Recenzja podręcznika „Neonatologia” pod red. J. Szczapy, wyd. PZWL

2 komentarzy

Na polskim rynku brak idealnego (bądź bliskiego ideału) podręcznika do pediatrii, odpowiednika Interny Szczeklika, który stanowiłby pediatryczną "Biblię", w której znaleźć można prawie wszystko i bez której żaden pediatra, ani szykujący się do egzaminu student, nie wyobrażałby sobie nauki. Gdy otrzymałam propozycję napisania recenzji nowej "Neonatologii" PZWL-u pomyślałam: "Co napiszę, jeśli podręcznik nie spełni moich wysokich wymagań"?

Pierwsze wrażenie

OKLADKA


Książkę wydano schludnie, okraszono przyjemną dla oka okładką (choć ta cecha na rynku podręczników nie jest już, na szczęście, rzadkością). Wadą jest miękka okładka oraz klejony grzbiet (należę niestety do miłośników o wiele trwalszych twardych opraw oraz zszywanych woluminów). Czarno-białe, matowe strony, kilka tabel, rycin, schematów, w większości suchy tekst, pojedyncze strony z kolorowymi zdjęciami w rozdziale dotyczącym dermatologii. Dla miłośników "oswajania" własnych książek kolorem warto dodać, iż nie nadaje się ona do korzystania z zakreślaczy (które przebijają na drugą stronę), polecam ograniczenie się do kredek, ewentualnie kolorowego długopisu.

Przy bliższym poznaniu

OKLADKA

Zacznijmy od zalet. Mocną stroną niniejszej pozycji jest jej wartość merytoryczna. Podręcznik omawia wiele zagadnień związanych nie tylko z leczeniem, ale również z fizjologią i opieką nad noworodkiem, zwłaszcza żywienie – w tym m.in. różne techniki karmienia piersią, czy wskazania do stosowania różnego rodzaju modyfikowanych mieszanek specjalnych.Mocną stroną książki jest jej wartość merytoryczna. Wiele tematów poruszonych jest dość ogólnikowo, jednak w wystarczającym stopniu dla osób na początku specjalizacji – tekście zawarto wiele informacji istotnych w codziennej pracy Wiele tematów poruszonych jest dość ogólnikowo, jednak w wystarczającym stopniu dla osób na początku specjalizacji z pediatrii czy neonatologii, a przy tym zawarto w tekście wiele informacji istotnych (oraz przydatnych) w codziennej pracy. Duży plus stanowi zawarcie również takich kwestii jak ocena i farmakoterapia bólu, zasady prowadzenia sztucznej wentylacji (oraz informacje jakie powinny być parametry wentylacji w zależności od przyczyny jej zastosowania), czy transport noworodka (w tym wskazania oraz przygotowanie pacjenta do transportu). Ponadto podręcznik zawiera kilka pomocnych algorytmów, tabel oraz graficznych schematów postępowania, a wymienione leki podano z odpowiednią do zastosowania dawką przeliczaną na masę ciała (jak to zwykle w pediatrii). Brak niestety wyodrębnionego aneksu, w którym zebrano by wszystkie wymienione w książce substancje z podanym sposobem dawkowania.

OKLADKA

Największą wadą "Neonatologii" jest z całą pewnością jej strona graficzna. Jedyne kolorowe zdjęcia (5 sztuk) znajdują się w rozdziale z dermatologii i żadne z nich nie zostało wykonane u noworodka (fotografie dłoni i stóp ze zmianami skórnymi wyraźnie należą do starszych dzieci). Przy omawianiu wielu jednostek chorobowych zdecydowanie brakuje rycin przedstawiających zdjęcia RTG, USG, Echo, czy MRI, a te które w książce się znalazły są bardzo niewyraźne. W obecnych czasach i przy możliwościach technicznych w takim podręczniku powinny znaleźć się zdjęcia cyfrowe, o dobrej rozdzielczości, przesłane bezpośrednio z aparatu wykonującego badanie, nie zaś fotografia kliszy bądź wydruku z aparatu. Najgorsze zaś wrażenie wywarło na mnie czarno-białe zdjęcie badania dna oka.

Podsumowanie

"Neonatologia" wyd. PZWL jest dobrą merytorycznie pozycją, z której z pewnością skorzystają nie tylko studenci, ale również (a może zwłaszcza) młodzi lekarze rozpoczynający pracę na oddziałach pediatrii i neonatologii. Podręcznik ten z pewnością nie wyczerpuje w pełni tematu, ale zawiera solidne podstawy (a nawet trochę więcej), aby z nieco większą i pełniejszą wiedzą zaopiekować się człowiekiem w pierwszym miesiącu jego życia.

Plusy:

  • różnorodność poruszanych zagadnień
  • przydatne odniesienia do praktyki klinicznej
  • pomocne tabele, algorytmy, wykresy
  • leczenie podane z odpowiednim dawkowaniem

Minusy:

  • miękka oprawa, klejony grzbiet
  • oprawa graficzna, niewystarczająca ilość i niska jakość zdjęć
  • brak wydzielonego osobno wykazu leków z odpowiednim dawkowaniem

Info

Podstawowe informacje
Tytuł Neonatologia
Wydawnictwo Wydawnictwo Lekarskie PZWL
Autorzy Renata Bokiniec, Elżbieta Gajewska, Wanda Kawalec
Redaktor naukowy Jerzy Szczapa
Rok wydania 2015
Stron 650
Wydanie pierwsze
Oprawa miękka
Grzbiet klejony
Format B5
ISBN 9788320049138
adres www wydawnictwopzwl.pl

Przeczytaj również

Musisz się zalogować

Dodawanie komentarzy jest dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się
Wczytywanie komentarzy

Ta strona korzysta z ciasteczek, a także ma określoną politykę prywatności. Dowiedz się więcej. 

Rejestracja grafika

Ta akcja wymaga zalogowania

Rejestracja

Masz już konto?

Zaloguj się