Ranking Perspektyw - uczelnie medyczne

0 komentarzy

Medyczne kierunki studiów są od wielu lat w ścisłej czołówce najchętniej wybieranych kierunków przez kandydatów. Według tegorocznego rankingu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, najlepszą uczelnią medyczną w kraju jest Gdański Uniwersytet Medyczny. Z kolei w kategorii studiów medycznych triumfuje Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum z Krakowa. 

Ranking „Perspektyw” uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał naukowy, innowacyjność i umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Biorąc pod uwagę wszystkie kategorie, pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński, tuż za nim uplasował się Uniwersytet Warszawski, a trzecie miejsce przypadło Politechnice Warszawskiej. Na szóstym miejscu ex aequo są: Politechnika Wrocławska i Gdański Uniwersytet Medyczny. Wśród uczelni medycznych, doceniono także Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, który uplasował się na 10 pozycji. To duży sukces pomorskiej uczelni, która w poprzedniej edycji rankingu zajmowała 18 lokatę. – W rankingu nie uwzględniono Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy ani Collegium Medicum UWM z Olsztyna, ponieważ nie mają one oddzielnego profilu w systemie POL-on (system informacji o nauce i szkolnictwie wyższym), co oznacza, że ich dane są połączone z danymi UJ, UMK i UWM – mówi Anna Wdowińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Wysoka jakość kształcenia, liczne badania naukowe 

Gdański Uniwersytet Medyczny od 2015 plasuje się w czołówce 10 najlepszych polskich uczelni akademickich. Dodatkowo od 3 lat utrzymuje pozycję lidera wśród krajowych uczelni medycznych. 

- Od lat sukcesywnie dążymy do poprawy i wzmocnienia pozycji GUMed jako nowoczesnego ośrodka akademickiego, uznanego i rozpoznawanego nie tyko w kraju, ale również poza jego granicami. Uczelnię charakteryzuje wysoka jakość kształcenia we wszystkich zawodach medycznych, jak również prowadzenie badań naukowych na najwyższym światowym poziomie. Wysokie kompetencje kadry GUMed wzmocnione przez nowoczesną infrastrukturę i narzędzia diagnostyczne najnowszej generacji pozwalają nam z sukcesami realizować założone cele. Znakomity wynik tegorocznego rankingu „Perspektyw” jest konsekwencją realizowanej strategii rozwoju uczelni w zakresie nauki, dydaktyki i działalności klinicznej zgodnie z naszą misją – Nowoczesna edukacja oraz badania dla zdrowia i rozwoju medycyny – mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W rankingu, w dziesiątce uczelni akademickich GUMed osiągnął najwyższe noty w kategoriach: publikacje naukowe oraz warunki kształcenia, rozumiane jako dostępność dla studentów kadry wysokospecjalistycznej. 

- Warte podkreślenia są także bardzo wysokie wyniki w zakresie potencjału naukowego, zwłaszcza oceny parametrycznej Wydziałów GUMed, które otrzymały najwyższe kategorie A i A+, jak również rozwój kadry własnej. W stosunku do lat ubiegłych poprawiliśmy swoje notowania w kategorii prestiż, na którą składają się dwa wskaźniki, tj. ocena przez kadrę akademicką oraz międzynarodowe uznanie mierzone pozycją uczelni w światowych rankingach. Istotnie wzrosła także wartość podejmowanych przez nas działań innowacyjnych, uwzględniająca patenty i prawa ochronne w Polsce oraz za granicą, jak również nadane tytuły i stopnie naukowe – dodaje rektor. I podkreśla, że mocną stroną uczelni są publikacje, należące do najczęściej cytowanych w prestiżowych międzynarodowych czasopismach. - Wysoka cytowalność sprawiła, że dwukrotnie z rzędu GUMed był laureatem nagrody ELSEVIER Research Impact Leaders Award w dziedzinie nauk medycznych i o zdrowiu – mówi prof. Marcin Gruchała. 

Najlepsze kierunki medyczne są w Krakowie 

„Perspektywy” przygotowały także ranking 70 kierunków studiów (będący częścią Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020) dzięki któremu maturzyści będą mogli wybrać uczelnie, które prowadzą je na najwyższym poziomie. W tym rankingu triumfuje Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Kierunki studiów oferowane przez trzy wydziały Collegium Medicum UJ: Wydział Lekarski, Farmaceutyczny i Nauk o Zdrowiu, od lat cieszą się ogromną popularnością, gdyż m.in. gwarantują wysoką jakość nauczania, także praktycznego. Można więc powiedzieć, że z jednej strony tegoroczne bardzo dobre wyniki rankingu były spodziewane, a z drugiej, że coroczna publikacja naszych wyników w rankingu jest swoistym papierkiem lakmusowym, potwierdzającym właściwą drogę rozwoju kierunków medycznych i o zdrowiu w uniwersytecie – mówi Adrian Ochalik, rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Zdjęcie - Paweł Sudara/GUMed

 

Ranking Uniwersytetów Medycznych 2020 

1. Gdański Uniwersytet Medyczny 

2. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

2. Warszawski Uniwersytet Medyczny

4. Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

5. Uniwersytet Medyczny w Lublinie

5. Uniwersytet Medyczny w Łodzi

7. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu 

8. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

9. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

 

Ranking Uczelni Akademickich 2020

1.Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
2.Uniwersytet Warszawski
3.Politechnika Warszawska
4.Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
5.Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
6.Politechnika Wrocławska

6. Gdański Uniwersytet Medyczny
8.Politechnika Gdańska 

8. Politechnika Łódzka

10.Uniwersytet Wrocławski 

10. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie


 

Ranking Studiów Medycznych 2020

Analityka medyczna - Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum

Farmacja - Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

Fizjoterapia - Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach

Kierunek lekarski - Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

Kierunek lekarsko-dentystyczny - Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

Kosmetologia - Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

Pielęgniarstwo - Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum

Położnictwo - Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

Zdrowie publiczne - Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

 

 

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
Wczytywanie komentarzy

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się