koroner, zawod koronera, stwierdzanie zgonu, lekarz stwierdzanie zgonu

Polska będzie miała koronerów?

1 komentarzy

Rząd planuje wprowadzić bardzo potrzebną w Polsce instytucję kornera, który będzie się zajmował orzekaniem w sprawie nagłych zgonów. Przepisy dotyczące cmentarzy i pochówków wymagały zmiany, gdyż obowiązująca ustawa pochodzi z 1959 r. i nie jest dostosowana do obecnych realiów. Czy koroner odciąży lekarzy POZ z obowiązku stwierdzania zgonów?

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy: „ma on w sposób kompleksowy uregulować sferę tzw. prawa pośmiertnego, obejmującego zagadnienia takie jak stwierdzanie i dokumentowanie zgonów - wprowadzenie instytucji koronera, wprowadzenie elektronicznej karty zgonu oraz elektronicznej karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu; chowanie zmarłych, prawo do grobu, funkcjonowanie cmentarzy i tzw. branży firm pogrzebowych”. 

Problem braku koronerów uwypuklił się w czasie pandemii, gdy potrzeba było lekarzy, którzy mieli podjąć się stwierdzenia zgonu osób z podejrzeniem zakażenia albo zakażonych wirusem SARS-CoV-2, do których śmierci doszło poza szpitalem, np. w domu. Nie wszyscy lekarze rodzinni z obawy m.in. o ryzyko zakażenia czy nadmiar obowiązków chcieli się tym zajmować. O wprowadzenie instytucji koronera od lat apelował m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich.   

Przeczytaj również

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się