Publikacje
Wiadomości
W przyszłym roku kolejne zmiany w świadczeniach gwarantowanych w stomatologii

W przyszłym roku kolejne zmiany w świadczeniach gwarantowanych w stomatologii

Zapisuję
Zapisz
Zapisane

Narodowy Fundusz Zdrowia w odpowiedzi na apel Naczelnej Rady Lekarskiej podkreśla gotowość do rozmów na temat następnych etapów korekty katalogu i wycen stomatologicznych świadczeń gwarantowanych. Są one zaplanowane na przyszły rok. Związek Pracodawców Stomatologii jest zdania, że konieczne są zmiany założeń systemu państwowej opieki stomatologicznej. 

1 lipca NRL skierowała do NFZ apel w sprawie wykonania umów o udzielanie świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych. W ciągu ostatniego roku, na wniosek Naczelnej Rady Lekarskiej, zgodnie z harmonogramem działań, ustalonym wspólnie na spotkaniach: zwiększono współczynnik w udzielaniu świadczeń dzieciom w ramach zakresów świadczenia ogólnostomatologiczne, świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci oraz świadczenia udzielane w dentobusie (połowa 2019 r.) z 1,3 na 1,5; zmieniono pozostające w NFZ definicje świadczeń, na podstawie których w centralnych zasadach weryfikacji, sprawozdawane i rozliczane są świadczenia stomatologiczne np. możliwość wykonania w zębie mlecznym więcej niż 3 wypełnień podczas jednej wizyty, możliwość sumowania niektórych świadczeń stomatologicznych (2019 r.). Ponadto, na wniosek NRL, wystąpiono o szereg interpretacji przepisów dotyczących świadczeń stomatologicznych oraz o wyjaśnienie uprawnień do uzyskiwania świadczeń gwarantowanych do MZ, a po otrzymaniu wnioskowanych stanowisk – przekazano je do oddziałów wojewódzkich do stosowania, zgłoszono problem z uprawnieniami dzieci do świadczeń ortodontycznych podczas epidemii COVID-19, a w połowie 2020 r. wprowadzono zmianę wyceny świadczeń z zakresu endodoncji. 

Zaloguj się

stomatologia
nfz

Dołącz do dyskusji



Agnieszka Usiarczyk
Autor

Agnieszka Usiarczyk

Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, zwłaszcza w obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Dla Remedium pisze o sprawach ważnych dla młodego pokolenia lekarzy.

Polecane artykuły