Stomatolodzy czują się urażeni

0 komentarzy

NFZ podniosło wycenę punktową świadczeń stomatologicznych z zakresu endodoncji. Zdaniem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego wyceny procedur stomatologicznych w Polsce są na poziomie niepozwalającym na zapewnienie pacjentom optymalnej opieki stomatologicznej. 

NFZ opublikował nowelizację zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie stomatologiczne. „Wprowadzenie zmian w zarządzeniu ma na celu urealnienie wycen zabiegów endodontycznych uwzględniając wyższe koszty stosowanych obecnie nowych technologii i materiałów stomatologicznych w leczeniu chorób miazgi zęba i chorób tkanek okołowierzchołkowych. W związku z powyższym, podniesiono wycenę punktową świadczeń stomatologicznych z zakresu endodoncji. Rozwiązania te zostały wprowadzone na wniosek konsultantów krajowych, w szczególności w dziedzinie stomatologii zachowawczej i endodoncji oraz stomatologii dziecięcej, a także Naczelnej Rady Lekarskiej. Ponadto, w zakresie § 2 ust. 1 dotyczącego słownika pojęć dodano nową definicję świadczeń stomatologicznej pomocy doraźnej, zgodnie z którą są to świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie stomatologicznej pomocy doraźnej udzielane w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. Stosowanie tego przepisu ma być jednak warunkowe tj. stosowane w okresie obowiązywania stanu epidemii ogłoszonego zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia” – czytamy. Do nowelizacji odnieśli się m.in. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i Naczelna Rada Lekarska. 

Przyznawane pieniądze nie wystarczają


Rzeczywiste kwoty przeznaczane w ostatnich latach na leczenie z publicznej kasy były niewystarczające. Właściwa wycena procedur powinna być elementem spójnej strategii poprawy zdrowia jamy ustnej, której niestety brakuje, pomimo uwag towarzystwa. Niedopuszczalnie wysokie wskaźniki występowania chorób jamy ustnej w Polsce sprawiają, że ten problem powinien być priorytetem. O to PTS apeluje corocznie

– mówi prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. 

Andrzej Cisło, wiceprezes NRL wyjaśnia, że w obecnym Zarządzeniu NFZ mamy zatwierdzenie reformy punktacji endodoncji oraz zmienioną definicję świadczeń opieki doraźnej. - Zrezygnowano więc z wprowadzania korekty wyceny związanej z epidemią - zarówno w postaci współczynników na niektóre świadczenia w 2 zakresach (odpowiednio 10% i 8%), jak i w ustanowieniu wyższego ryczałtu godzinowego dla pomocy doraźnej – dodaje. Zaproponowane w projekcie wyrównanie kosztów związanych z epidemią spotkało się z krytyką środowiska stomatologicznego. - Większość z nas poczuła się wręcz urażona, że z tytułu takiej zawieruchy zaledwie w 2 z 7 zakresów zaproponowano podniesienie o 10% wyceny najgorzej wycenionych świadczeń. Lekarze podkreślają, że nie są w stanie wykonać tegorocznych umów, część praktyk nie przetrwa z tego powodu. Naszą specyfiką jest urzędowe ograniczenie liczby przyjmowanych pacjentów do jednego na godzinę – mówi Andrzej Cisło. 

NRL wzywa NFZ do rozmów w tej sprawie. Prezes NFZ Adam Niedzielski odpowiedział wczoraj NRL na Twitterze, że” po wstępnych rozmowach przygotowują dane do spotkania i możliwa będzie merytoryczna dyskusja”.  

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
Wczytywanie komentarzy

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się