Soczewki mierzące poziom glukozy we łzach

0 komentarzy

Warto zwrócić uwagę na to, że dla pacjentów chorujących na cukrzycę codzienne badanie poziomu glukozy jest kłopotliwe, gdyż związane jest z koniecznością nakłucia opuszki palca. Sprawia to, że glikemia badana jest rzadziej, niż jest to konieczne. Pacjenci nie zawsze zastanawiają się nad odległymi powikłaniami cukrzycy, dlatego tak ważne jest, aby ułatwić choremu badanie glikemii, co pośrednio wpływa na prewencję powikłań. Należą do nich między innymi nefropatia czy retinopatia, prowadzące do uszkodzenia nerek czy siatkówki oka.

Badania dotyczące poziomu glukozy we łzach skłoniły firmę Google do opracowania udogodnienia, w postaci soczewek, umieszczanych samodzielnie przez pacjenta, bezpośrednio na rogówce oka. Prowadzone są również prace nad tym, aby soczewki posiadały małe lampki LED, które będą informowały pacjenta o nieprawidłowym poziomie glikemii.

Nie tylko Google prowadzi badania nad poziomem glukozy we łzach. Naukowcy w Mayo Clinic w stanie Arizona (Stany Zjednoczone) opracowali glukometr, którym należy bezpośrednio dotknąć kącik oka. Niestety powyższa metoda wiąże się z ryzykiem podrażnienia spojówki i wystąpienia infekcji. Aktualnie trwają również próby nad stworzeniem zegarków czy bransoletek, które będą przezskórnie badały poziom glikemii.

Linki:

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
Wczytywanie komentarzy

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się