Naczelny Bezczelny odc. 2

Naczelny Bezczelny odc. 2

2 komentarzy

Podsumowanie wydarzeń z dni 27.06-09.07.2016. Infarma publikuje raport o honorariach lekarzy od firm farmaceutycznych. Wiceminister Łanda zostaje zawieszony w czynnościach z zakresu polityki lekowej. Ochrona Zdrowia wspomniana przez prezesa Kaczyńskiego na kongresie PiS. Powstaje Porozumienie Zawodów Medycznych zrzeszające 9 medycznych związków zawodowych. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pytania do LEK mają być jawne.

Pokaż lekarzu, od kogo masz garaż

INFARMA, czyli Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych, reprezentujący wszystkie ważniejsze (zagraniczne) firmy działające w Polsce, opublikowała Raport Przejrzystości, w którym zobaczyć można zarówno zbiorcze jak i szczegółowe rozliczenia dotyczące "przekazanych świadczeń na rzecz przedstawicieli zawodów medycznych".

Wchodząc na poszczególne strony zrzeszonych w Infarmie firm każdy może zobaczyć, ile konkretny lekarz otrzymał od konkretnej firmy (spoiler alert: niestety siebie nie znalazłem, może będę za rok?). Takie rozwiązanie, jak zwykle w przypadku nowości, niesie ze sobą tyle samo zagrożeń co korzyści.

Do potencjalnych dobrych stron można zaliczyć:

  • Przejrzystość współpracy z firmami farmaceutycznymi – jako osoba współpracująca mam pełny wgląd do całości rozliczeń swoich i kolegów.
  • Ucięcie spekulacji dotyczących mitycznych dochodów – większość lekarzy otrzymała świadczenia nie przekraczające kilkuset zł (zapewne polskie konferencje) lub kilku tysięcy zł (zagraniczne wyjazdy). Nie zauważyłem kwot przekraczających 20 000 zł w podsumowaniu rocznym.
  • Dostosowanie zasad współpracy – ja wiem, jakie są średnie kwoty dla lekarzy z moją pozycją i wiem, czego oczekiwać od firm.

Wśród ewentualnych niebezpieczeństw wymienić należy:

  • Nadwyrężenie zaufania pacjentów – niestety, polskie społeczeństwo nie jest w tej chwili dostatecznie dojrzałe, by odpowiedzialnie używać tego typu narzędzi. Widmo PRL kładzie się cieniem na umysłach i zachowaniach ludzi, posiadamy mały kapitał społeczny, zmagamy się z niskim poziomem zaufania do osób publicznych oraz do lekarzy. Wg NEJM mamy najniższy poziom zaufania do lekarzy!
  • Stygmatyzacja środowiska – po raz kolejny lekarze są rozliczani wg reguł bardziej rygorystycznych niż inne grupy zawodowe (a co z osobami realnie wpływającymi na politykę lekową?).
  • Utrata prywatności – nie każdy (a wręcz mało kto) lubi publicznie mówić o swoich zarobkach – bez względu na ich wysokość.
  • Transparentność ma znaczenie tylko wtedy, kiedy będzie dotyczyć wszystkich.

Zamieszanie wokół wiceministra Krzysztofa Łandy

Krzysztof Łanda, od 19 listopada 2015 r. podsekretarz stanu został pozbawiony kompetencji inicjowania, koordynowania i nadzorowania prac Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w zakresie związanym m.in. z: ustalaniem i przygotowywaniem obwieszczeń zawierających wykazy refundowanych leków oraz prowadzeniem postępowań w sprawach objęcia refundacją i ustalaniem urzędowej ceny zbytu. To trochę tak jakby zawodowego kierowcę TIRów pozbawić prawa jazdy, ale jednocześnie nie zwalniać ze stanowiska.

Potencjalny konflikt interesów p. Łandy jest dosyć oczywisty – jest założycielem fundacji Fundacji Watch Health Care, w latach 2013 – 2015 był ekspertem ds. systemu ochrony zdrowia Business Center Club. Łatwo więc wysnuć podejrzenia o korupcję. Z drugiej strony… czy chcemy na stanowisko tak ważne, jakim jest ustalanie polityki lekowej kogoś zupełnie "spoza branży"? Bo to znaczyłoby, że mamy do czynienia z totalnym nowicjuszem, zapewne kolejnym pociotkiem kogoś wpływowego. A decydując się na kogoś dobrze osadzonego w realiach i obrotnego nie unikniemy licznych zależności.

Wśród pomysłów realizowanych przez ostatnie pół roku przez wiceministra wymienić należy:

  • szkolenie członków Komisji Ekonomicznej negocjujących ceny leków, z zakresu EBM i value based pricing
  • dołączenie do kryteriów refundacyjnych aktywności biznesowej danej firmy w Polsce – "jeśli ktoś produkuje leki w Polsce i stąd eksportuje, jest partnerem polskiej gospodarki i będzie traktowany inaczej podczas negocjacji cenowych"
  • skrócenie okresu wydania decyzji refundacyjnej z 2 lat na pół roku celem częstszego negocjowania cen

Prezes Kaczyński mówi o taborach

– Idziemy we właściwym kierunku, ale kolumna nam się rozciągnęła. Jest czołówka, ale jest także i ariergarda, są tabory – powiedział podczas kongresu PiS z dnia 02.07.2016 prezes Jarosław Kaczyński.

dodaje również:

Pewien niepokój wzbudza także sytuacja w sferze służby zdrowia. Może się mylę, ale wydaje mi się, że zaawansowanie prac nad tą, tak bardzo potrzebną zmianą, jest tam jeszcze zbyt małe.

Powstaje Porozumienie Zawodów Medycznych

08.07.2016 w Warszawie odbyło się spotkanie dziewięciu związków zawodowych zawodów medycznych PZM. Po raz pierwszy w historii pracownicy ochrony zdrowia starają się stanąć ponad podziałami, na przekór uprawianej przez lata polityce divide et impera. Już oficjalnie i formalnie zawieramy sojusz, w świetle którego kończymy z publicznym wzajemnym dyskredytowaniem innych środowisk i stajemy ramię w ramię popierając wzajemne postulaty. Na wzór niedawnego sukcesu organizacyjnego Porozumienia Rezydentów, zbieramy wszystkich zainteresowanych na facebookowej grupie PZM.

Opublikowanie pytań LEK

Trybunał Konstytucyjny orzekł jasno – pytania z poprzednich lat LEKu, a także każde bieżące mają być opublikowane. Niestety, jak dotąd wyrok… nie został opublikowany.

Co na BML?

Już niedługo pojawi się szczegółowa analiza potencjalnych konsekwencji, jakie może mieć Brexit na sytuację migracyjną polskich lekarzy. Z racji okresu post-sesyjnego i post-maturalnego skupimy się również na naszych początkujących kolegach i opublikujemy cykl artykułów autorstwa Jakuba Kosikowskiego, rozkładający na czynniki pierwsze przebieg studiów medycznych. Maria Piekutowska weźmie pod lupę przyczyny, z powodu których młodzi ludzie decydują się na związanie swojej przyszłości z medycyną. Debiutujący ostatnio lekarz w trakcie specjalizacji o nicku Leonard będzie kontynuował obnażanie absurdów szkolenia lekarskiego. W opracowaniu jest również tekst tłumaczący zamieszanie wokół staży podyplomowych w dużych miastach (zwłaszcza w Warszawie). Jak więc widzicie, mimo wakacji zapowiada się intensywny okres!

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
2 komentarzy
avatar Iza
Iza
11.07.2016 11:06:09
Szanowny Naczelny, bardzo proszę o poprawienie rażącego błędu ortograficznego w pierwszym nagłówku, bo czytać hadko... raczej nie chodziło o "pokarz" jako formę od "pokarania", nieprawdaż? A komentarza można nie zamieszczać, bo i po co? Efekt się liczy. :)
avatar Krzysztof Ostaszewski
Krzysztof Ostaszewski
11.07.2016 13:42:58
Heh, kiedy wynajdą leki na dysleksję (mam stwierdzoną na piśmie jakby co, nie wymyślam)? 5 razy sprawdzałem i gózik... znaczy guzik :).

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się