laryngologia rezydentura

Wspomnienia z rezydentury: Laryngologia

3 komentarzy

Zapraszamy do przeczytania kolejnego artykułu z cyklu „Wspomnienia z rezydentury”. Tym razem rzecz będzie dotyczyć laryngologii. Przedstawiamy dwa teksty – rezydenta pierwszego i ostatniego roku specjalizacji, którzy opisują wady i zalety swojej profesji. Artykuł pochodzi ze strony Wydział Lekarski i jest częścią wspólnego projektu opisania różnych specjalizacji lekarskich aby ułatwić wybór kariery młodszym kolegom.

Laryngolog – chirurg czy kto?

Gdyby ktoś jeszcze nie wiedział – Laryngologia to nie tylko ucho i nos, to nie tylko gardło i krtań. Laryngolog to chirurg z zakresu głowy i szyi, który w swoich kompetencjach jest kimś pomiędzy neurochirurgiem, a chirurgiem szczękowo-twarzowym. Zakres wykonywanych zabiegów i czynności jest naprawdę szeroki, choć w mniemaniu Polaków i ogólnego pojęcia o tej specjalizacji ogranicza się do – „laryngolog te ten lekarz co czyści uszy?” A wśród towarzystwa lekarskiego – „to wy coś poza tym świeceniem światełkiem w ogóle robicie? wy OPERUJECIE?!

Niestety Laryngologia jest bardzo niedofinansowana, procedury wyceniane są słabo, a większość lekarzy jest starych i sfrustrowanych swoją pracą. Są tez ośrodki w Polsce, znajdujące się w czołówce ośrodków na świecie, te perełki (policz do 3 ;)) posiadają finansowanie pozwalające utrzymywać najwyższy poziom medycyny, reszta ma już gorzej.

Jedno jest pewne w Laryngologi jest ogromna luka pokoleniowa, prawie nie ma lekarzy w wieku 35-50 lat, większość młodych dopiero co się wyszkoliła, a starzy zaraz idą na emeryturę, a właściwie to pracują aż do śmierci.

Jeśli wybierasz ośrodek do nauki – ja na początek polecam szpital pokroju powiatowego/wojewódzkiego, dość szybko zdobędziesz samodzielność, bardzo fajnie jeśli w profilu są też dzieci – to prawie połowa populacji pacjentów i dobrze zapoznać się z ich specyfiką. Pierwsze zabiegi – raczej proste, zapewne będziesz wykonywał samodzielnie już po kilku tygodniach pracy, na kolejne przyjdzie czas. Małe ośrodki mają to do siebie, że nauczysz się technik często już nie wykonywanych „na świecie”, aczkolwiek przydatnych w przyszłej karierze, w końcu nie wszystko da się zrobić endoskopowo, nie wszystko to mikrochirurgia. Zakres zabiegów jest naprawdę imponujący: od kilkunastominutowych adenotomii, przez FESS, zabiegi na krtani, operacje w obrębie szyi (za granicą też strumektomię, u nas już niedługo), aż do wielogodzinnych operacji usznych pod okiem uzbrojonym w mikroskop, gdzie na polu kilku mm2 ocierasz się o nerwy, opony mózgowe i tętnice, a jeden nieuważny ruch może skończyć się tragedią. Interesujesz się Onkologią? Proszę bardzo jest tego MULTUM!

Z drugiej strony jak nie chcesz operować – nie ma problemu, leczenie poradniano-zachowawcze jest długotrwałe, zdarzysz się zaprzyjaźnić z pacjentem.
Chcesz trochę adrenaliny – Izba Przyjęć Potrafi ich dostarczyć, tu też pełen zakres od zawrotów głowy, po urazy twarzoczaszki, jest w czym się bawić.

Problem w tym wszystkim polega tylko na tym, ze zazwyczaj zakres zabiegów w małym szpitalu opanujesz w 2,3 lata, pozostałe 3 musisz zacząć się specjalizować w czymś konkretnym, w miejscu które ma pieniądze i chęci na szkolenie młodej kadry – tych jest niewiele…

Sama praca na oddziale? Chyba jak w każdej zabiegówce, tona papierów do przerzucenia gdzieś między zabiegami i oczywiście setki konsultacji – ból ucha, chrypka i zawroty, wszyscy je kochamy:)

Dla kogo?

Dla dziewczynki i chłopaczka – serio to specjalizacja w której każdy się odnajdzie. Możesz być cholerykiem i znajdziesz szybką robotę, która Ci odpowiada, możesz być oazą spokoju i będziesz w raju.

Zarobki?

Różnie, zależny od województwa, jest gdzieś po środku stawki godzinowej, ani dobrze, ani źle, ale pracy „na mieście” jest sporo. Bezrobotny i głodujący nie będziesz, chociaż Porsche też nie kupisz ;)

Za:

  • Specjalizacja w której każdy się odnajdzie
  • Duży zakres zabiegów
  • Luka pokoleniowa
  • Duże możliwości pracy na oddziale i w poradni.

Przeciw:

  • Sporo upierdliwych dolegliwość, z którymi nic nie da się zrobić, a są tak bardzo uciążliwe dla pacjentów, ze znają wszystkich w mieście
  • Duży zakres zabiegów
  • Słabe finansowanie zabiegów
  • „To wy w ogóle operujecie”?

Andrzej W, szpital wojewódzki, oddział Laryngologii dla dzieci i dorosłych. Pierwszy rok specjalizacji.

Laryngologia – ostatnie kroki

Jestem w trakcie specjalizacji z laryngologii ­już VI rok­, czyli jakby na to nie patrzeć – ­końcówka. Myśli o zbliżającym się egzaminie coraz częściej przelatują przez głowę. Coraz więcej refleksji, czy dobrze wykorzystałam czas na szkolenie, czy w ogóle dobrze wybrałam, co będzie po zdanym egzaminie (mam nadzieję, że zdam:)), czy w szpitalu znajdzie się jakieś miejsce, a jak nie to co…

Sama specjalizacja jest bardzo ciekawa. Z jednej strony nie jest tak obszerna jak interna, czy pediatria, a z drugiej strony nudzić się nie można, naprawdę, w uchu, gardle, nosie czy krtani ilość schorzeń jest ogromna. Nie tylko woszczek tak jak myśli większość naszej populacji. Inne zalety: przekrój pacjentów jest bardzo duży­, praktycznie od noworodka do staruszka, mężczyźni, i kobiety, zamożni, i biedni, banalni, i skomplikowani, mili i chamy. Uważam to za wielką zaletę laryngologii. Kolejny plus to to że ma w sobie zarówno elementy leczenia zachowawczego jak i zabiegowego. Zabiegi w zależności od miejsca pracy i profilu oddziału mogą być raczej proste i mega skomplikowane.

Przechodząc do minusów: laryngologia przez inne specjalności postrzegana jest jak specjalizacja drugiej kategorii. I tak jest w większości szpitali nie tylko w naszym. Drugie to to że z wyszkoleniem się w czymś bardziej skomplikowanym wcale nie jest tak łatwo. Potrzeba dużo determinacji i samozaparcia. Ale tak pewnie jest wszędzie.

Praca i zarobki: W trakcie rezydentury poza pracą etatową i dyżurami, można spokojnie znaleźć pracę dodatkową np w poradni. Przy okazji pracy dodam tylko, że laryngolog bada też podczas badan okresowych, co wiąże się z możliwością dorobienia sobie paru groszy:)

Jakich rad mogę udzielić z perspektywy czasu? Radzę szkolić się już od początku­, jeździć na kursy, konferencje. Czas ucieka bardzo szybko, a trzeba jeszcze w międzyczasie wychować bobasa, albo i wdoje, czy troje.

Czy ponownie wybrałabym laryngologię? Myślę, że tak. Zresztą to czy dana specjalizacja nam sie podoba w dużej mierze zależy od miejsca w którym pracujemy i od ludzi z którymi pracujemy…

Autorka pragnie pozostać anonimowa, Szpital Wojewódzki, ostatni rok specjalizacji

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
Wczytywanie komentarzy

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się