Lektura godna cesarza

2 komentarzy

Za opasły tom, o tajemniczym i nieco groźnym tytule „Cesarz wszech chorób. Biografia raka”, wzięłam się podczas wakacyjnego odpoczynku. Pełna wątpliwości czy aby na pewno jest to lektura odpowiednia do okoliczności dałam „Cesarzowi…” szansę.

biografia-raka-max

Wiedząc, że autor na co dzień nie para się pisarstwem (jest młodym lekarzem, onkologiem) i że już sam tytuł ("…biografia raka" ) zapowiada jak ambitnego przedsięwzięcia się podjął – niepokoiłam się o efekt. W środku czekała jednak miła niespodzianka. Szybko okazało się, że pozycja ta nie przez przypadek otrzymała wiele nagród i błyskawicznie stała się światowym bestsellerem. Od lektury nie sposób się oderwać!

Autor dokonał niemożliwego – na zaledwie 600 stronach zamknął historię 5 tysięcy lat walki ludzkości z towarzyszącą jej od samego początku chorobą. Na dodatek sprawił, że biografia ta, jak żadna inna, wciąga i trzyma w napięciu niczym dobry thriller. Nie sądziłam, że możliwe jest przemycić taki kawał historii medycyny, tak aby nie wiało nudą i oklepaniem.

Główny bohater od początku jest wrogiem ludzkości, a ich wspólne dzieje to historia odwiecznej wojny. Rak jest przeciwnikiem najgorszym z możliwych bo niemal nic o nim nie wiemy. Jak więc z nim walczyć? Walka jest nierówna, dramatyczna, pełna dotkliwych klęsk ale też mniejszych i większych sukcesów, co czyni opowieść o niej jeszcze ciekawszą.

Brnąc przez kolejne epoki rozwoju myśli ludzkiej i medycyny, śledząc jej ścieżki (wraz ze ślepymi uliczkami) od zarania aż do XXI wieku, poznając okoliczności historyczno-polityczno-ekonomiczne, które bardzo mocno determinowały kierunek jej drogi, odkrywamy kolejne oblicza głównego bohatera. Z każdym rozdziałem wyłania się nowa twarz zbierającej śmiertelne żniwo choroby – jej spryt i paradoksalne… piękno, pociągająca tajemniczość! Szybko tracimy rachubę w ilości jej oblicz. Zaczynamy rozumieć czemu spośród tysięcy innych, to on jest "cesarzem wszech chorób", czemu zasadna jest personifikacja choroby – nadanie jej cech ludzkich, a może nawet nadludzkich.

Oprócz tytułowego bohatera są też inni, których nie sposób nazwać drugoplanowymi, gdyż w poznawaniu i walce z rakiem odgrywają główną rolę. Swoją książką Siddhartha Mukherjee oddał cześć wielu wybitnym ludziom, którzy swoją pasją, determinacją i wytrwałą pracą bez wątpienia na to zasłużyli. Wśród upamiętnionych znaleźli się lekarze, naukowcy, politycy oraz wnikliwi obserwatorzy, którym przypadkiem udało się odkryć coś, co na zawsze zmieniło oblicze medycyny. Nie zabrakło też "szeregowych żołnierzy" opisywanej wojny, czyli zwykłych ludzi, których prywatne, często pełne dramatyzmu, zmagania z chorobą były raz siłą napędową wojennej maszynerii a innym razem dosadnym dowodem porażki. Można więc powiedzieć, że książka jest zbiorowym pomnikiem wszystkich, którzy przez wieki w różnych okolicznościach: przypadkowo, zmuszeni lub z własnej woli, wciągnięci zostali w wir wojny z rakiem.

W książce nie brakuje żadnego z aspektów związanych z tą często demonizowaną chorobą. Dotyka ona historii, teraźniejszości a nawet podsumowuje wyzwania na przyszłość, odpowiada na wiele pytań, stawiając w ich miejsce nowe. Temat, nawet rozpatrywany pod jednym tylko kątem, jest niesamowicie obszerny, a co dopiero wieloaspektowe podsumowanie jakiego podjął się autor! Mimo multidyscyplinarnego podejścia do problemu, w książce nie panuje chaos. Wręcz przeciwnie – jak na biografię przystało, jest bardzo przejrzysta.

Niemal nie sposób wyobrazić sobie ile wysiłku kosztowało autora zgromadzenie rzetelnych materiałów, danych historycznych. Podczas lektury dowiadujemy się jak docierał do żyjących bohaterów swojej książki lub do ich rodzin, współpracowników dzięki czemu przytacza relacje z pierwszej ręki a na kartach pojawiają się archiwalne zdjęcia i dokumenty. Od razu przestaje dziwić, że prace nad książką trwały 5 lat a czytelnik pozostaje bez wątpliwości co do tego, że ma do czynienia z owocem wielkiej pasji autora.

Przy tym "Cesarz.." jest lekturą dla każdego. Merytoryczne informacje z dziedzin tak trudnych jak biologia molekularna, rozmaite działy medycyny, ekonomii i polityki podane są w sposób niezwykle prosty i przystępny – to kolejny wielki atut bo przecież wiadomo jak ciężko mówić o rzeczach skomplikowanych w zrozumiały sposób.
W każdych okolicznościach – gorąco polecam.

Podstawowe informacje
Tytuł Cesarz wszech chorób. Biografia raka.
tytuł oryginału The Emperor of All Maladies: A Biography of Cancer
Autor (tłumaczenie) Mukherjee Siddhartha (Pokojska Agniesz­ka, Dzierzgowski Jan)
Rok wydania 2015
Stron 616
Format 240 x 50 x 155mm
ebook dostępny
ISBN 9788375365443

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
Wczytywanie komentarzy

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się