system no fault

Zaproponowany system no-fault nie podoba się środowisku lekarskiemu

0 komentarzy

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie nie zgadza się z zaproponowaną przez ministerstwo zdrowia formą systemu no-fault i oczekuje pilnej finalizacji prac nad ustawą wprowadzającą w Polsce prawdziwy system no-fault. 

System no-fault, polegający na odstąpieniu od orzekania o winie, a w najbardziej pożądanym modelu również na zniesieniu odpowiedzialności karnej osób wykonujących zawody medyczne, za nieumyślne spowodowanie śmierci (art. 155 KK), powinien stanowić jeden z fundamentów zmian filozofii w zakresie jakości i bezpieczeństwa w opiece zdrowotnej. Pozostałe elementy, bez których nie można efektywnie wprowadzić systemu no-fault, to obligatoryjny system rejestrowania zdarzeń niepożądanych oraz efektywny i sprawiedliwy system rekompensat za uszczerbek doznany na zdrowiu. 


– czytamy w stanowisku samorządu. 

Zdaniem OIL, dopiero zbudowanie systemu na tych trzech filarach pozwoli na skok jakościowy: w sferze bezpieczeństwa pacjentów i osób wykonujących zawody medyczne oraz zaufania społecznego do systemu opieki zdrowotnej.

Przeczytaj również

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się