNIE?

Celem tej konferencji jest wsparcie kobiet pracujących w ochronie zdrowia oraz identyfikacja problemów z jakimi zderzają się kobiety w codziennej pracy. Organizatorzy planują poruszyć temat rozwoju kariery w medycynie, tworzeniu profesjonalnej sieci kontaktów, a także wyzwań związanych pogodzeniem obowiązków domowych i życia zawodowego. Poprzez dzielenie się doświadczeniami, współpracy, wymianie pomysłów twórczynie wydarzenia pragną ulepszyć środowisko pracy kobiet.

Czy taka konferencja jest potrzebna?

Na dwa miesiące przed datą konferencji 1300 osób “zainteresowanych” jest wzięciem udziału w wydarzeniu poprzez oznaczenie się na portalach społecznościowych. Mimo, że promowanie wydarzenia na szeroką skalę się nie zaczęło, zainteresowanie jest ogromne, a o pomyśle mówi się w samych superlatywach.
To nie tylko pierwsza konferencja skierowana do kobiet związanych z medycyną, to też pierwsza konferencja, która do tych kobiet została dostosowana. Chociaż wydaje się to być absurdalne, udział w tego typu wydarzeniach do niedawna był niedostępny dla rodziców mających pod opieką małe dzieci.

“Bardzo ważnym elementem konferencji jest możliwość przyjścia z dzieckiem – w wózku, czy z dzieckiem pozostającym pod opieką rodziców, lub dzieckiem, które zostanie pod opieką opiekunki. Chcemy pokazać, że można zapraszać mamy na konferencje i zorganizowanie tego nie jest wcale dużym wyzwaniem.Chcemy, żeby możliwość przyjścia z dzieckiem stała się standardem dużych konferencji medycznych. Nie izolujmy mam (rodziców) od świata medycznego!”
Twórczyni “Polki w medycynie” Małgorzata Osmola, lekarz rezydent w dziedzinie onkologii klinicznej, słuchaczka Szkoły Doktorskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,opowiedziała nam o tym dlaczego zdecydowała się zorganizować konferencję.

Skąd wziął się pomysł na Polki w medycynie?

Małgorzata Osmola: Powody są co najmniej dwa. Choć muszę przyznać, że Polki w medycynie nieustannie ewoluują, dochodzą nowe ważne tematy, które powinny zostać poruszone w trakcie konferencji. Niedawno rozpoczęłam studia doktoranckie w dziedzinie onkologii, zmieniając przy tym miejsce zamieszkania, przeprowadziłam się z Krakowa do Warszawy. Trudno było mi znaleźć mentora w nowym mieście, czułam, że w moich przedsięwzięciach jestem osamotniona.

Ostatecznie, szczęśliwie, udało mi się znaleźć osoby, które poprowadzą mnie w drodze zawodowej. Zastanowiło mnie jednak to, ile osób, w tym kobiet, znalazło się w podobnej sytuacji do mojej? Ile z nich, przez koleje losu, nie mogą się rozwijać tak jak by chciały?

Konferencja ma na celu wytworzenie wsparcia wśród kobiet, w różnym momencie kariery, chcemy, aby rywalizacja w miejscu pracy zamieniona została na współpracę. Drugim powodem, dla którego zdecydowałam się podjąć wyzwanie współorganizowania konferencji Polki w medycynie, było zauważenie nieobecności kobiet wśród prelegentów na kongresach medycznych. Mamy tyle wspaniałych naukowczyń, klinicystek, za to na kongresach słuchacze to w przeważającej większości kobiety, a wykładowcami prawie zawsze są mężczyźni. Zastanowiło mnie, z czego to wynika? Okazuje się, że towarzystwa medyczne w Europie czy Stanach zaczęły zwracać na to uwagę, nie potrafiąc podać w zasadzie żadnej przyczyny takiego stanu rzeczy. Jednak zaczęto wprowadzać parytety wśród wykładowców, aby kobiet i mężczyzn reprezentujących daną dziedzinę było po równo. Czas, aby takie zmiany zostały wprowadzone w Polsce.

Podsumowując, chcemy, że kobiety były bardziej widoczne w medycynie, nasza praca była bardziej doceniana, abyśmy się wspierały i były dumne ze swoich osiągnięć. Akcja na razie skupia się na lekarkach, ale mam nadzieję, że szybko przeniesie się na wszystkie zawody medyczne!

Małgorzata Osmola

Gosia to osoba, która ma siłę i moc, a do tego spełnia się pomagając innym. Na łamach portalu pisała o swojej misyjnej przygodzie w Rwandzie, do której przeczytania serdecznie zachęcamy! Misja medyczna w Rwandzie

Lekarze powinni się wspierać, bo to jedyny sposób, by czerpać pełnię satysfakcji i realizować się w tym pięknym zawodzie. Organizatorzy Konferencji pokazują, że razem można zrobić coś znaczącego. Kobiety coraz częściej zabierają głos w dyskusji o ochronie zdrowia, wiele z nich jednak nadal nie docenia siebie samych i własnego znaczenia. Patrząc na cele i agendę Konferencji można mieć nadzieję, że coś się zmieni.

CELE KONFERENCJI:

  • Jakie wyzwania stoją przed kobietami w medycynie w Polsce?
  • Budowanie wzajemnego wsparcia wśród kobiet w zawodach medycznych – wsparcie a nie rywalizacja.
  • Kariera a życie rodzinne – czy trudno jest wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?
  • Chcę zajmować się nauką, ale nie wiem jak – stawianie pierwszych kroków w środowisku naukowym.
  • Kto mnie poprowadzi? Mentoring w karierze lekarskiej i naukowej.
  • Mobbing w pracy – czy to mnie dotyczy? Jak reagować?

 

MIEJSCE I CZAS:
28.03.2020
START godzina 10:00
rejestracja on-line obowiązkowa przez stronę OIL Warszawa, udział w konferencji jest bezpłatny!

Twórczyni “Polki w medycynie”: lek. Małgorzata Osmola
współorganizatorzy: OIL Warszawa, dr n. med. Agata Malenda, lek. Anna Brodziak, lek. Maria Kłosińska, lek. Ewa Kotwica- Strzałek, lek. Dorota Bębenek,
Patronat medialny: Będąc Młodym Lekarzem

 

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
Wczytywanie komentarzy

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się