lek 2017

Wiosenny LEK – opinie

0 komentarzy

Kolejną edycję Lekarskiego Egzaminu Końcowego mamy za sobą. Centrum Egzaminów Medycznych opublikowało już wyniki sesji wiosennej 2017. Który egzamin był do tej pory najtrudniejszy? Zapewne ilu ludzi, tyle opinii. Póki temat jest świeży i wciąż budzi emocje, warto o tym porozmawiać. Napiszę o poprzednich egzaminach, a Wam, czytelnikom, pozostawię komentarz do tego ostatniego. Jakie są wasze przemyślenia odnośnie Lekarskich Egzaminów Końcowych? Czy zdrowie publiczne stanie się zmorą piszących LEK?Zapraszamy do komentowania, każda opinia jest cenna!

Mój pierwszy egzamin, jesień 2015, wydał się mi i osobom z mojego otoczenia najtrudniejszy spośród edycji jesień 2015 – jesień 2016. Zaskoczył nas takimi hitami jak torba Gamowa czy hiper-IgM. Pojawiły się pytania szczegółowe i trudne. Oczywiście były też standardowe czy powtórzone z poprzednich lat. Poniżej garść statystyk ze strony CEM.

Oto średnie wyników lekarzy, którzy ukończyli studia w ostatnich 2 latach przed egzaminem (w poprzednich latach średnia również wynosiła nieco powyżej 70%):

 • wiosna 2015 r. – 70,63%,
  jesień 2015 r. – 69,36%,
  wiosna 2016 r. – 71,39%,
  jesień 2016 r. – 68,07%
  wiosna 2017 r. – 66,76%.

Spośród przystępujących do Lekarskiego Egzaminu Końcowego w latach 2015 – 2016 nie zdało go:

 • wiosna 2015 r. – 9,5%
  jesień 2015 r. – 9,6%,
  wiosna 2016 r. – 8,65%,
  jesień 2016 r. – aż 12,81%,
  wiosna 2017 r. – 16,94%.

Jeśli spojrzeć na statystyki, egzamin z września 2016 r. był najtrudniejszy (aż do wiosny 2017). Jako wyjątkowo ciężki określiły go wówczas osoby zdające po raz pierwszy. Natomiast “starzy wyjadacze” twierdzili, że tak czy siak, nie był trudniejszy od tego z września 2015 r. Kto ma rację? Myślę, że wszyscy. Jeśli ktoś poprawiał egzamin, będzie trochę lepiej przygotowany z racji powtarzania materiału i “przerabiania giełd” co pół roku. Na dodatek lepiej zniesie stres związany z pisaniem testu, gdyż taka sytuacja jest już dla niego znajoma. W związku z tym może trochę inaczej odbierać poziom testu. A oba egzaminy po prostu były trudne.

Jaki jest sens w ukrywaniu przed nami treści pytań? Utrudnianie nam zgłaszania zastrzeżeń?

Już wiosną 2016 r. pytania z końca arkusza stanowiły spore zaskoczenie. Zadania z etyki, orzecznictwa, prawa medycznego i zdrowia publicznego – były inne niż dotychczas. Następny egzamin zawierał pytania już nie tylko nowe, ale i trudne. Sporo moich znajomych narzekało na zdrowie publiczne. Choć właściwie to narzekali wszyscy. Czy w tym roku też tak było?

Z roku na rok na LEK pojawiają się coraz trudniejsze zagadnienia. Możnaby było pomyśleć, że skoro testy zostały utajnione, to pytania będą się powtarzać. I owszem, tak bywa, ale wcale nie częściej niż w czasach, gdy były jawne. Jaki jest więc sens w ukrywaniu przed nami ich treści? Utrudnianie nam zgłaszania zastrzeżeń? Przecież wiadomo, że się zmobilizujemy i sami spiszemy pytania.

Zagadką pozostaje kwestia, jak to możliwe, że wśród tak długo przygotowywanych pytań co roku niektóre są nieprawidłowo sformułowane? Najprostszy przykład: w chwili, w której wchodziły nowe wytyczne resuscytacji, brak było w treści pytania stwierdzenia, jakie wytyczne autor miał na myśli: 2010 czy 2015? Trudno też nie wspomnieć o pytaniach, w których pojawia się więcej niż jedna prawidłowa odpowiedź. Czy powinniśmy nauczyć się czytać w myślach układających egzamin? Przez takie pomyłki rok w rok unieważnianych jest po kilka pytań.

LEK powinien odzwierciedlać naszą wiedzę o najczęściej spotykanych w praktyce problemach, o przygotowaniu do zawodu, a nie sprawdzać, czy wkuwamy książki “od dechy do dechy” i czytamy w myślach egzaminatorów.

A jakie są wasze przemyślenia odnośnie Lekarskich Egzaminów Końcowych? Czy najnowszy egzamin był najtrudniejszy? Do ilu pytań macie zastrzeżenia? A może tym razem wszystkie były prawidłowo sformułowane? Zapraszam do komentowania, każda opinia jest cenna!

Tagi:

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
Wczytywanie komentarzy

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się