Porozumienie Rezydentów – Reaktywacja

Porozumienie Rezydentów – Reaktywacja

0 komentarzy

Będąc Młodym Lekarzem z całych sił popiera coraz prężniej rozwijający się ruch Porozumienia Rezydentów, będący oddolną inicjatywą mającą na celu zmianę warunków pracy i szkolenia młodych lekarzy na lepsze. Podstawowym atutem tworzącej się organizacji jest to, że każdy, kto ma coś istotnego do powiedzenia, ma taką samą moc sprawczą, by zmienić naszą sytuację.

Główne postulaty

Na chwilę obecną główne postulaty wysunięte przez PR to:

 1. Podwyższenie podstawowego wynagrodzenia lekarza rezydenta do wysokości średniej krajowej.
  Uzasadnienie: w 2009r. lekarz rezydent otrzymywał wynagrodzenie w wysokości około 100% średniej krajowej, obecnie jest to tylko 80% średniej, ponadto w okresie 2009-2014 na skutek inflacji wartość nabywcza pieniądza zmniejszyła się o 15% (wg. danych GUS). Podczas gdy społeczeństwo się bogaci, wzrastają wpływy podatkowe do budżetu to nam jest coraz ciężej.
 2. Sprecyzowanie przepisów odnośnie kwestii dyżurowania lekarzy rezydentów.
  Uzasadnienie: obecnie tylko niewielu lekarzy rezydentów odbywa dyżury towarzyszące konieczne do zdobycia odpowiedniego doświadczenia zawodowego. Nieprecyzyjna konstrukcja przepisów umożliwia szpitalom niemal zupełne ograniczenie czasu dyżurów, co czynią w celu redukcji kosztów. nie możemy się na to dłużej godzić!
 3. Zwrot kosztów uczestnictwa w obowiązkowych kursach specjalizacyjnych.
  Uzasadnienie: rezydentura odbywa się w ramach umowy o pracę i z racji tego przysługują nam przywileje gwarantowane Kodeksem Pracy. Kursy i szkolenia są integralną częścią specjalizacji a uczestnictwo w nich – często w odległych miejscowościach – należy do naszych obowiązków służbowych, w związku z powyższym nasz pracodawca jest zobowiązany do wypłacania nam diet oraz zwrotu kosztów przejazdów i zakwaterowania. Opinia prawna dostępna jest na stronie: http://ozzl.org.pl Będziemy domagać się od ministerstwa zajęcia jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.
 4. Możliwość zmiany specjalizacji.
  Uzasadnienie: uważamy, że pozbawienie rezydentów prawa zmiany rozpoczętej specjalizacji w sytuacji, gdy prawo takie posiadali podejmując decyzję o rozpoczęciu kierunku lekarskiego łamie zasady dobrej legislacji i uderza w podstawę porządku prawnego – lex retro non agit.
  Natomiast pozbawienie tego prawa roczników dopiero rozpoczynających studia jest naganne I cyniczne, zwłaszcza w świetle argumentów, że czas na wybór specjalizacji absolwenci mają podczas stażu dyplomowego który jednocześnie Ministerstwo samo likwiduje.
 5. Przyznanie dodatku do wynagrodzenia dla lekarzy specjalistów – opiekunów specjalizacji.

W naszej grupie dyskusyjnej poruszamy również zagadnienia jakości szkolenia, systemu rekrutacji na specjalizacje oraz stworzenia prostej ścieżki pomocy prawnej dla lekarzy rezydentów których prawa będą naruszane.

Spotkanie!

24 października o godz. 15.00, w Klubie Lekarza, mieszczącym się w Warszawie przy ul. Raszyńskiej 54 (obok Pomniku Lotnika), odbędzie się spotkanie z członkami OZZL, celem reaktywacji Porozumienia Rezydentów – organizacji, której 8 lat temu udało się wywalczyć podwyżki.

Bardzo proszę chętnych o wzięcie udziału, każda osoba się nadaje i jest na wagę złota, wierzymy w to, że będziemy w stanie zmienić tą upokarzającą rzeczywistość. Wystarczy tylko zacząć, to jest najtrudniejsze, a potem będzie już łatwiej. Jeśli nie chcecie więcej narzekać, tylko zacząć działać – przybywajcie!

Najistotniejsze strony

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
Wczytywanie komentarzy

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się