białe miasteczko

Białe Miasteczko 2.0

0 komentarzy

Jeżeli dalej zastanawiacie się czym właściwie jest Białe Miasteczko 2.0, o co w tym wszystkim chodzi i dlaczego warto się tam wybrać to jest artykuł dla Was. Pozostawiamy otwarty dostęp do tego tekstu, podzielcie się nim z rodziną, znajomymi, współpracownikami, zwłaszcza tymi niezwiązanymi w sposób zawodowy z medycyną. 

11.09: dzień 1

Białe Miasteczko 2.0 powstało na wzór tego stworzonego w 2007 roku przez pielęgniarki. Tym razem jest jednak organizowane przez wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych i niemedycznych tworzących polski system ochrony zdrowia. Manifestacja z dnia 11.09.2021 była jedynie początkiem Ogólnopolskiego Protestu Pracowników Ochrony Zdrowia. Trzeba przyznać, z czego bardzo się cieszymy, że początkiem zdecydowanie imponującym - w przemarszu z placu Krasińskich na Aleje Ujazdowskie wzięło udział ok. 30 tysięcy uczestników

Manifestacja zakończyła się postawieniem Białego Miasteczka, które w wersji pierwotnej miało być zlokalizowane bezpośrednio przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Ostatecznie stanęło kilka metrów dalej… 

białe miasteczko białe miasteczko
zdjęcie z profilu Porozumienia Rezydentów

W miasteczku o każdej porze dnia i nocy znajdziecie medyków, którzy rozbili tam swoje namioty, zachęcamy do ich odwiedzenia!

Na koniec pierwszego dnia odbyła się konferencja prasowa oficjalnie otwierająca działalność Białego Miasteczka.

Piotr Pisula, Porozumienie Rezydentów: “Mamy takie poczucie, że dziś znowu jest moment, kiedy stoimy na krawędzi przepaści i chcemy, żeby to wybrzmiało, że naprawdę potrzebujemy zmiany w ochronie zdrowia. Tak jak jedną z funkcji Białego Miasteczka jest to, żeby być obecnym tutaj i manifestować to, że domagamy się zmiany, tak zaprojektowaliśmy jeszcze drugą funkcję dla Białego Miasteczka. Mamy poczucie, że brakuje kontaktu i rozmowy na temat ochrony zdrowia między pacjentami, a przedstawicielami zawodów medycznych. Chcemy stworzyć platformę spotkań, na której medycy będą mogli pokazać na czym polega ich praca, na czym polegają nasze problemy. (...) Chcielibyśmy porozmawiać o tym, co musiałoby się stać, żeby w tym systemie było dobrze, o tym co byłoby ważne z perspektywy pacjenta i medyków.

W Białym Miasteczku codziennie o godzinie 10:00 będą odbywać się konferencje prasowe. Każdy dzień skupi się na konkretnym temacie dotyczącym problemów w ochronie zdrowia. Warto podkreślić, że organizowane wydarzenia są kierowane zarówno do medyków, jak i (a może przede wszystkim) do pacjentów. Na miejscu, każdego dnia można bezpośrednio zadać pytania pracownikom ochrony zdrowia, wziąć udział w badaniach profilaktycznych (m.in. pomiar ciśnienia tętniczego, glikemii, test paskowy w kierunku HCV) prowadzonych przez IFMSA oraz porozmawiać z przedstawicielami fundacji. Dla medyków szykują się również ciekawe warsztaty i wystąpienia.

12.09: dzień 2

Podsumowanie dnia drugiego przeczytacie w tym artykule. Był on poświęcony problemom i perspektywom polskiego pielęgniarstwa i położnictwa. Odbyła się konferencja prasowa, następnie sesja Q&A oraz panel dyskusyjny. Zapoczątkowano również cykl “Gorące Krzesło”, podczas którego każdy odwiedzający Białe Miasteczko polityk jest zapraszany do wzięcia udziału w rozmowie na owym krześle. W tym czasie publiczność może zadawać dowolne pytania, na które zobligowany jest on odpowiedzieć. Do tej pory wzięli w nim udział Michał Szczerba i Tomasz Zimoch. Nagrania znajdziecie na profilu Porozumienia Rezydentów, do którego śledzenia bardzo zachęcamy, gdyż znajdziecie tam wszystkie transmisje live z Białego Miasteczka i bieżące informacje na jego temat. My oczywiście również będziemy relacjonować protest na naszym profilu na Facebooku i Instagramie

13.09: dzień 3

Poniedziałek jest dniem poświęconym psychiatrii dorosłych oraz dzieci i młodzieży

Głos na temat zaburzeń psychicznych personelu medycznego zabierze dr Magdalena Flaga-Łuczkiewicz, specjalistka psychiatrii oraz pełnomocnik ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, która m.in. zajmuje się zapewnianiem opieki psychologicznej lekarzom, członkom OIL w Warszawie. 

Poruszony zostanie także problem samobójstw w Polsce, o którym opowie Adam Bełda, lekarz w trakcie specjalizacji z psychiatrii oraz Róża Hajkuś, lekarka w trakcie specjalizacji z pediatrii. Przedstawią oni perspektywy lekarzy stykających się z samobójstwami osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży. 

W poniedziałek w Białym Miasteczku zagości Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą, która prowadzić będzie warsztaty edukacyjne dla pacjentów, przesiewowe pomiary glikemii oraz porady diabetologiczne i dietetyczne.

Medycy będą mogli wziąć udział w warsztatach z efektywnej komunikacji w relacji z pacjentem. Umiejętności miękkie są niezwykle istotne a, powiedzmy sobie szczerze, często zaniedbywane w trakcie ścieżki edukacyjnej medyków.  

14.09: dzień 4

Czwarty dzień jest poświęcony chirurgii i ortopedii oraz zagadnieniu autyzmu. Prowadzone będą warsztaty chirurgiczne dla studentów i stażystów oraz rozmowy na temat tej dziedziny medycyny. Z kolei Fundacja SYNAPSIS organizuje i wykłady i warsztaty dotyczące autyzmu skierowane zarówno do medyków jak i pacjentów. Rodzice będą mogli wypełnić kwestionariusz M-CHAT-RF stosowany do oceny przesiewowej dzieci w kierunku autyzmu, a dla medyków przygotowano wykłady o tym co powinno zaniepokoić w rozwoju społeczno-emocjonalnym małego dziecka i na temat komunikacji z osobami w spektrum autyzmu z ograniczeniami w mowie. 

15.09: dzień 5

W środę skupimy się na medycynie rodzinnej i chorobach wewnętrznych. Porozmawiamy o problemach w tych dziedzinach, współpracy lekarza rodzinnego z internistą, podstawowych zagadnieniach dermatologicznych w gabinecie lekarza POZ oraz bardziej specjalistycznych gałęziach królowej nauk medycznych - diabetologii i nefrologii. 

Dla pacjentów w dalszym ciągu przewidziane są badania profilaktyczne oraz edukacja w zakresie chorób związanych ze stylem życia (tzw. cywilizacyjnych). 

16.09: dzień 6

Dzień szósty poświęcony jest onkologii, dziedzinie w dalszym ciągu zaniedbanej przez decydentów. W planie wykłady ekspertów, panele dyskusyjne i warsztaty. O profilaktyce raka jądra i raka piersi opowiedzą studenci IFMSA. 

17.09: dzień 7

Sobota stanie pod znakiem stanów nagłych - głównym tematem będzie ratownictwo medyczne i praca na SOR. O swoich doświadczeniach opowiedzą ratownicy medyczni, będzie można także wziąć udział w warsztatach USG FAST, czyli algorytmie ultrasonograficznym stosowanym w przypadku pacjentów po urazach. 

Tego dnia odbędzie się również ogólnopolska akcja “Niech Poleje Się Krew”, zachęcająca do oddawania krwi, która jest zawsze potrzebna.

18.09: dzień 8

Dzień poświęcony Fizjoterapii, Diagnostyce Laboratoryjnej, Elektroradiologii oraz innym zawodom medycznym i niemedycznym w ochronie zdrowia. Prowadzone będą warsztaty diagnostyki laboratoryjnej, panel dyskusyjny oraz warsztaty RKO.

Podsumowanie

Tak na tę chwilę prezentuje się plan Białego Miasteczka 2.0 i z pewnością pojawi się w nim jeszcze więcej inicjatyw i wydarzeń. Jest to miejsce, w którym wypada się pojawić, zobaczyć i porozmawiać, bo ochrona zdrowia dotyczy nas wszystkich, zarówno medyków, jak i pacjentów. 

Co będzie dalej? Mamy nadzieję, że w ciągu tego tygodnia przedstawiciele rządu zdecydują się na rozmowy ze środowiskiem pracowników ochrony zdrowia i poważnie potraktują nasze postulaty. Jeśli nie, to muszą przyzwyczaić się do widoku Białego Miasteczka za oknem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów... 

Tagi:

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
Wczytywanie komentarzy

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się