“Odwołania” od wyników rekrutacji na rezydenturę

“Odwołania” od wyników rekrutacji na rezydenturę

17 komentarzy

Chyba każdy, kto startuje w wyścigu po rezydentury, szczególnie te z systemu zero-jedynkowego (np. endokrynologia), zastanawia się: a co jeśli się nie dostanę? Czy jest szansa, że dostanę się w ramach tego sławnego “odwołania”? Czy każdy dostanie się na specjalizację, jeśli cierpliwie poczeka?

Zacznijmy od tego, że aktualnie “odwołania” to nie odwołania, tylko przesunięcie niewykorzystanych miejsc szkoleniowych objętych rezydenturą dla lekarzy, którzy nie dostali się na rezydenturę w innej dziedzinie.

Odwołaniem nazywamy zwrócenie się do urzędu z prośbą o weryfikację postępowania gdy z jakiegoś powodu mamy do jego wyniku zastrzeżenia. Takim przypadkiem jest nieprawidłowa punktacja na liście zakwalifikowanych. Mamy na to 20 dni.

Dla wygody i zgodnie ze zwyczajem przesunięcie miejsc szkoleniowych nazywać tu będę “odwołaniem”.

Co zrobić, żeby wziąć udział w “odwołaniach”?

Po pierwsze – musisz spełnić warunki rekrutacji na rezydenturę.

Po drugie – nie dostać się na nią ze względu na niższy wynik niż twoich konkurentów.

Po trzecie – cierpliwie czekać.

Nie trzeba składać wniosku o to, by wziąć udział w dodatkowym rozdaniu. Natomiast jeśli nie chcesz by Cię uwzględniali w procesie – wtedy już musisz złożyć oficjalną rezygnację. Każdy urząd wojewódzki samodzielnie wyznacza moment, do którego można to zrobić. Warto zadzwonić i się dowiedzieć, jak jest w twoim urzędzie.

Nie ma również obowiązku składania wniosku o tryb pozarezydencki jeśli chce się dostać z “odwołania” na rezydenturę.

Pamiętaj, że “odwołania” odbywają się w obrębie województwa. Nie skorzystasz więc z miejsc niewykorzystanych na drugim końcu Polski.

Skąd biorą się dodatkowe rezydentury?

W zasadzie nie są dodatkowe. To te rezydentury, na które nie było chętnych. Sumuje się niewykorzystane miejsca z wszystkich dziedzin i przyznaje tym, którzy się nie dostali na wybrane przez siebie specjalizacje.
Taki przykład: na Podlasiu z chirurgii ogólnej nie wykorzystano 5 miejsc, z chorób wewnętrznych 20, chorób zakaźnych 6, medycyny ratunkowej 8, pediatrii 24. Razem 63. Tyle osób w podlaskiem może dostać się na specjalizację z “odwołania”. Oczywiście w tej samej dziedzinie, na jaką złożyły wniosek.

Kto otrzyma niewykorzystane rezydentury?

Osoby z najwyższymi wynikami z LEKu.

Wszyscy, którzy się nie dostali, są wpisywani na wspólną listę i ustawiani od najwyższego wyniku LEKu do najniższego. Następnie pierwsze osoby z listy otrzymują rezydenturę. W naszym przykładzie pierwsze 63.

Gdy nie ma wolnych miejsc szkoleniowych w wybranej dziedzinie, osoba nie otrzymuje rezydentury – dostaje ją następna osoba z listy, oczywiście o ile dla niej miejsce szkoleniowe jest wolne.

Jeśli w tym rozdaniu nie było ani jednej dostępnej rezydentury w danej dziedzinie, nie znajdzie się też żadna dla osób z “odwołania”. Dlatego nie ma sensu składać wniosku gdy przy jakiejś specjalizacji widnieje “0”.

Niektórzy dostają się na tryb pozarezydencki, żeby w ten sposób zablokować dla siebie miejsce szkoleniowe. Dzięki temu w momencie odwołania miejsce już jest przez nich zajęte i tym samym niedostępne dla kogoś innego. Specjalizowanie się w wymarzonym miejscu staje się wtedy o wiele bardziej realne – dla tych, którzy zdecydowali się przeczekać na trybie pozarezydenckim.

Wyniki

Ostateczną decyzję o przesunięciu wolnych środków na rezydenturę w konkretnej dziedzinie podejmuje minister zdrowia. Odbywa się to w ciągu 2 miesięcy od ogłoszenia wyników kwalifikacji do odbywania szkolenia specjalizacyjnego. W postępowaniu wiosennym jest to do końca maja, a w zimowym do końca grudnia.

Ostatnie rozdanie było na tyle hojne, że niewykorzystanych rezydentur pozostało dużo. Wydaje się, że dostaną się wszyscy, dla których są wolne miejsca szkoleniowe. Podobno tak było rok temu. Czy to prawda i czy sądzicie, że tym razem tak będzie? A może znacie kogoś, komu odmówiono przyznania rezydentury z “odwołania” mimo spełnienia wszystkich kryteriów? Zapraszam do komentowania.

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
17 komentarze
avatar Studentka5roku
Studentka5roku
10.01.2017 20:07:08
a jak sprawdza się ile jest na danym oddziale wolnych miejsc szkoleniowych?
avatar Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska
11.01.2017 22:06:55
Na liście wolnych miejsc szkoleniowych (strona internetowej wydziału zdrowia odpowiedniego urzędu wojewódzkiego, tam gdzie listy rezydentur). Na "odwołania" nie robią nowych list, więc można zadzwonić do urzędu i zapytać czy twoje miejsce czeka na Ciebie.
avatar Kkkkk
Kkkkk
23.01.2017 18:48:24
Artykuł bardzo pomocny. Co w sytuacji, w której na daną specializację nie ma rezydentury, a jest przyznane miejsce pozarezydenckie? Czy osoba, która dostanie się na to miejsce pozarezydenkie może dostać rezydemturę z odwołania w tym samym postępowaniu? Czy może musi czekać do nastęgo postępowania ?
avatar Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska
08.02.2017 16:10:28
Kkkkk, Jeśli nie ma rezydentury w danym rozdaniu, to z odwołania w tym samym postępowaniu też jej nie dostaniesz.
avatar Walter White
Walter White
20.05.2017 19:05:08
Czy moglibyście wyjaśnić mi następującą sytuację ? W województwie lubelskim w postępowaniu jesiennym było w pewnej specjalności przewidziane 1 miejsce rezydenckie oraz 1 miejsce szkoleniowe. W "odwolaniach" przyznano dodatkowe 3 miejsca rezydenckie dla tej specjalności. Dlaczego było to możliwe skoro przewidziano tylko jedno miejsce szkoleniowe i zakładamy, ze osoba, ktora miala pierwszy wynik w postępowaniu jesiennym zaczela szkolenie ( a nawet gdyby zrezygnowala to nadal liczba rezydentur z odwołań byłaby o 1 większą od pierwotnej liczby wolnych miejsc szkoleniowych ) ?
avatar Walter White
Walter White
20.05.2017 19:06:57
* (...) dodatkowe 2 miejsca rezydenckie ( a nie 3 ) P.S. przepraszam za pomyłkę :)
avatar Anonim
Anonim
27.05.2017 20:41:44
1. w między czasie zwolniło się 1 miejsce lub 2. oddział postarał się o utworzenie nowego miejsca szkoleniowego
avatar mati
mati
08.09.2017 22:07:07
Czy jeśli złożę w urzędzie rezygnację z udziału w "odwołaniach" jest to równoznaczne z rezygnacją z rezydentury i uniemożliwi mi udział w kolejnym postępowaniu kwalifikacyjnym na rezydentury?
avatar mati
mati
08.09.2017 22:12:12
I jeszcze jedno pytanie- jeśli rownolegle biorę udział w rekrutacji na miejsce rezydenckie i pozarezydenckie, preferowany tryb zaznaczam rezydencki, dostaję się niestety na pozarezydencki to czy biorę udział w "odwołaniach" i mam jeszcze szansę na rezydenturę?
avatar Anonim
Anonim
04.10.2017 10:44:28
Podbijam pytanie Pani Marty :)
avatar Gosia
Gosia
04.10.2017 10:53:16
Podbijam pytanie, sama jestem ciekawa ?
avatar Gosia
Gosia
04.10.2017 10:45:35
I jeszcze jedno pytanie- jeśli rownolegle biorę udział w rekrutacji na miejsce rezydenckie i pozarezydenckie, preferowany tryb zaznaczam rezydencki, dostaję się niestety na pozarezydencki to czy biorę udział w „odwołaniach” i mam jeszcze szansę na rezydenturę?
avatar Eres
Eres
23.10.2017 14:09:14
Biorąc pod uwagę to co się dzieje dziś na linii minister-rezydenci i to, że minister nas już nie lubi czy może się nie zgodzić na przesunięcie niewykorzystanych miejsc? Czy historia już to przerabiała?
avatar Anonim
Anonim
09.11.2017 02:16:13
Z tego co koleżanki i koledzy piszą rozumiem, że jeżeli w danym województwie jest przyznanych łącznie 500 rezydentur, a wniosków również łącznie jest 300 z czego rezydentury dostało 250, to pozostałe 50 osób na 100% dostanie się z odwołania jeżeli spełniają warunki?
avatar justyna
justyna
20.01.2018 17:34:10
Co z osobami, które dostały rezydenturę z odwołania, a nie ma wolnych miejsc szkoleniowych? Przykładowo - na moją wymarzoną specjalizację było 1 wolne miejsce rezydenckie, po odwołaniach dostało się 9 osób. Miejsc szkoleniowych (według listy UW) było 6 w danym województwie. Co z tymi 3 osobami, które nie mają miejsca?
avatar Katja
Katja
30.03.2018 12:54:26
W jaki sposób są rozdzielane odwołania dla obu trybów- rezydenckiego i pozarezydenckiego? Przykładowo- złożyłam na miejsce rezydenckie i pozarezydenckie, nie dostałam się. Moja punktacja w obu postępowaniach jest odmienna (w pozarez inaczej są przeliczane punkty, a ja jestem tylko po LEKu). Czy w odwołaniach pierwszeństwo mają rezydentury czy pozarezydenckie? Jeśli tworzona jest jedna lista wszystkich niezakwalifikowanych to w jaki sposób ustalana jest w niej punktacja?
avatar Marika
Marika
06.11.2018 10:53:02
Hej, mam taki problem: na moja specjalizacje byly 2 miejsca rezydenckie. Osoby, ktore sie dostaly to: osoba zmieniajaca tryb i niezmieniajaca. Rozumiem, ze skoro osoba zmienia z pozarezydenckiego na rezydecki to zajmuje rezydenture, ale szkoleniowego nie. 3 osoby koncza rezydenture w czasie do odwołan i w tej sytuacji mamy 4 wolne miejsca szkoleniowe. Załozmy, ze nade mna sa 4 osoby zmieniajace tryb z poza na rezydencki. One dostana 4 rezydentury, ale nie zajma miejsca szkoleniowego. Czy automatycznie 4 osoby ponizej dostana sie na miejsce szkoleniowe? Przy zalozeniu, ze maja wysokie wyniki z leku i im wg obowiazujacych zasad nalezy sie rezydentura.

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się