Publikacje
Wiadomości
Jakich kompetencji brakuje medykom? – raport PARP

Jakich kompetencji brakuje medykom? – raport PARP

Zapisuję
Zapisz
Zapisane

Sektor opieki zdrowotnej w Polsce boryka się m.in. z problemem niedoboru personelu medycznego. Najbardziej poszukiwani są: lekarze, pielęgniarki i fizjoterapeuci – wynika z pierwszej edycji badania „Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego – opieka zdrowotna i pomoc społeczna” zrealizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Z raportu dowiemy się m.in. jakich pracowników będzie potrzebował sektor w przyszłości, jakie wymagania mają pracodawcy i jakie rozwiązania warto wdrożyć, by poprawić sytuację kadrową w ochronie zdrowia.   

W trakcie badania zidentyfikowano szereg wyzwań stojących przed branżą opieki zdrowotnej, wśród których jednym z najważniejszych jest niedobór kadr i związany z nim utrudniony dostęp do usług medycznych. Wyniki badania w tym sektorze sugerują, że w obliczu obecnych i przyszłych wyzwań, rozwój kompetencji pracowników będzie zyskiwał na znaczeniu. Dlatego w najbliższych latach branża powinna stawiać na rozwój kompetencji społecznych, w tym na umiejętność budowania relacji z pacjentem, współpracy w wielozadaniowych zespołach. Zyskiwać na znaczeniu będą także kompetencje cyfrowe, jak również te dotyczące aktualizacji wiedzy medycznej i analizy wyników badań naukowych 

– mówi Joanna Orłowska, starszy specjalista, Departament Analiz i Strategii, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. 

Badanie PARP pokazało, że choć brakuje personelu medycznego, to stan zatrudnienia w sektorze ochrony zdrowia jest stabilny. Z raportu wynika, że liczba osób pracujących wzrosła o 1,5 proc. w porównaniu ze stanem sprzed roku (badanie trwało od lipca 2020 do lipca 2021). Największy przyrost kadry (o blisko 5 proc.) odnotowano w placówkach AOS, najmniejszy w POZ (0,5 proc.). Pracodawcy zadeklarowali też, że w przyszłości raczej nie planują zwiększać zatrudnienia. Tylko 11 proc. z nich ma takie plany w perspektywie roku, a 15 proc. w ciągu pięciu lat. Jak podkreślają autorzy opracowania, trudno określić, na ile te oczekiwania przełożą się na rzeczywisty wzrost liczby osób pracujących w placówkach zdrowotnych.

Zaloguj się

badanie
zarobki-lekarzy
poz
aos
pielegniarka
polozna
braki-kadrowe
pacjent

Dołącz do dyskusji



Agnieszka Usiarczyk
Autor

Agnieszka Usiarczyk

Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, zwłaszcza w obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Dla Remedium pisze o sprawach ważnych dla młodego pokolenia lekarzy.

Polecane artykuły