O ochronie zdrowia w debacie prezydenckiej

0 komentarzy

Ochrony zdrowia dotyczyła runda 5 zatytułowana jako sprawy wewnętrzne. Zadane pytanie to: Szczepionka na koronawirusa (gdy zostanie już wynaleziona) - czy Polska powinna ją zakupić i czy szczepienia powinny być obowiązkowe? 

Było o 600 zł vs. 30 zł, o grzybach na ścianie, o podatku dochodowym (?), o uszczelnieniu VAT-u, o bazarze w Łowiczu, skali 1-10, prawach pacjenta, a wreszcie o Folwarku Zwierzęcym i Orwellowskim świecie. Warto przeczytać jednak całe odpowiedzi kandydatów, żeby nikt nie zarzucił, że cokolwiek zostało wyrwane z kontekstu :) 

Poniżej spisane pełne odpowiedzi na pytanie dotyczące szczepionki na koronawirusa. Pogrubiliśmy dla was fragmenty odpowiedzi dotyczące stricte szczepionki. Poziom odpowiedzi, ich konstrukcję oraz sens… oceńcie sami. 
 

BIEDROŃ Robert

Odpowiedź na pytanie: “Jak słucham dzisiejszych polityków to przydałaby się bardziej szczepionka na nienawiść, bo chyba na to choruje dzisiaj polska klasa polityczna, za tą szczepionką oczywiście wszyscy tęsknimy, ale oczywiście dzisiaj rząd Prawa i Sprawiedliwości nas zawiódł. Nie dotrzymał słowa, że będziemy bezpieczni w ich rękach. Zawiódł tych, którzy dzisiaj na pierwszej linii walki z koronawirusem zostali zostawieni sami, bo państwo, bo Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej był zajęty innymi sprawami. Dlatego zwróciłem się już kilka tygodni temu do Ministra Zdrowia z prośbą o przedstawienie strategii wdrażania ewentualnej szczepionki. Czy ta szczepionka nie tylko będzie dostępna, ale czy będzie powszechnie dostępna. Czy każdy Polak i Polka będzie miał dostęp do tej szczepionki, bo niestety w przypadku testów, tutaj też Rząd Polski, Panie Prezydencie, zostawiliście Polaków samych. Trzeba było płacić 600 zł.”

BOSAK Krzysztof

Odpowiedź na pytanie: “No, to kolejne ciekawe pytanie. Pytanie o coś co jeszcze nie istnieje. Moja odpowiedź brzmi dwa razy nie. Poważniejsze tematy przedstawiłem np. w pakiecie dla medyków. Zakaz wypowiadania się w ogóle na temat obecnej epidemii dla pracowników ochrony zdrowia. Plączący się w swoich deklaracjach Minister Szumowski, który raz mówi, że wirus groźny, raz że niegroźny, raz nosić maseczki, raz nie nosić, raz wybory za 2 lata, raz za miesiąc. No to wszystko jest jakaś komedia, w którą zostaliśmy wprzęgnięci. Ktoś tutaj nie traktuje nas do końca poważnie. Ja poważnie traktuję wyborców, dlatego przyszedłem dzisiaj z konkretnymi projektami ustaw. Ustawa o dobrowolnym ZUS-ie dla przedsiębiorców. Ustawa wprowadzająca podatek dochodowy, kwotę wolną. 5000 zł każdy podatnik na tym zyska. 30 000 zł kwota wolna rocznie. To są konkrety. O takich rzeczach powinniśmy dyskutować. O tym jak nasze Państwo będzie sprawne, przyjazne. O tym jak poprawić realnie sytuację w ochronie zdrowia. Fundusz [onkologiczny], o którym była mowa, Pana Prezydenta, nie istnieje.”

DUDA Andrzej Sebastian

Odpowiedź na pytanie: “Szanowni Państwo, szczepionka, kiedy już rzeczywiście zostanie wynaleziona, powinna najpierw zostać wnikliwie u nas przebadana, a następnie, jeżeli zostanie dopuszczona, powinna być dostępna powszechnie przede wszystkim dla seniorów. Powinna być dla nich dostępna nieodpłatnie. Natomiast kto będzie chciał skorzystać z tej szczepionki, zaszczepić się, ten to zrobi. To znaczy powinno to być dowolne tak jak jest przy grypie. Natomiast troszkę ze zdziwieniem słucham jak tutaj zwłaszcza Panowie, którzy uczestniczyli przez 8 lat, niektórzy z nich, w Rządzie Donalda Tuska, niektórzy krócej, narzekają nad stanem obecnej służby zdrowia. 8 lat czasu było, żeby to naprawić. Wtedy 50 miliardów VAT-u rocznie było kradzione i jako wtedy nie byliście Panowie tak odpowiedzialni, żeby temu zapobiec. Wtedy w 2015 roku na Polską służbę zdrowia wydawane było ponad 70 miliardów zł na ochronę zdrowia. Dzisiaj to jest ponad 104 miliardy. Właśnie dlatego, że ta kradzież została zablokowana m.in. stąd są te pieniądze. Dlatego naprawiamy polską służbę zdrowia i służymy obywatelom.”

HOŁOWNIA Szymon Franciszek

Odpowiedź na pytanie: “Jako Prezydent chciałbym zajmować się rzeczami, które istnieją, a nie tymi, które nie istnieją. Jak szczepionka zaistnieje zapytam o to wirusologów, Ministra Zdrowia i na pewno decyzja będzie dobra dla zdrowia i życia Polaków. Natomiast to co istnieje i czym jako Prezydent chciałbym się zająć już w pierwszym roku pełnienia tej funkcji to to o czym mówiłem już wcześniej: zbudowanie sensownej ochrony zdrowia, podwalin pod nią z partiami, które do tej pory tego nie zrobiły, albo przy wywarciu presji obywatelskiej. Oddłużenie szpitali. Podstawowa Opieka Zdrowotna w samorządach. Ambulatoryjna opieka specjalistyczna i profilaktyka, która jest inwestycją w to, żeby za kilka lat mniej zapłacić za szpital, który jest najdroższą częścią tego systemu. Promocja finansowa w zawodach medycznych. Nie może pensja medyka, czy to lekarz, czy pielęgniarka, czy ratownik medyczny, czy diagnosta, czy fizjoterapeuta, wyglądać tak jak w tej chwili. Kwestia ochrony zdrowia to kwestia naszego bezpieczeństwa. Nią powinna zajmować się zwoływana przeze mnie co kwartał Rada Bezpieczeństwa Narodowego, bo jak ważny to problem pokazała trwająca epidemia koronawirusa.” 


 

Screen TVP

JAKUBIAK Marek

Odpowiedź na pytanie: (cała wypowiedź dotyczy tematu szczepionki) “Tak proszę Państwa, wszyscy wiemy, że nie ma nic ważniejszego dla życia człowieka jak zdrowie. Po prostu zdrowie to jest najważniejsza rzecz, o którą powinniśmy walczyć wszelkimi możliwymi środkami. Oczywiście, mamy szczepionkę, być może ta szczepionka będzie, ale tą szczepionkę będzie się stosowało w jakim celu? W takim, żeby nie przejąć wirusa, tego koronawirusa. Ale przecież wiemy, że część społeczeństwa już przeszło przez koronawirusa, tylko o tym nie wie. Dziwię się bardzo, że dyskusja jest od góry, a nie od dołu. Pokażę Państwu tester. Dzisiaj dostałem. 30 zł kosztuje, a nie 600 zł. Ten tester pokazuje, czy ja byłem chory, czy jestem chory i czy jestem zagrożeniem. Dopiero wtedy można mówić o jakichś szczepionkach. Po prostu musimy zacząć od samego początku. 30 zł. Jaki problem? Jak zostanę Prezydentem to proszę bardzo, będziemy negocjować. Popieram Pana Tanajne, Prezydentem powinien być przedsiębiorca. 

KOSINIAK-KAMYSZ Władysław Marcin

Odpowiedź na pytanie: “Musimy zacząć od reformy ochrony zdrowia. Ja proponuję pakt na rzecz zdrowia i proponuję go wszystkim dzisiejszym kandydatom, żebyśmy go wspólnie podpisali. Trzeba oddłużyć szpitale, dofinansować leczenie, przywrócić przemysł farmaceutyczny w Polsce. Trzeba podnieść wynagrodzenia, wprowadzić premie dla bohaterów, którzy od miesięcy walczą z koronawirusem. Trzeba uprościć procedury i odbiurokratyzować ochronę zdrowia. To jest nasze najważniejsze zadanie. 

Na debatę o zdrowiu organizowaną przez samorząd lekarski nikt nie przyszedł z kandydatów, byłem tylko ja. To pokazuje gdzie mają inni kandydaci ten problem, a on jest najważniejszy. Bez lepiej funkcjonujących szpitali, bez przychodni, nie będzie bezpieczeństwa Polski. Dzisiaj na bazarze w Łowiczu podchodzą do mnie osoby i mówią: Proszę Pana, my już nie czekamy w kolejce. My się do tej kolejki nie możemy zapisać w oczekiwaniu na specjalistę. Szczepionkę trzeba wynaleźć, trzeba ją wdrożyć i trzeba zrobić wszystko, żeby była dostępna dla wszystkich w Polsce.”

PIOTROWSKI Mirosław Mariusz

Odpowiedź na pytanie: (cała wypowiedź dotyczy tematu szczepionki) “Nie można zmuszać ludzi do tego, aby ich szczepić nie wiadomo czym. Nie tak dawno rozmawiałem z profesorem, lekarzem odpowiedzialnym za koronawirusa na całe województwo i podnosił on sprawę szczepień i pytał: a na którego koronawirusa mamy się szczepić, bo w Polsce mamy już trzy, więc ja bym zapytał również, na którego koronawirusa mamy się szczepić. Do tej pory nikt nie odpowiedział jak groźny jest koronawirus. W skali 1-10, jeśli określimy, że grypa sezonowa to 1,5, a na przykład wirus ebola to 8-9, to gdzie znajduje się tu koronawirus? Czy on jest groźniejszy od grypy, czy nie jest groźniejszy od grypy? Są tu też wśród nas lekarze i chyba potwierdzą, że aby wprowadzić w ogóle szczepionkę to potrzebne są długoletnie badania, minimum 5 lat. Co się stanie jeśli wprowadzimy szczepionkę, a ona po 2-3 latach da efekty uboczne, które naruszą nie tylko nasze ciało, ale naszą psychikę, dlatego jestem przeciwny.” 

TANAJNO Paweł Jan

Odpowiedź na pytanie: “Ja jestem zszokowany, że wśród wszystkich tu kandydatów na Prezydenta, nikt nie powiedział o tym, że Prezydent powinien stać na straży praw pacjentów. Prawa pacjenta są jasno określone również w prawach człowieka. Mamy wyrażać zgody na zabiegi medyczne. Jeżeli nie wyrażamy to nie można ich nam robić pod przymusem. A jeżeli chodzi o służbę zdrowia, to mam dla Państwa rozwiązanie idealne i skuteczne. Przez ostatnie 30 lat Polska stała się zakładnikiem 70-cio latków. Nawet jak ci 70-cio latkowie, politycy, pozwolą tutaj 40-sto letnim kandydatom startować na ten ważny urząd to nie ukrywajmy, to będą ich chłopcy na posyłki. Jakiekolwiek rozmowy z politykami o zmianie stanu w Polsce to jest nic innego jak malowanie ściany z grzybem świeżą farbą. Grzyb zawsze wyjdzie. Jeżeli chcecie naprawdę zmiany w służbie zdrowia, przestańcie głosować na polityków, wybierzcie przedsiębiorcę. 

TRZASKOWSKI Rafał Kazimierz

Odpowiedź na pytanie: “Polki i Polacy powinni mieć dostęp do takiej szczepionki. Natomiast dzisiaj chcemy wiedzieć przede wszystkim, i to są pytania do Pana Prezydenta, do rządu, czy epidemia się już skończyła, czy epidemia się nie skończyła? Czy te decyzje, które były podejmowane przez ostatnie tygodnie były na pewno racjonalne? Gdzie jest program onkologiczny, jeżeli mówimy o służbie zdrowia? Ja mówiłem jasno o tym, że choćby pieniądze z likwidacji TVPinfo można przeznaczyć na ten cel. Jakieś pieniądze przynajmniej na ten cel by były. Ja nie wiem, czy Panu Prezydentowi się Jacek Kurski nagle spodobał, ale tam można znaleźć te pieniądze. Mamy prawo wiedzieć, czy wreszcie będą normalne operacje terminowe i kiedy w polskich szpitalach. Mamy prawo wiedzieć, czy dzieci wrócą do szkół i kiedy. Dzisiaj trzeba zadawać trudne pytania rządzącym i do tego jest potrzebny silny Prezydent. Żeby się zaopiekował wszystkimi tymi, którzy dzisiaj zostali pozostawieni sami sobie. Żeby się zajął bezrobociem. Żeby się zajął ratowaniem miejsc pracy. I takie trudne pytania trzeba w tej chwili zadawać rządowi, a nie po prostu milczeć.”

WITKOWSKI Waldemar Włodzimierz

Odpowiedź na pytanie: “Chciałem podziękować wszystkim służbom medycznym, ale także naukowcom, którzy poświęcają często swoje życie po to, żeby stworzyć nową, bezpieczną szczepionkę przeciwko wirusom, temu który nas w tej chwili zaatakował. Jestem, i dwoma rękoma się pod tym podpisuję, za tym, żeby nie tylko Polska, ale i cała Unia Europejska już zaczęła to robić, przygotowała bezpieczną szczepionkę i wtedy, oczywiście, szczepienia muszą być obowiązkowe, ponieważ to jest jedyna szansa, żeby w perspektywie roku, a może dwóch, wirus zniknął. Ale tak jak powiedziałem wcześniej, to jest wielka zasługa naukowców i służby zdrowia. Chciałem też przy okazji podziękować tym, którzy się narażają bezinteresownie poniekąd, a więc Policji, służbom, które muszą izolować zdrowych od chorych po to, żeby ta liczba zakażeń tak gwałtownie nie wzrastała. I w związku z tym też proponuję, żeby policjantów, którzy pracują tak samo ciężko.” (czas na odpowiedź się skończył)

ŻÓŁTEK Stanisław Józef

Odpowiedź na pytanie: (cała wypowiedź dotyczy tematu szczepionki) “Wbrew pozorom pytanie uważam za ważne. Bo dotyczy naszej wolności. Jeśli raz pozwolimy na to, aby Rząd zmusił nas np. do szczepionki albo do jakichś tego typu zachowań, taką nam wolność odebrał, to tak jak w Folwarku Zwierzęcym, czy w Orwellowskim świecie, już się od tego nie uwolnimy. Nieważne, czy ta szczepionka będzie skuteczna, czy ona będzie, czy nie. Sam fakt, że będziemy traktowani jak zwierzęta gospodarcze, że można nas zaszczepić siłą, albo, że można nam dziecko odebrać i zaszczepić, już sam ten fakt jest straszny, potworny, jak się Państwo nad tym zastanowią na przyszłość, jakie to ma konsekwencje to jest to naprawdę przerażające. Argument, że ktoś nieszczepiony zarazi tych innych i dzięki temu będzie epidemia jest beznadziejnie głupi. Bo skoro inni się zaszczepili to znaczy, że nie mogą się zarazić, a jeżeli się zarażą to znaczy, że nie warto było się szczepić.”

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
Wczytywanie komentarzy

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się