Odwilż

0 komentarzy

Pomimo napiętej sytuacji na Krymie, w polskiej prasie wciąż jesteśmy w stanie ujrzeć tematy medyczne na okładkach niektórych czasopism. Tym razem mam na myśli świeżo wydaną „Politykę”, nr #12 (2950). I od razu uprzedzę – jestem mile zaskoczony tym co w niej przeczytałem.

Artykuł autorstwa Magdaleny Łuków zatytułowany „Wojny szpitalne” ma, pomimo nazwy, w ogólnym rozrachunku całkiem optymistyczny wydźwięk. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że zdaje się stawać w obronie lekarzy. Przy ostatnio mocno nagłaśnianych aferach i ogólnej medialnej „nagonce”, jest całkiem przyjemną odskocznią. Autorka felietonu przede wszystkim tłumaczy czytelnikowi, że błędy medyczne są wliczone w ryzyko zawodu lekarza i zdarzając się ze stałą, uśrednioną częstotliwością i nie wynikają koniecznie ze złej woli leczącego. Na dodatek pani Magdalena sama przyznała, że w naszym kraju błędy medyczne, zwłaszcza te spektakularne, są ochoczo rozgłaśniane przez media, co mocno zaburza rzeczywisty obraz sytuacji, gdy w rzeczywistości są rzadkością.

Najistotniejszy moim zdaniem problem, na jaki autorka zwraca uwagę, jest brak sformalizowanego sposobu rejestrowania błędów medycznych – według tekstu w krajach, w których się go stosuje dochodzi do znacznie mniejszej ilości powikłań i do podniesienia jakości leczenia w ogóle. Warunek jest jeden – system taki miałby służyć wyciągania wniosków i wdrażaniu procedur zapobiegających powtórzeniu błędu, a nie karaniu konkretnych lekarzy. A to właśnie, wraz z pokutującą w naszym kraju mentalnością „polowania na czarownice” [to porównanie dodałem od siebie – dop. DrOmc] sprawia, że lekarze wolą schować się za źle interpretowanym KELem, bojąc się, że stracą twarz.

Tymczasem nieufność pacjentów do lekarzy tylko nakręca tą całą spiralę, czyniąc przeciwników z ludzi, którzy mają tak naprawdę jeden cel – wyzdrowienie.

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
Wczytywanie komentarzy

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się