Umieralnia

Umieralnia

2 komentarzy

Dwa miesiące pracy na oddziale onkologii to oczywiście za mało, by chociaż udawać, że się wie „o co w tej onkologii chodzi”, ale jednocześnie wystarczająco, by móc zacząć mówić… o co w niej nie chodzi. Dziś skupię się na rzeczach, które mnie samego potrafiły zaskoczyć, czyli o tym, jak ma się onkologiczna rzeczywistość do wyobrażeń o niej.

Tekst jest oczywiście subiektywny do obrzydliwości. Nawet jeśli uogólniam, uogólniam za siebie – jeżeli ktoś uważał lub nie uważał inaczej, niech się tą wiedzą ze mną podzieli. Może uda mi się wypowiedzieć na zadany temat. Niniejszym artykułem rozpoczynam serię omawiającą najpopularniejsze mity i wyobrażenia o onkologii. Część z nich, przyznaję, sam zabrałem ze sobą zapakowane do głowy, gdy szedłem na oddział pierwszego dnia pracy.

mit na dziś: Onkologia to umieralnia

Zdecydowanie najpowszechniejszy i najmniej mający wspólnego z rzeczywistością stereotyp o pracy na oddziale onkologii. Tzn. zależy, co dokładnie ktoś przez to rozumie. Koniec końców na oddziale onkologii leczą się ludzie, którzy w większości wypadków mają rokowania złe lub bardzo złe – ci z większymi szansami najpewniej przeszli wcześniej przez ręce chirurgów, o ile zostali zdiagnozowani we wczesnym stadium. Wszyscy pozostali, o ile nie należą do wąskiej grupy chemioterapii uzupełniającej (mającej na celu posprzątanie tego, czego chirurg wyciąć nie miał szans), należą do typowych pacjentów onkologicznych, otrzymujących z reguły chemioterapię paliatywną. I w tym sensie, owszem, należą do grupy o skróconym przewidywanym czasie przeżycia (jak ja nienawidzę tego określenia). O ile pacjent z rozsianym rakiem trzustki lub pacjentka z zaawansowanym rakiem jajnika mają przed sobą statystycznie kilka miesięcy życia (kolejne sformułowanie spoza mojego prywatnego słownika), o tyle już teraz zdarzało mi się widzieć pacjentów, którzy przychodzili do naszego oddziału na osiemdziesiąty-któryś (sic!!!) cykl chemioterapii, ergo: żyją z nowotworem już kilka (w tym konkretnym przypadku, ponad 6) ładnych lat i – co najważniejsze – wciąż mają się dobrze.

Porównajmy tę sytuację do przykładu oddziału, o którym ma się skrajnie odmienne wyobrażenia – na przykład ortopedycznego. Założenie jest proste: przyjąć do oddziału – zoperować = wyleczyć – wypisać z oddziału. Nice and clean. Poza pediatrią to jeden z nielicznych oddziałów, gdzie ma się do czynienia z pacjentami „pięknymi i młodymi”. A teraz przypomnijmy sobie o tych wszystkich osteoporotycznych staruszkach, które wcale nie wstały po operacji zaopatrzenia złamania szyjki kości udowej. Zaległy na trzy miesiące w łóżku, dostały zapalenia płuc, zakrzepicy i zatorowości płuc i się im zmarło. Żyjąc w ten sposób krócej, niż wspomniane kobiety z nieszczęsnym rakiem jajnika.

Każdy lekarz, choćby od dwudziestu lat pracował w medycynie estetycznej albo sądówce wie doskonale, jak wygląda interna. A już dyżur na niej na pewno nie należy do doświadczeń, które można zapomnieć. Podczas pierwszego tygodnia mojego stażu podyplomowego zmarło sześciu pacjentów 40-łóżkowego oddziału chorób wewnętrznych, drugie tyle w trakcie weekendu. I nie był to wcale jakiś nietypowy tydzień.

A onkologia? Dwa miesiące pracy, jeden zgon. Wstrząs septyczny. U pacjenta z WBC 0,8 tys/mm3 całkiem przewidywalne. Otóż nie, na oddziałach onkologicznych nie umiera wielu pacjentów. Owszem, kiedyś ich stan się pogorszy. Ale wtedy nie będą mieli wskazań do podawania chemioterapii i nie będą kierowani na oddział, którego głównym zadaniem jest jej podawanie.
Co się z nimi dzieje? Zasilają szeregi hospicjów. Szeregi, dodać trzeba, mało pojemne i jeszcze gorzej niż szpitale opłacane, ale to już temat na inną dyskusję.

Do chemii trzeba być zdrowym. Taki paradoks – niby nad człowiekiem wisi diagnoza, z drugiej – przyjmuje się tylko ECOG ≤ 2. Jeżeli ktoś jest w bardzo złym, schyłkowym stanie, najczęściej trafia do oddziału interny jak_najbardziej_ogólnej (coby, broń Boże, nie przynieść strat oddziałom wysokospecjalistycznym) albo – o ile rodzina dojrzała do tego – umiera w domu. Na szczęście, bo po tym co widziałem, postanowiłem sobie, żeby za wszelką cenę umrzeć w obecności kochających mnie ludzi.

Nie, onkologia nie jest, wbrew powszechnie przyklejanej jej łatce, oddziałem na którym widzi się szczególnie dużo śmierci. A memento mori istnieje w świadomości lekarza i personelu medycznego każdej specjalizacji.

Źródło miniatury:

bgfons

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
2 komentarzy
avatar monika
monika
15.12.2015 16:32:51
Czy w praktyce onkologia jest rzeczywiście deficytową specjalizacją? Są realne szanse na specjalizację i zatrudnienie? Mówiąc realne, porównuje to do takich specjalizacji jak np. kardiologia, na którą dostać się graniczy z cudem. Jako specjalista onkolog masz możliwość prywatnej praktyki? Wszyscy wiemy, że stawki lekarzy opisywane w gazetach mocno odbiegają od realiów, więc większość dorabia prywatnie. Pytam o to, bo ciężko mi sobie wyobrazić, co onkolog mógłby zrobić w prywatnym gabinecie - skierować na oddział? Nie chciałabym Cię narażać na krytykę (siebie już naraziłam pisząc to) pod tytułem "jesteście bez serca. lekarz, który wybiera taką specjalizację nie powinien tego robić dla pieniędzy tylko z powołania", dlatego możesz nie odpowiadać na to pytanie jeżeli stwierdzisz, że tak będzie lepiej :-) I jeszcze jedno pytanie. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad hematoonkologią? Jeśli tak, to masz może jakieś przemyślenia na temat onkologia vs. hematoonkologia?
avatar kostasz
kostasz
21.12.2015 08:16:03
W praktyce onkologia jest jak najbardziej deficytowa, bo na cały kraj mamy ok 600 onkologów... miejsc do dorobienia są, w zależności od tego co uznajesz za dorobienie - oprócz ogólnodostępnych (NPL, POZ, SOR, PR etc) są jeszcze bardziej typowe jak hospicja (domowe / stacjonarne) no i coraz większa masa otwierających się prywatnych klinik.

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się