Włączmy lekarzy stażystów do walki z koronawirusem!

Włączmy lekarzy stażystów do walki z koronawirusem!

2 komentarzy

Najpierw studenci, teraz stażyści. Kiedy już ochłonęliśmy po informacjach dotyczących studentów medycyny włączanych do walki z koronawirusem na pierwszej linii frontu, NIL prosi Ministra Zdrowia o umożliwienie zaciągnięcia do działań także lekarzy stażystów. Poniżej treść komunikatu z naszymi komentarzami:

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja w piśmie z dnia 18 marca 2020 r. do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego zwraca się o tymczasowe wprowadzenie zmian prawnych, które umożliwią włączenie do walki z epidemią lekarzy stażystów, w szczególności tych, którzy zdali już Lekarski Egzamin Końcowy. Apel ten spowodowany jest dynamicznym rozwojem sytuacji epidemicznej, znacznym obciążeniem wątłych zasobów kadrowych personelu lekarskiego oraz przewidywanym dalszym wzrostem zakażeń i zachorowań wywołanych koronawirusem.

Podsumujmy fakty. Rozumiemy, że sytuacja jest dynamiczna. Elektryzuje nas jednak fakt, że nawet dla doświadczonych lekarzy brakuje w szpitalach sprzętu. Boimy się o zdrowie stażystów, którzy mogą zostać potraktowani jak mięso armatnie. Co więcej tydzień wcześniej media obiegła informacja o zapisach w umowach dotyczących wolontariatu studenckiego z których jasno wynikało, że studenci biorą na siebie pełną odpowiedzialność w związku z pracą z chorymi.

Prezes NRL przewiduje, że wraz ze wzrostem liczby zachorowań, wśród osób zarażonych oraz poddanych kwarantannie coraz częściej pojawiać się będą lekarze, co będzie skutkowało pogłębiającym się deficytem wykwalifikowanego personelu medycznego, niezbędnego do zapewnienia opieki pacjentom.

Logo BML

BML to przede wszystkim społeczność.

Zarejestruj się w naszym serwisie, aby mieć dostęp do naszych treści.

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się